5 overschrijdend gedrag af en ne men hier als bedrijf nadrukkelijk afstand van. Ons medeleven gaat uit naar alle betrokkenen", zegt een woordvoerder. Lidl, dat even eens prominent in beeld komt, wacht het onderzoek af. Merkspecialist Hoogerbrugge wijst er op dat de namen die nu worden genoemd Jeroen Rietber gen en Ali B, merken op zich zijn. ,,Het hoeft niet direct afte stralen op The Voice. Deze mensen komen elkaar daar tegen, maar het pro gramma moet nu laten zien dat het een professionele context biedt.'' LindadeMol Maar, zegt imagodeskundige Za- beth van Veen, het doen en laten van de in opspraak geraakte man nen straalt wel degelijk af op wat eromheen zit. ,,Ik las dat Rietber gen 'jaren terug' al heeft opge biecht aan zijn vriendin Linda de Mol wat er speelde. Dat zij hiervan wist maar dit onder de pet hield, is niet goed voor haar imago. En ook niet voor de producent, die er ook vanaf wist. Privé en zakelijk lopen hierbij door elkaar en dat maakt het ingewikkeld. Houd je zo'n schuinsmarcheerder binnen de gelederen, die de zwager is van de machtigste mediaman van Neder land (Voice-bedenker John de Mol, red.)? Wat voor signaal geefje daarmee af?'' Mark Koster, journalist van Quote en schrijver van het boek De Mol: De machtigste mediafamilie van Ne derland, denkt dat 'dit sowieso het einde is van The Voice Kids'. ,,Want wie stuurt zijn kind naar dat pro gramma? Maar ik vrees ook voor The Voice zelf. Vergis je niet. Je hebt drie mensen uit dit pro gramma die in opspraak zijn. Naar één loopt een justitieel onderzoek, namelijk Marco Borsato. Er ligt nu een aangifte tegen Ali B en Jeroen Rietbergen heeft al een bekentenis afgelegd. Dan kun je concluderen dat er iets niet goed is in de organi satie. Het programma is zwaar be smet. Ik zie The Voice voorlopig niet terugkomen.'' ,,RTL neemt een ongelooflijk dappere beslissing. Namelijk op basis van een aankondiging van Boos, het programma van Tim Hofman. Een aankondiging, hè. Zonder dat er iets is aangetoond. Dan neem je dit heel ernstig op. Interessant is ook: er komt een fu sie aan tussen RTL en Talpa. Heeft dit impact? RTL heeft straks 70 procent van de aandelen en laat hier al duidelijk zien wie de baas is maar ook welke wind er waait. De top gaat veel meer integer om met de menselijke maat in entertain- mentprogramma's.'' Zo was in 2019 in realitypro- gramma De Villa, waarin acht vrij gezellen een week lang hun intrek namen in een luxe villa, te zien dat een deelneemster een opdringe rige medekandidaat meermaals van zich af moest slaan. Ook toen zwengelde Tim Hofman dat aan in zijn programma Boos. Daarin deed één van de deelneemsters ano niem haar verhaal. RTL besloot per direct te stoppen met De Villa en andere realityprogramma's (Love Island, Temptation Island) en liet een 'grondig onderzoek' doen. Daaruit bleek dat geen strafbare feiten zijn gepleegd in De Villa. Wel concludeerde een commissie van experts dat er in het montage- en uitzendproces 'ongelukkige in schattingen' zijn gemaakt. ,,Dat was tussen kandidaten onderling, maar dit is anders. Hier wordt in het persbericht gesproken over machtsmisbruik. Ik ben heel be nieuwd wat er nog meer komt'', aldus Koster. Bert van der Veer, voormalig re gisseur en programmadirecteur, Als RTL contract niet verlengt, kan zomaar SBS 6 het overnemen met andere invulling was 'verrast door het snelle hande len van RTL', maar hij denkt 'geen seconde dat het over is met The Voice'. ,,Er wordt een onderzoek gedaan, dan komt er een rapport en mogelijk maatregelen. De per sonen die niet meer verder kun nen, worden vervangen en vervol gens is het weer vrijdagavond 20.00 uur: dan gaan we weer be ginnen.'' Kapitaalvernietiging Hij kijkt ook naar de kosten. ,,Een programma als De Villa kostte misschien twee ton, dit is een veelvoud daarvan. Dat zou dus ka pitaalvernietiging zijn. Je praat wel over commerciële televisie. Het kan dit seizoen natuurlijk inge wikkeld worden als Ali B de klos is, want hij zit als coach op een prominente plek. Maar Jeroen Rietbergen kan er moeiteloos uit- gemonteerd worden. Zo'n pro gramma wordt met tien, twaalf camera's opgenomen. Een kwestie van een paar montagedagen.'' Ook Mary Hoogerbrugge denkt dat 'het merk' The Voice - dat wordt uitgezonden in meer dan in 150 landen - deze klap wel kan op vangen. ,,Aan de uitkomsten van het onderzoek moeten ze heldere consequenties verbinden. Ze moe ten schoon schip maken, puinrui men. Zodat er een team komt te staan waar RTL voor 100 procent achter kan staan'', zegt de merkspecialist. ,,Het moet duide lijk zijn hoe zij en de producent dat gaan controleren, hoe ze de veiligheid waarborgen van deel nemers en medewerkers. Het speelt mee dat The Voice een goede reputatie had en dat is be langrijk. Die kras die er nu op komt, kun je wegpoetsen. Dat zag je ook bij Volkswagen en de sjoe- meldiesels.'' Van Westerloo is voorzichtiger. ,,Als er problemen zijn in de cul tuur en de organisatie, achter de schermen, dan wordt het lastig. Of als kandidaten werden be voordeeld na het verlenen van seksuele diensten, dan is de imagoschade gigantisch. We moeten het onderzoek afwach ten.'' Producent ITV moet hoe dan ook het vertrouwen van RTL terugwinnen. ,,Je vaart als zender toch blind op een producent. Die moet in de gaten houden of er zich geen grensoverschrijdende dingen voordoen. Ik sluit niet uit dat RTL ITV aansprakelijk zal stellen voor de financiële schade.'' Uitgerekend dit jaar loopt het Voice-contract af tussen ITV en RTL. Gaat RTL een nieuwe serie afnemen? Bert van der Veer: ,,Als RTL dat niet doet, kan het zomaar zijn dat SBS 6 het overneemt met een paar andere invullingen.'' GO MAANDAG 17 JANUARI 2022 Bandleider Jeroen Rietbergen heeft bekend dat hij hij met meerdere vrou wen 'contact heeft gehad van seksu ele aard'. Tegen The Voice-coach Ali B (links) ligt er een aangifte. FOTO'S BRUNOPRESS, ANP is nu wel zwaar besmet' - Bert van der Veer, voormalig programmadirecteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5