m Nieuwe locaties: ligt vermiste Tanja hier? 9 ken, blijft het bewij s flinterdun." Zo blijft het volgens het Niod en de Anne Frank Stichting ook nog altijd mogelijk dat de onderdui kers niet zijn verraden, maar bij toeval werden ontdekt. Zo vond in het magazijn aan de Prinsengracht illegale arbeid en bonnenfraude plaats, bleek drie jaar gele den uit onderzoek. Wellicht was dat reden voor de inval en stuitten de agenten bij toeval op de onderduikers achter de boe kenkast. Ze hadden geen overvalwagen bij zich, waardoor het een tijdje duurde voor de onderduikers werden afgevoerd. ,,Als je weet dat je acht onderduikers gaat oprol len, zorg je dan niet voor een wagen?'', vraagt Somers zich af. De belangrijkste conclusie van het nieuwe coldcaseonderzoek is volgens de Niod-onderzoeker dat het ware verhaal over de ontmaskering van Anne Franks schuilplaats nooit aan het licht zal komen. ,,Alles is nu nog een keer overhoop ge haald, maar hét bewijs is er niet.'' Je moet heel erg oppassen met iemand de geschiedenis insturen als verrader van Anne Frank als je daar geen 100 procent zekerheid over hebt 'Oud nieuws' Advocaat Herman Loonstein, die zich in zet voor het rechtsherstel van Joodse slachtoffers en compensatie van geroofd bezit, verbaast zich over alle aandacht voor de vanuit Amerika gefinancierde operatie. Die kwalificeert hij als 'oud nieuws'. Loon stein ziet geen toegevoegde waarde. ,,De handelwijze van leden van de Joodse Raad is bekend, daar is al veel aandacht aan ge geven. Veel historici hebben daarover ge schreven. Dit concrete geval was ook be kend. Wat men nu anders wil bereiken dan commerciële doelen, kan ik me niet zo goed voorstellen.'' Over de Tweede Wereldoorlog zijn ge noeg interessante onderwerpen die geen aandacht krijgen, vindt Loonstein. ,,On- derwerpen waar je anno 2022 nog wél wat mee kunt. De musea die geroofde Joodse kunst niet teruggeven, bijvoorbeeld. Dan kun je als Rutte je excuses aanbieden voor wat er allemaal is gebeurd in de oorlog, maar dit is misschien wel erger dan de toe slagenaffaire. Ik noem maar een voorbeeld. Wat in dit boek staat, is oud nieuws. Ik be grijp alle ophef niet.'' Dode op Tonga: vrouw wilde haar honden redden Volgens Nieuw-Zeelandse me dia is de meeste schade aan de westkust van het hoofdeiland Tongatapu en in hoofdstad Nuku' Alofa op dit eiland. De vulkaan bij Tonga barstte zaterdag uit, met een tsunami tot gevolg. Au toriteiten vrezen dat met de komst van noodhulp ook het co ronavirus Tonga zal bereiken. De eilandstaat was tot nog toe ge vrijwaard van besmettingen. In Australië en Nieuw-Zeeland staan vliegtuigen klaar om nood- middelen te sturen, zoals drink water. De communicatie met Tonga is nog altijd uiterst moeilijk. De in- ternetkabel die het eiland onder water verbindt met de rest van de wereld, is waarschijnlijk gebro ken. Reparatie kan weken duren. Bovendien kunnen inwoners nauwelijks bellen met het bui tenland. Een lokaal telefoonnet werk lijkt nog te functioneren. Zij die wél boodschappen de we reld in kregen, beschreven dat hun land er na de uitbarsting en tsunamigolven van iets minder dan een meter hoog uitzag als een maanlandschap. Eerste dode Hoeveel slachtoffers er zijn ge vallen, is niet duidelijk. Er valt in elk geval één dode te betreuren, een Britse vrouw die na de tsunami werd vermist, is overle den. Volgens haar broer Nick Eleini kwam de 50-jarige Angela Glover uit Brighton om het leven toen ze haar honden probeerde te redden. De vrouw leidde een die- renorganisatie op het eiland en hielp zwerfdieren aan een thuis. - Anita van Rootselaar Poetin-criticus Navalny: 'Ik heb nergens spijt van' ,,Ik heb er een jaar cel op zitten, maar betreur niets. Ik herhaal: wees niet bang, want dit is ons land en we hebben geen ander land.'' Navalny bracht de bood schap via sociale media, een jaar na de dag dat hij op een luchthaven van Moskou werd opgepakt na te rugkeer uit Duitsland. Artsen in Duitsland redden zijn leven nadat hij was vergiftigd met het zenuw gas novitsjok. Dat gebeurde toen hij in het oosten van Rusland op reis was voor een campagne tegen corruptie. Russische arts en ver klaarden dat er geen gif in het spel was, maar na grote internationale druk mocht Navalny toch naar het buitenland. Rusland ontkent be trokkenheid bij de vergiftiging, maar pakte Navalny meteen op bij zijn terugkeer een jaar geleden. Hij zou de voorwaarden na een eer dere rechtszaak hebben geschon den en werd voor 2,5 jaar in de cel gezet. Van Koppen heeft de politie in Brabant op de hoogte gesteld en dringt aan op een nieuwe graafac- tie. De onderzoekers willen de exacte plaats op de Strabrechtse Heide niet noemen om te voorko men dat mensen zelf onderzoek gaan doen. Tanja Groen uit Schagen ver dween op 18-jarige leeftijd in de nacht van 31 augustus 1993. Ze fietste naar huis van een feestje van een Maastrichtse studenten vereniging en verdween. Ook haar fiets is nooit gevonden. Meerdere zoekacties leverden nooit resultaat op. In januari 2020 leidde een nieuwe tip ertoe dat een begraafplaats in Maastricht werd uitgegraven. Peter R. de Vries was daar nadrukkelijk bij betrokken. Het leidde echter tot niets. ,,Dat had ik ze toen al kunnen vertel len'', zegt Van Koppen nu. Van Koppen is zelf ook al jaren bezig met de zaak Tanja Groen, een van de bekendste cold cases van Nederland. In maart 2017 be gon een Amsterdamse groep stu denten aan een wetenschappelijk onderzoek naar de verdwijning. In 2018 ging hun analyse naar justitie. Daarin wezen zij veroordeeld moordenaar Wim Smulders aan als meest waarschijnlijke dader. Smulders werd in het verleden voor een andere moord in Brabant veroordeeld. Hij is enkele jaren ge leden overleden. Hij zou ooit tegen een medegevangene de moord op Tanja Groen hebben bekend. C Onderzoeksteam vond met grondradar drie 'veelbelovende' plekken op de heide Met de analyse van het team van Van Koppen werd niets gedaan, behalve dat er op een verkeerde plek op de heide werd gezocht, al dus Van Koppen. Hij denkt dat Smulders Tanja in een ander deel heeft begraven. Smulders kende het gebied goed en werkte een tijd als grafdelver. ,,Hij wist dus waar en hoe diep een lijk adequaat kan worden begraven.'' Onder leiding van Van Koppen is het team daarna zelfgaan analyse ren waar Tanja kan liggen, ge bruikmakend van onderzoeken naar reisgedrag van criminelen, de factoren die meespelen bij de vraag waar moordenaars lichamen achterlaten, de invloed van de bo demgesteldheid op het graven van een kuil en wat nu nog zichtbaar zou kunnen zijn. Daarna is het team met onder meer een grondradar op zoek ge gaan naar plekken waar de heide ondergronds 'verstoord' is, wat kan wijzen op graafwerk. Daaruit kwamen drie 'veelbelovende' plekken tevoorschijn. Bovendien hebben die ongeveer de afmeting die kan worden verwacht als er een lichaam in foetushouding be graven ligt, zoals bij Tanja's li chaam wordt vermoed. Die drie plekken zijn nu overgedragen aan justitie. Een woordvoerster laat weten dat 'de bevindingen zullen worden onderzocht'. GO DINSDAG 18 JANUARI 2022 G Anne Frank. FOTO HAN HAVEMAN Notaris Arnold van den Bergh, lid van de Joodse Raad, is vol gens het coldcase- team de man die Anne Frank verraadde aan de nazi's. foto niod - Ronald Leopold, algemeen directeur Anne Frank Stichting Directeur Ronald Leopold van de Anne Frank Stichting toont op een kaart van Amsterdam waar in 1941 Joden woonden. foto ap NUKUALOFA Australië en Nieuw-Zeeland hebben verkenningsvluchten naar de eilandstaat Tonga in de Stille Oceaan gestuurd om te zien hoe erg de schade is na de vulkaanuitbarsting van zaterdag. Er zou in elk geval één dode zijn gevallen: een Britse vrouw die haar honden wilde redden. Nieuw-Zeeland stuurt nood hulp. FOTO REUTERS MOSKOU Aleksej Navalny, de bekende Russische corruptiebestrijder en criticus van de regering van president Poetin, zit vandaag precies een jaar vast. Hij zegt nergens spijt van te hebben. Op de Strabrechtse Heide bij Geldrop heeft een onderzoeks team onder leiding van rechts- psycholoog Peter van Koppen drie plekken ontdekt die het graf kunnen zijn van de in 1993 ver dwenen studente Tanja Groen. Victor Schildkamp Geldrop Tanja Groen verdween in 1993. Eerdere zoekacties op de Stra- brechtse Heide leverden niets op. fotos anp en privébeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9