Zaak tegen Saïd Razzouki wordt niet afgesplitst van het Marengo-proces 7 KORT GEDING HONDERDEN WACHTEN NOG OP TOELATING TOT NEDERLAND Ruim vier maanden nadat de taliban Kaboel veroverden, wachten nog honderden Afghanen tot Nederland ze evacueert. De rechter in Den Haag spreekt zich vandaag uit in de zaak van vier gezinnen. Er zijn Afghaanse gezinnen die al vier maanden nauwelijks buiten komen, de angst dat ze worden op gepakt door de taliban is te groot. ,,Deze mensen zijn in gevaar. Ze worden zo goed en kwaad als het kan onderhouden door familie en buren", zegt advocaat Barbara Wegelin. ,,Het zijn gezinnen die op de Nederlandse evacuatielijst staan, maar ze horen vrijwel niets uit Den Haag. Krijgen geen ant woord meer op e-mails." Afgelopen zomer overliepen de taliban Afghanistan. In paniek evacueerden Westerse landen hun ambassadepersoneel en tiendui zenden Afghanen met wie ze de afgelopen twintig jaar samen werkten. Nederland haalde ruim 3000 mensen weg, maar er staan vermoedelijk nog 1500 namen op de evacuatielijst. Er is geen duide lijkheid over wanneer en hoe zij weg kunnen. Duidelijkheid Wegelin spande eind vorig jaar na mens vier gezinnen (familieleden van tolken die voor Nederland in Afghanistan werkten) twee rechtszaken aan om duidelijkheid te krijgen over de Nederlandse plannen. In de procedure bij de be stuursrechter oordeelde de rechter dat het niet aan hem was een oor deel te vellen. Vandaag valt de be slissing in de tweede zaak, een kort geding tegen de Staat. De eis van de vier gezinnen: Nederland moet hen zo snel mogelijk uit Af ghanistan weghalen. Tijdens de behandeling van het kort geding op 5 januari zei de landsadvocaat 'hopelijk binnen een maand evacuatie te kunnen regelen'. ,,Maar we kunnen geen harde toezeggingen doen, het is een hele ingewikkelde situatie", stelde de advocaat namens de Staat. Wegelin: ,,Ik was heel blij met de uitspraak over de termijn van een maand. Maar het is inder daad geen harde toezegging. Het gaat al maanden over 'voorberei dingen', waarom doen we het niet gewoon?" De ingewikkelde situatie waar de Staat op doelt: voor de meeste evacuaties is overleg met de tali ban nodig. Wie in Kaboel aan boord wil komen van een (com merciële vlucht) naar Doha in Qatar heeft een paspoort nodig. Een deel van de Afghanen heeft dat niet en het aanvragen ervan is riskant: het is een signaal aan de taliban dat je het land wilt verla ten. Een andere evacuatieroute (over land naar Pakistan) is ge vaarlijk, het vergt een lange reis door Afghanistan, langs veel checkpoints van de taliban. Komt bij dat Pakistan zeer terughou dend is in het toelaten van Af ghaanse vluchtelingen. Wegelin: ,,We hebben het ministerie van Buitenlandse Zaken gevraagd brieven te schrijven waarin ze melden dat de persoon die die brief bij zich heeft alleen naar Pa kistan komt met het doel direct door te reizen. Daar wil het minis terie niet aan meewerken." Buitenlandse Zaken stelt in een reactie 'dat Nederland zich blijft inzetten om alle mensen die daar volgens de criteria voor in aanmer- C Vermoedelijk komen nog zo'n 1500 mensen in aanmerking voor evacuatie king komen, over te brengen'. ,,We kijken voortdurend naar alle mo gelijkheden. Nederland staat in contact met landen in de regio. Ook wordt samengewerkt met an dere landen die zich sterk maken voor een veilige uitreis van hun burgers en van Afghanen die voor hen hebben gewerkt." Brief Hoeveel mensen er nog voor eva cuatie in aanmerking komen, kan een woordvoerder niet zeggen. Het zijn er vermoedelijk zo'n 1500. In een brief aan de Tweede Kamer in oktober werd een aantal van 2100 mensen genoemd, sindsdien kwamen er nog 573 evacuees naar Nederland. Wegelin: ,,In het meest gunstige geval beslist de rechter vandaag dat Nederland binnen nu en een maand met een concreet evacua tieplan moet komen. Maar ook als dat niet het geval is: door de rechtszaak houden we in ieder ge val druk op de ketel. Want soms lijkt het erop alsof Nederland van uit zichzelf weinig haast maakt.'' Advertentie 'Eczeem? Gebruik Grahams, de succesformule uitAustralie!' HollandSBarrett Saïd Razzouki geldt samen met Ridouan Taghi als hoofdverdachte in het liquidatieproces Marengo. De inhoudelijke behandeling van het proces was begonnen zonder zijn aanwezigheid, en bovendien had Razzouki geen advocaat. In middels heeft hij twee raadslie- den, die sinds kort zijn begonnen met het lezen van het dossier dat zeker 50.000 pagina's dik is. ,,Als we nu non-stop zouden gaan le zen, zouden we 22 weken bezig zijn", zei advocaat Mark Dunsber- gen eind december. Hij stelde er van uit te gaan pas in september 2022 klaar te zijn voor de inhoude lijke behandeling. Afsplitsing zou daarom een goed idee zijn, stelden zij de rechtbank voor. Het OM verzette zich daartegen, maar zei zich te kunnen voorstel len dat de advocaten enkele maan den nodig zullen hebben om zich in te lezen in het dossier. ,,Wij ho pen dat de verdediging zich gerea liseerd zal hebben dat zij bij het aanvaarden van deze zaak op een rijdende trein zijn gestapt", zei een van de officieren. De rechtbank heeft nu besloten om in mei een aantal zittingsda gen te reserveren voor de inhoude lijke behandeling van de zaak van Saïd Razzouki. Het is vervolgens de bedoeling dat het Openbaar Ministerie in juni begint met het requisitoir en de strafeisen tegen alle Maren- go-verdachten, met uitzondering van Saïd Razzouki. GO MAANDAG 17 JANUARI 2022 Rechter aan zet over evacuatie Afghanen Leden van de taliban houden de wacht op het vliegveld van Kaboel. foto getty images Cyril Rosman Den Haag bijvoorbeeld Rosacea Crème* en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Grahams werd ruim 20 jaar geleden opgericht door Geoff en Shannon Graham uit een behoefte om een veilige en natuurlijke behandeling te vinden voor de probleemhuid vol eczeem van hun jonge zoon Ryan. Geoff heeft hier zelf jarenlang last van gehad en wilde niet dat zijn zoon ook de kwelling hiervan zou moeten doorstaan. Ze ontdekten dat het gebruik van een unieke combinatie van hoogwaardige, natuurlijke ingrediënten de sleutel tot hun succes was. Samen ontwikkelde ze vervolgens een reeks van natuurlijke producten voor alle leeftijden. Deze producten op natuurlijke basis is in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. De natuurlijke producten van Grahams worden wereldwijd verkocht en gelden als één van Australisch meest toonaangevende producten voor de gevoelige huid. Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de Eczeem Crème*, C+ Crème*, Psorias Crème*, maar ook Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. De missie van Grahams is om de voordelen van hun productlijn, gemaakt van natuurlijke, actieve ingrediënten, te delen met zoveel mogelijk mensen. Geoff en Shannon zijn vastbesloten om de strijd tegen huidaandoeningen voort te zetten en een verschil te maken voor mensen over de hele wereld! Kijk voor alle verkooppunten op www.grahams.nl Voor contact: Grahams, www.grahams.nl *Diïseen medisch hulpmiddel Lees voof gebniik de gebiwksddnwijÉig. AMSTERDAM De rechtbank heeft besloten dat de zaak van Saïd Razzouki niet wordt afgesplitst van het Marengo-proces. Zijn advoca ten hadden daarom gevraagd, nadat Razzouki onlangs vanuit Colombia werd overgeleverd naar Nederland. - Yelle Tieleman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7