13 METROGEWELD VOORALSNOG GEEN VERBAND ONTDEKT TUSSEN AANVALLEN IN BRUSSEL EN NEW YORK Wat bewoog Benjamin P. (23) en Simon M. (61) om voor hen onbekende vrouwen op het spoor te duwen? Die vraag staat centraal in het onderzoek naar de twee aanvallen waarbij de Belgische Maria met de schrik vrijkwam, maar de Amerikaanse Michelle het leven liet. Op camerabeelden van het Brus selse metrostation Rogier is te zien hoe Benjamin P. vrijdagavond ach ter zijn slachtoffer gaat staan en bij het naderen van de trein naar vo ren loopt en de vrouw een fikse duw geeft. De Belgische Maria heeft geen schijn van kans zich te verweren en valt keihard op het spoor. De bestuurder van de trein reageert alert door razendsnel de noodrem te activeren, hiermee redt hij zo goed als zeker haar le ven. De trein stopt op nog geen meter afstand van het slachtoffer dat in shock naar het ziekenhuis wordt overgebracht. Een dag later staat de 40-jarige Michelle te wachten op het perron van het New Yorkse metrostation Times Square. Ook zij wordt het slachtoffer van een weerzinwek kende aanval op haar leven. Een man zonder vast woonadres duwt haar het spoor op. De New Yorkse wordt wel geraakt door de metro- trein, en sterft ter plaatse aan haar verwondingen. Het motief van de spoorduwers? Veel is nog niet duidelijk, maar de Amerikaanse dakloze Simon M. had volgens zijn familie al meer dan twintig jaar psychische pro blemen en verbleef meerdere ma len in psychiatrische ziekenhui zen. Op vragen van New Yorkse journalisten waarom hij de vrouw heeft geduwd, antwoordde hij: ,,Ik ben God, dus ik mag dit.'' Ook riep hij dat de vrouw zijn vest zou heb ben gestolen, hiervoor ontbreekt overigens elk bewijs. En wat bezielde de jonge Frans man Benjamin P. om 400 kilome ter ten noorden van zijn woon plaats Ligny-en-Barrois een schijnbaar willekeurig slachtoffer uit te kiezen en voor de trein te gooien? Onderzoek moet uitwij zen of hij in een psychotische toe stand verkeerde en/of onder in vloed was van drugs, drank of me dicijnen. De 23-jarige P. zou al eer der misdrijven hebben gepleegd. Zijn familie reageert vol afschuw op wat hij heeft gedaan en stelt verder dat 'Benjamin dringend zijn problemen moet aanpakken.' Eenlingen De Belgische psychotherapeut Erik de Soir ziet vooralsnog geen verband tussen de twee inciden ten. ,,Tot nu toe is er geen informa tie waardoor we de gebeurtenissen in Brussel en in New York aan el kaar kunnen linken.'' Ook is niet Onderzoek is nodig voordat we eventueel kunnen begrijpen dat zoiets gebeurt naar buiten gekomen of bijvoor beeld online een oproep is gedaan om aanvallen zoals deze uit te voe ren, dus er lijkt geen sprake van een nieuwe, bizarre trend. De Soir verwacht dan ook geen kopieer gedrag. Uit vergelijkbare aanvallen 1 A blijkt dat het bijna altijd gaat om eenlingen ('lone wolves'met men tale problemen. ,,Bij deze recente incidenten zullen we moeten wachten op grondig onderzoek, voordat we eventueel kunnen be grijpen dat zoiets gebeurt.'' De afgelopen tien jaar waren er wereldwijd meerdere aanvallen van spoorduwers waarbij doden en gewonden vielen. Een blauw druk van het type dader bestaat niet, hoogstens dat er vaak psychi sche problematiek speelt. Verder spelen vaak ruzies mee. Afgelopen oktober kwam in Den Haag een 39-jarige Pool om het leven nadat hij door een duw van een 15-jarige jongen voor de tram terechtkwam. Dit zou niet moedwillig zijn ge beurd, de jongen zou de Pool heb ben willen wegduwen omdat die hem en zijn vrienden lastigviel. In 2014 overleefde de 23-jarige Beatriz een aanval van een verwarde vrouw die haar op het spoor van station Delft duwde. Als het gaat om de veiligheid op Nederlandse stations, geven NS en ProRail aan dat er duizenden ca mera's hangen. Daarnaast worden medewerkers er speciaal op ge traind om afwijkend gedrag van reizigers te herkennen. Ook wordt gemeld dat het altijd verstandig is afstand te houden als er een trein aankomt en sowieso achter de witte lijn op het perron te blijven. Nieuwe hoofdstad voor Indonesië Duitse journalist vrijgesproken Musea gaan 'gymles' geven uit protest Porosjenko waagt zich in Oekraïne GO DINSDAG 18 JANUARI 2022 Sanne Schelfaut Brussel/New York Wat bezielde spoorduwers Benjamin P. en Simon M.? Een beveiligingscamera legde vast hoe een man een vrouw voor een aankomen de metro duwt op een sta tion in Brussel. foto's belga - Erik de Soir, psychotherapeut NUSANTARA De nieuwe hoofdstad van Indo nesië gaat Nusantara heten en komt op het eiland Borneo. Nusantara betekent archipel in het Indonesisch. Het parlement stemt morgen over de ver plaatsing van de hoofdstad in 2024, naar verwachting gaat een meerderheid akkoord. Het plan voor een nieuwe hoofd stad bestaat al sinds 2019. De huidige hoofdstad Jakarta dreigt rond 2050 te zijn ver dronken in zee. Andere proble men zijn de permanente ver keerschaos en de enorme luchtvervuiling. De bouw van Nusantara kost 28 miljard euro. ISTANBOEL Een Turkse rechtbank heeft de Duitse journalist Mesale Tolu vrijgesproken. Ze was bijna vijf jaar geleden opgepakt en be schuldigd van lidmaatschap van een terroristische organi satie en terrorismepropa- ganda. Ze werkte toen voor het linkse persbureau Etha. Tolu werd in 2018 na acht maanden cel vrijgelaten en keerde terug naar Duitsland toen haar reis verbod enkele maanden later werd opgeheven. De arrestatie leidde in de nasleep van een verijdelde staatsgreep in Tur kije voor verzuurde relaties tussen Berlijn en Ankara. DEN HAAG Verschillende musea gaan deze week een soort gymles geven uit protest tegen de gedwongen slui ting vanwege de coronamaatrege len. Sporten mag wel weer, dus komen musea met ludieke gymles sen voor het brein in hun gebou wen. Mentale fitheid is immers net zo belangrijk, vinden ze. Zo komt het Groninger Museum morgen met een workshop graffiti als hersengymnastiek. Kunstmuseum Den Haag en het Fotomuseum bieden vrijdag ook 'gym for your mind' aan. Ook het Van Gogh Mu seum, het Chabot Museum Rotter dam en Slot Loevestein doen mee met de actie van de Museumver- Het Groninger Museum. FOTO REUTERS eniging. Die noemt het onverklaar baar dat musea gesloten blijven: 'Het ondermijnt het gelijkheidsbe ginsel. Waarom mogen commer ciële doorstroomlocaties als Bijen korf en Ikea wél open en culturele doorstroomlocaties (musea) niet?' KIEV Ex-president Petro Porosjenko van Oekraïne is na een maand vanuit Polen teruggekeerd in zijn land. Hij wordt beschuldigd van hoogverraad vanwege om streden kolendeals tijdens zijn presidentschap (2014-2019). Porosjenko zou pro-Russische separatisten in het oosten van land hebben gefinancierd met een handel in steenkool. De separatisten grepen in 2014 in de oostelijke regio Donbas de macht en zijn sindsdien in oor log met de centrale regering in hoofdstad Kiev. De zaak ver deelt het land terwijl de span ningen met Rusland oplopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13