l Onverwacht einde aan politieke carrière Piet Kraan 7 c Peetman hertaalt nummer Johnny Cash met goedkeuring van de familie De droom van Peetman is uitgekomen. Onder Vogelvrije Blues, zijn hertaling van Folsom Prison Blues, staat: tekst Peetman Wisse/muziek Johnny Cash. Wel jammer dat Peetman - arties tennaam van Pe ter Wisse - niet meer optreedt. Muziek spelen en verhalen vertel len is zijn grote passie en in die combinatie ligt ook zijn (aantrek- kings)kracht. En net nu hij het mooiste verhaal uit zijn muzikale carrière te vertellen heeft, staat hij niet meer op het podium. Maar goed, dan maar zo. „Folsom Prison Blues van Johnny Cash speelde ik altijd, bij elk op treden. Maar dat nummer wilde ik niet letterlijk vertalen, maar 'her talen': een Nederlandse versie in mijn woorden", vertelt Peet man. Daarmee pakt hij wel me teen een iconisch nummer. ,,Jaze- ker. Zo zullen velen het voelen. Je mag niet aan de heilige Johnny Cash komen. Hij is ook mijn held. Daarom heb ik er ook een eigen versie van gemaakt. Mijn inter pretatie. Ik ben er zelf heel blij mee, maar als je het niks vindt, is dat ook prima." Wel een kleine kanttekening voor criticasters, glimlacht Peet man. ,,Johnny Cash heeft op dit nummer zelf een auteursrechte lijke claim gekregen. Wist je dat hij de eerste zin heeft overgenomen uit een ander nummer uit diezelfde tijd? Dat is in de rechtszaal afge kocht." Zo ver wilde Peetman het natuurlijk niet laten komen. En dus zocht hij contact met de nabestaan den van zijn held. Eerst stuurde hij een mail naar het Europese bedrijf dat de rechten van Johnny Cash be hartigt. ,,Een bedrijf in Londen. Dus ja, toen moest ik mijn Neder landse vertaling weer naar het En gels vertalen zodat zij het konden beoordelen. Zij hebben het naar Amerika gestuurd om de er ven-Cash toestemming te vragen." ,,Ik dacht, er kunnen me twee dingen gebeuren: of ik hoor er nooit meer iets van, of ik krijg te horen dat het mag maar dat ik een paar duizend dollar moet betalen", grijnst Peetman. Het werd geen van beide. ,,De eerste weken hoorde ik inderdaad niks. Tot ik op een donderdagmiddag ineens een mailtje uit Londen kreeg: toestem ming verleend!" ,,Het enige dat ze vroegen was dat ik er geen geld mee mag ver dienen. Maar ik? Geld verdienen met mijn muziek? Dat is me nog nooit gelukt!" O ja, en hij moest Johnny Cash vernoemen bij zijn nummer. ,,Man, dat is een droom die uitkomt. Tekst: Peetman Wisse, muziek Johnny Cash." Folsom Prison Blues heet in de versie van Peetman: Vogelvrije Blues. Vogelvrij verklaard worden betekent dat een misdadiger bui ten de wet werd geplaatst. ,,De Ik? Geld verdienen met mijn muziek? Dat is me nog nooit gelukt hoofdpersoon in de oorspronke lijke versie hoort de trein rijden. De trein geeft het gevoel van vrij heid, maar hij is niet vrij, hij zit in de gevangenis. De trein bepaalt het ritme van het nummer." Gele NS-trein ,,In mijn analogie naar Zeeland kon het natuurlijk niet zo'n gele NS-trein zijn. Lopen over het strand, met de wind in je haren. Dat is vrijheid in Zeeland. Ik heb er ook een iets moderner arrange ment van gemaakt. Het origineel is uit 1955. Ik laat de melodie iets meer schuren, heb de basgitaar wat strakker aangezet en de akoes tische gitaar iets meer naar de ach- tergrond geduwd. Dat moet wel. Johnny Cash kon het nummer dragen met zijn stem. Dat is bij mij wat minder." De mail uit Londen was zo'n standaard mail met 'pleased to in form you...' Zónder handtekening van de erven-Cash. ,,Ja, jammer. Maar laten we wel wezen: ik heb niet de illusie dat de familie Cash in Nashville, Tennessee, USA, zich echt interesseert in wat ene Peter Wisse in Middelburg, Nederland, zit te doen. Van de andere kant: ze hebben mijn versie wel beluisterd én goedgekeurd." zie pzc.nl/video Kraan begon zijn politieke loop baan in 1997 als raadslid voor de PvdA in Middelburg. De jaren er voor was hij al wel als fractie-assis tent actief voor de sociaaldemocra ten. Na een breuk met de PvdA ging Kraan in 2001 verder met een nieuwe lokale partij: de Politieke Partij Middelburg. In 2010 ontstond de Lokale Partij Middelburg. Die partij bleek een succes, want de LPM werd zowel in 2014 als in 2018 de grootste in de ge meenteraad. In 2014 lukte het toch niet om in het college van B en W te komen, doordat andere par tijen de LPM buitenspel zetten. Die harde les zorgde ervoor dat de LPM na de verkie zingswinst in 2018 het voortouw nam en hield en zware porte feuilles binnen het col lege in de wacht sleepte, waaronder zorg en burgerpar ticipatie. Kraan richtte de LPM op met Wim Steketee. De LPM ontstond als samenvoeging van Kraans PPM en Steketees partij Middelburg Transparant. Het duo vormde de harde kern van de achtereenvol gende fracties. De komende ge- meenteraadsverkiezingen zouden sowieso de laatste worden voor Kraan en Steketee. Door ziekte kan Kraan die ambitie niet waarmaken. Hij betreurt het dat hij het lijsttrekkerschap moet opgeven en ook niet in de nieuwe raad kan plaats nemen. Wel hoopt hij deze raadsperiode nog af te kunnen ma ken. Die eindigt in maart. Piet Kraan wordt als lijsttrekker bij de gemeenteraadsverkiezingen van 16 maart opgevolgd door Edu- ard Smit, die ook beoogd wethou der is voor de LPM. Bram de Buck is de beoogd fractievoorzitter. Voor zitter Ad Kunst van de LPM: ,,Het valt ons zeer zwaar om op deze wijze afscheid van hem te moeten nemen." Nieuwe lijsttrekker Eduard Smit was al naar voren ge schoven als kandidaat-wethouder, maar neemt nu ook het lijsttrekker schap van de LPM op zich. ,,Dat doe ik graag, zodat Piet nu geen energie hoeft te steken in de partij. Tegelij kertijd is het een mooie uitdaging." Smit was 33 jaar strafrechtadvocaat en is nu nog in deeltijd rechter. ,,Ik ben gewend om in het openbaar te spreken, maar dat was toch heel an ders dan politieke debatten." Smit koos twee jaar geleden voor de LPM. ,,Omdat die met de voeten in de klei staat, zich richt op lokale dingen van zebrapaden tot kwets bare inwoners en een sociaal bewo gen partij is. Maar ook een partij die geen verantwoording hoeft af te leggen aan een landelijke partij." Als wethouder ziet Smit zich als 'typisch iemand voor het sociaal domein'. ,,De gemeenteraad en het college functioneren goed, dus dat vind ik een prettige basis om in te stappen." WA DINSDAG 18 JANUARI 2022 Folsom Prison Blues in Zeeland Maurits Sep Middelburg Peetman Wisse, singer-songwriter uit Middelburg, heeft het nummer Folsom Prison Blues van zijn held Johnny Cash hertaald in het Neder lands: Vogelvrije Blues. Hij heeft daarvoor de toestemming gevraagd en gekregen van de erven-Cash. foto martijn fincke - Peetman Wisse MIDDELBURG Na 25 jaar komt door ziekte on verwacht een einde aan de poli tieke carrière van Piet Kraan. ,,Ik ben er trots op dat we van de Lokale Partij Middelburg de grootste partij in de raad heb ben gemaakt." - Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39