In Limburg zijn bijna alle kroegen open: 9 Waar in de rest van Nederland winkelstraten volliepen omdat de winkels weer open gingen, liepen in Limburg de mensen de deuren plat van cafés en restaurants. Reportage uit 'Bevrijd Limburg': ,,Het geeft hoop dat we snel deze ellende achter ons kunnen laten.'' Vrijdagochtend al gingen in Val kenburg de deuren open in de horeca, onder toeziend oog van een breed glimlachende burge meester. Niet lang daarna volgde een persbericht: meerdere Lim burgse burgemeesters gaven toestemming aan de lokale horeca om één dag open te gaan. Eenmalig mogen zij de deuren ope nen, van 10.00 tot 20.00 uur. ,,Op deze ma nier hebben zij de gelegenheid om een sig naal af te geven dat de ernst van hun situatie onderschrijft", stelden de burgemeesters van Heerlen, Maastricht en Sittard-Geleen. Tijd dus om een kijkje te nemen in het Lim burgse land. Het nieuws kwam als geroepen voor Lim burgse horecaondernemers. ,,Toen dat be richt binnenkwam in de groepsapp van de horecaondernemers, ging er gejuich op'', vertelt Natascha Schmeitz-Taci van het Sit- tardse eetcafé De Trechter opgetogen. Ze zegt wel eens getwijfeld te hebben om haar zaak open te gooien, maar dat toch uiteinde lijk niet durfde. Het groene licht van de bur gemeester kwam dan ook niets te vroeg. ,,Daarna ging iedereen opbouwen, snel de boel schoonmaken en voorbereiden. Dat was echt prachtig om te zien.'' Op de Sittardse markt doen zaterdag alle kroegen en restaurants mee. ,,We moesten flink aan de slag, want we willen natuurlijk onze gasten wel iets kunnen aanbieden. De kaart is daardoor een beetje beperkt.'' Ouderwets Klanten vinden het in elk geval niet erg, want het is druk op de historische Sittardse markt. Zelfs de meeste terrassen zitten vrij wel allemaal vol. Veel mensen probeerden vrijdagavond al een tafeltje te reserveren, maar om iedereen een gelijke kans te geven is het zaterdagfirst come, first serve. Er wordt weer gelachen, kennissen be groeten elkaar en rond 12.00 uur rollen de eerste biertjes uit de tap. ,,We besloten di rect met onze vriendengroep ouderwets de kroeg in te duiken'', vertelt Jeroen Zegers. Samen met zes vrienden zit hij aan een grote tafel te lunchen, flinke glazen bier worden rap bijgevuld. ,,Het is echt fijn dat het nu in elk geval één dag even mag. Het is te bizar voor woorden dat hier niets mocht, terwijl 10 kilometer over de grens de kroe gen gewoon open zijn.'' Dat geluid is meer te horen, hier in de grensstreek. In Geleen, iets ten zuiden van Sittard, heeft restaurant 't Kleine Verschil een ludieke manier van protesteren gevon den. Voor de ingang van zijn terras staan twee grensborden van respectievelijk Duitsland en België. Een grote rood-wit ge blokte slagboom voor het terras is geopend en de Belgische en Duitse vlaggen hangen uit. De eigenaar noemt het 'een drielanden punt'. ,,Ik was gisteren nog in Genk in een café, terwijl in Nederland alles op slot was'', zegt bezoeker José Smeets. ,,Dat is niet uit te leg gen. Daarom moeten al die maatregelen snel van tafel. Ook die vreselijke QR-code. Je moet gewoon ergens naar binnen kunnen, zonder gedoe.'' Protest is er ook. Een groepje van onge veer twintig jongeren marcheert zaterdag middag door de stad, gestoken in witte pak ken met 'gasmakers'. Ze protesteren tegen het coronabeleid en de bijpassende maatre- Bizar dat hier niets mocht, en 10 kilometer over de grens is alles open gelen en uit meegebrachte boxen klinkt harde muziek van de Duitse rockband Ram- mstein. En gedurende dag trekt een groepje protesterende mensen aandacht met hun spandoeken over het 2G-beleid. Afgelopen woensdag trok een 'lichtjes- tocht', een bonte stoet van coronademon stranten, door de stad om uiteindelijk op de Markt een feestje te bouwen. Compleet met een geluidswagen en een dj vierden volgens de organisatie rond de 1500 mensen een klein buitenfeestje. Carnaval De Sittardse horecamensen zijn blij dat deze zaterdag het 'oude normaal' weer even terug is. ,,De drukte in de stad is bizar, maar het is zo fijn dat we weer even mogen'', zegt Schmeitz-Taci. ,,Het geeft echt een boost en we zijn heel blij met het vertrouwen dat de burgemeester ons geeft. We willen laten zien dat we veilig open kunnen. En dat ver trouwen willen we niet verspelen.'' Daarom blijft het wat haar betreft ook bij deze eenmalige opening. ,,We wachten nu rustig af wanneer de nieuwe versoepelingen zullen ingaan. Wij hopen op 1 februari écht weer volledig aan de slag te kunnen.'' En dan? Is carnaval, het volksfeest dat vo rig jaar niet door kon gaan, dit jaar nog te redden? ,,Ik vrees er voor'', zegt de eigena resse van eetcafé De Trechter. ,,Het wordt een moeilijk verhaal.'' In Sittard is het in ie der geval eventjes, voor één dag, alsof de pandemie niet meer bestaat. ,,Het geeft weer even lucht en even hoop dat we snel deze ellende achter ons kunnen laten.'' Mogelijk woog Kuipers daarbij mee dat de plaatjes van het RIVM te on zeker zijn om met miljoenen men sen te delen. De corona-aanpak was altijd al 'varen in de mist', zoals het kabinet het omschreef, maar omikron vertroebelt het zicht van de OMT-leden en ministers blijk baar volledig. Een inschatting van het aantal besmettingen wordt wel gedeeld: 75.000 tot zelfs 100.000 per dag. De ontwrichtende werking van de massale besmettingsgolf moet enigszins worden gedempt door aangepaste quarantaineregels na boostervaccinatie en voor mensen met cruciale beroepen. Maar wat de omikrongolf precies betekent voor de verwachte toe stroom naar ziekenhuizen, is erg onzeker. Ruwe gegevens uit andere landen tonen dat de kans op zie- kenhuisopname drastisch vermin dert, dat de ligduur per patiënt da gen korter lijkt dan bij de deltavari ant en dat de kans om op de inten sive care te belanden ook veel lager is. Dat zijn stuk voor stuk zonnige ontwikkelingen, maar het RIVM wil eerst meer duidelijkheid voor dat deze lichtpuntjes ook daadwer kelijk in de modellen belanden. Vooralsnog heeft het rijksinstituut alleen gerekend met een 40 procent lagere kans op ziekenhuisopname, de rest van de meevallers worden nog buiten de prognoses gehouden, blijkt uit de Catshuisstukken. Van Dissel beseft dat het dus nog enorm kan meevallen. Daarom no teert de voorzitter van het OMT naast zijn prognose: ,,Model iets te pessimistisch?'' Dat zal moeten blijken. Na kritiek op te vroege ver- soepelingen en te laat ingrijpen lijkt better safe than sorry weer het motto sinds vorig najaar. ,,We moeten in Nederland gaan zien hoe hier de verhouding tussen besmettingen en opnames uit pakt", zegt OMT-lid en viroloog Marion Koopmans (Erasmus MC) tegen deze krant. ,,Het is nu com plexer omdat veel factoren - zoals boostergraad, boostertiming, de mografie, vaccintypes, natuurlijke immuniteit - de boel lokaal beïn vloeden. Daardoor is het ook lasti ger om zomaar gegevens uit het buitenland te vertalen. Al met al is het in mijn ogen dus verstandig om stapsgewijs te werken bij versoepe lingen.'' Vandaar dat het OMT nu eerst een 'pauze' adviseert van zeker tien dagen tot de volgende ronde ver soepelingen kan ingaan. GO MAANDAG 17 JANUARI 2022 G Een hore- caonderne- mer in Roer mond con troleert de QR-code tij dens de pro testopening. FOTO ANP DCI MEDIA PIX4PROFS. G Ook op de Kleine Berg in Eindhoven wisten gas ten de ho reca te vin den zaterdag FOTO JUAN VRIJDAG G In Bergen op Zoom nam La Grotta deel aan de burgerlijke ongehoor zaamheid van de ho reca. FOTO 'De drukte is bizar' Yelle Tieleman Sittard-Geleen - Jeroen Zegers, bezoeker horeca Ernst Kuipers, de nieuwe minister van Voksgezondheid, Wel zijn en Sport, bij zijn eerste coronapersconferentie. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9