Kabinet ziet 'gecontroleerde muiterij' met sisser aflopen Misschien wel 100.000 infecties per dag, maar wat gebeurt er op de ic? 8 CORONA Terwijl het aantal coronabesmettingen nieuwe records bereikt, groeit ook de maatschappelijke onvrede over de lockdown. Toch liep dit weekend de anarchie van Limburgse kroegbazen niet uit de hand en bleef een protest in Amsterdam rustig. De laatste betoging tegen het coronabeleid van het kabinet trok volgens de autoriteiten 15.000 men sen. Vanafhet Amsterdamse Muse umplein trokken actievoerders door de binnenstad, ondertussen 'Liefde, vrijheid, geen dictatuur' scanderend. Ook droegen ze span doeken met teksten als 'Terug naar normaal nu' en 'Kinderen zijn onze toekomst, niet onze proefkonijnen'. De demonstratie kwam uit de koker van actiegroep Nederland in Verzet, die daarmee de verboden demonstratie van 17 januari vorig jaar wilde herdenken. Dat protest, eveneens in de hoofdstad, mondde uit in rellen. Dat gebeurde nu niet, volgens de politie verliep de beto ging vreedzaam. Het horecaprotest in Limburg liep eveneens niet uit de hand. Vijf tien burgemeesters stonden plaat selijke kroeg- en restaurantbazen zaterdag toe om hun etablissement tussen 10.00 en 20.00 uur te ope nen, onder meer in Maastricht, Sit- tard-Geleen, Heerlen en Roer mond. Vrijdag was de horeca in Valkenburg al open gegaan. Ook in diverse andere plaatsen in het land - onder meer in Noord Holland, Brabant en Overijssel - protesteerde een deel van de horeca zaterdag door overdag gasten bin nen te laten. Sympathie Het was met name dit protest waar het kabinet met argusogen naar keek dit weekend. Waar de kleine groep anticorona-activisten al twee jaar lang nauwelijks sympathie oogsten met hun demonstraties, kreeg de Limburgse muiterij brede steun van lokale overheden. Gasten stroomden in grote aantallen toe. 'Niet eerder in deze pandemie werd zoveel maatschappelijk onge noegen waargenomen', viel te lezen in memo's die door het kabinet in het Catshuis werden besproken vo rige week. 'De politie ziet een meer gestructureerde en georganiseerde ontwijking van maatregelen door lockdowntoerisme naar buur landen verliezen de maatregelen hier hun medisch effect.' Wellicht mede daarom kozen pre mier Mark Rutte en eerder justitie minister Dilan Yesilgöz-Zegerius hun woorden voorzichtig. De com municatie moest geen olie op het vuur gooien, stelden Haagse bron nen. Als het kabinet in deze fase gaat strooien met dreigementen over boetes en sluitingen, kan dat contraproductief werken, was de gedachte. De Haagse lijn was daarom om de 'gecontroleerde muiterij' te laten gebeuren, onder toeziend oog van burgemeesters die daarmee de kant kozen van de lokale ondernemers, ver weg van het Binnenhof. Onvrede Als signaal van onvrede kon het protest tijdelijk door de beugel, zei Rutte bij de coronapersconferentie vrijdag. ,,We hebben het demon- stratierecht in Nederland. Maar het moet natuurlijk niet tot een ge doogsituatie leiden waarbij secto ren feitelijk open zijn, dat kan echt niet." Na deze zalvende woorden kon Rutte vervolgens echter alleen maar afwachten of de geest zondag weer terug in de fles zou gaan. Tot grote opluchting van het ka binet gebeurde dat ook. De meeste horecabazen sloten hun zaak zater dag op tijd. Gisteren bleven de deu- Het moet niet tot een gedoogsituatie leiden waarbij sectoren feitelijk open zijn ren van opstandige ondernemers dicht. Zo heeft het kabinet deze eerste 'coronatest' nipt gehaald. Waar de muiterij in de kiem ge smoord werd, liepen de coronabe smettingen dit weekend ondertus sen gestaag op. Tussen zaterdag en zondag werden 36.308 nieuwe coro- nagevallen geregistreerd door het RIVM, een nieuw dagrecord. Afge lopen zeven dagen noteerde het in stituut 226.136 positieve co ronatests, eveneens het hoogste aantal in een week. Het aantal coronaopnames in de ziekenhuizen blijft dalen. Op de in tensive cares lagen gisteren 311 mensen, 10 minder dan zaterdag. In de afgelopen zeven dagen zijn 76 Covidpatiënten overleden, gemid deld bijna elf per dag. Het sterfte cijfer is daarmee terug op het ni veau van eind oktober. Toen was de huidige besmettingsgolf net be gonnen. Een overbodige lockdown wilde premier Mark Rutte de noodrem van december niet noemen. Het was 'echt nodig, daar ben ik echt van overtuigd', zei hij op de co ronapersconferentie. ,,We zagen de onzekerheid over omikron plus de druk op de zorg. Maar we blijven alles volgen, in het Ver enigd Koninkrijk lijken ze nu over de besmettingspiek heen. Dat zou een hoopvol teken kun nen zijn voor ons." Maar die lichtpuntjes zitten nog niet in de modellen die OMT-voorzitter Jaap van Dissel het kabinet in het Catshuis voor hield. Prognoses van de RIVM- rekenaars tonen een enorme bult aan nieuwe ziekenhuis opnames bij de diverse versoe- pelscenario's, zelfs tot honderd of tweehonderd ic-opnames per dag in de loop van februari. Deze afschrikwekkende gra fieken kwamen vrijdag echter niet terug in de presentatie van minister Kuipers. Sterker: hij noemde de specifieke aantallen niet eens. Wel zei hij: ,,Nu liggen er ongeveer 1300 Covidpatiënten in de ziekenhuizen, het aantal daalt Maar het RIVM houdt nog altijd rekening met aan tallen die overeenkomen met eerdere pieken.'' MAANDAG 17 JANUARI 2022 GO David Bremmer Niels Klaassen Amsterdam - Premier Mark Rutte tijdens de persconferentie vrijdag Bijna twee jaar lang ging het vooral over ziekenhuisopna mes en de druk op de ic's. Maar dat was vrijdagavond opeens anders: minister Ernst Kuipers (D66) sprak vooral over torenhoge aantallen omikroninfecties. Waarom? Niels Klaassen Den Haag De horeca in de Korte Putstraat in Den Bosch leefde zaterdag op met volle terrassen. foto marc bolsius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8