Schandaal talentenshow breidt zich uit 4 GRENSOVERSCHRIJDEND GEDRAG Hilversum schudt op zijn grondvesten. Afgelopen weekend werd een bom gelegd onder talentenshow The Voice of Holland, al ruim tien jaar één van de best bekeken programma's van RTL. Achter de schermen zouden meerdere mensen zich schuldig hebben gemaakt aan seksueel grensoverschrijdend gedrag en machtsmisbruik. Jeroen Schmale Hilversum Een jaar lang deed Tim Hofman van het BNNVARA-programma Boos onderzoek naar vermeende wan- praktijken bij The Voice of Holland. Nog voordat de uitzending über haupt te zien is - donderdag ver schijnt die op YouTube - ging het de afgelopen dagen nergens anders meer over. RTL was de eerste die in actie kwam. Geconfronteerd met de bevindingen van Boos ('ernstige en schokkende aantijgingen'), besloot de zender en producent ITV de uit zendingen van The Voice per direct stil te leggen. Kort daarna volgde een openbare spijtbetuiging van bandleider én man van Linda de Mol, Jeroen Rietbergen. De muzi kant bekende seksuele contacten te hebben gehad met vrouwen die betrokken waren bij de talentenshow. Ook zou hij hun seksueel ge tinte appjes hebben ge stuurd. Gedrag dat vol gens hem zeer kwalijk was, maar niet straf baar. Als katalysator kwam daar een aan gifte bij het Openbaar Ministerie tegen coach Ali B. achteraan, inclu sief een reactie van de zanger zelf die seksuele wanpraktijken of machts misbruik in alle toonaarden ontkent. Appgroep Behalve Rietbergen en Ali B. zouden meer mensen binnen The Voice over de grens zijn gegaan. RTL Boulevard meldde dat er een WhatsAppgroep van tientallen vermeende slachtof fers van grensoverschrijdende prak tijken bij The Voice bestaat. The Voice-coach Anouk wil niks meer met het talentenprogramma te maken hebben. De zangeres maakte gisteravond bekend te stoppen. ,,Het is gewoon een corrupte bende.'' Dat deze verziekte cultuur al veel langer aan de gang is en zich niet al leen beperkt tot The Voice, toont het verhaal van een vrouw aan, die haar verhaal anoniem deed aan deze krant. Zij leerde Jeroen Rietbergen Anouk stopt. FOTO RTL kennen toen hij nog een danceduo vormde met dj Ronald Molendijk, onder de naam Soulvation. Hoewel hij relaties had met eerst presen tatrice Lieke van Lexmond en later Linda de Mol, maakte hij avances. ,,Hij bleef mij veel berichten sturen en vaak bellen'', zegt de vrouw. ,,Op een leuke, flirterige toon, eigenlijk zoals dat gaat wanneer je iemand probeert te versieren. Maar volgens mij niet zoals je hoort te appen als je een relatie met iemand hebt.'' 'Naaktfoto's' Volgens de vrouw mailde Rietbergen ook naaktfoto's. ,,Geen zogeheten dickpics, maar wel degelijk foto's waarop hij geen kleren droeg. En hij belde mij op een avond om afte spre ken, waarop ik zei: 'Ik zie letterlijk nu een televisiereportage van Linda en jou, waarin jullie vertellen zo geluk kig te zijn.' Toen zei Jeroen: 'Dat kan allemaal wel zijn, Linda denkt dat we echt iets hebben, maar ik wil jou'.'' Volgens RTL Boulevard deed Riet bergen deelnemers van The Voice of Holland soortgelijke onzedelijke voorstellen. Zo bood hij aan hun 'blind auditions' beter te maken en daarvoor af te willen spreken in een hotelkamer. Als ze daar niet op in gingen, dan dreigde hij het orkest te 'laten spelen als een natte dweil'. Opgebiecht In de WhatsAppgroep van grensoverschrij dende praktijken bij The Voice zouden veertig slachtoffers praten over wat ze meemaakten met Rietbergen, Ali B. en andere personen. Of deze aantijgingen ook over zanger en voor malig The Voice-coach Marco Borsato gaan, is onduidelijk. Tegen hem werd eind vorig jaar aangifte wegens 'onzedelijke be tastingen' gedaan door een jonge vrouw die niets met de talenten show te maken heeft. Rietbergen zou volgens zijn eigen verklaring alles aan zijn vrouw, Linda de Mol, hebben opgebiecht, wat tot een tijdelijke relatiebreuk geleid zou hebben. Nadat Rietbergen in thera pie is gegaan, zijn de twee weer bij elkaar. Ook zijn opdrachtgever was destijds op de hoogte. Hij is naar ei gen zeggen diep door het stofgegaan. Rietbergen laat in het midden wie hij met 'zijn opdrachtgever' bedoelt. Is dat zwager John de Mol (bedenker van The Voice), producent ITV (voor heen Talpa Producties) of zender RTL? Al deze bedrijven laten weten 'geschrokken' te zijn. Alleen RTL zegt expliciet niet van de wanprak- tijken bij The Voice te hebben geweten. Is het imago van familieshow The Voice of Holland onherstelbaar beschadigd door seksueel grensoverschrijdende praktijken? Meerdere namen worden genoemd. 'Slim van RTL om dit niet te laten rotten', zeggen deskundigen. Marlies van Leeuwen Dennis Jansen Hilversum en aangifte tegen The Voice-coach Ali B. Een bekente nis van bandleider Jeroen Rietbergen dat hij met meer dere vrouwen 'contact heeft ge had van seksuele aard'. En dan nog aantijgingen van seksueel grensoverschrijdend gedrag te gen nóg een of meerdere perso nen binnen de talentenwed strijd. Kan het programma - sinds 2010 voor miljoenen kij kers vaste prik op de vrijdag avond - terugkomen op de buis? Fons van Westerloo, de oud-zenderbaas die aan het roer stond bij RTL en SBS, noemt het moedig dat RTL zaterdagoch tend direct het programma heeft geschrapt. Op advies van RTL laat producent ITV door een ex tern bureau een onderzoek in stellen. ,,Vaker zie je een af wachtende houding. Nu komt er eerst een onderzoek. Op basis daarvan wordt er een beslissing genomen. Door zo snel in te grijpen, kan de imagoschade be perkt blijven. Als dit soort din gen boven water komen, is dat altijd een drama. Het is moedig om dan te stoppen en het direct extern en grondig te laten uit zoeken.'' Dat vindt ook Mary Hooger- brugge, merkspecialist bij De Privé en zakelijk lopen hier door elkaar en dat maakt het ingewikkeld - Zabeth van Veen, imagodeskundige Positioneerders. ,,Het is de beste beslissing. Negeren is geen op tie, en zo laat je zien dat je het als zender serieus neemt en het niet laat rotten. RTL laat zien dat het een professionele partij is.'' De reeks van The Voice of Hol land bestaat uit vijftien afleve ringen. Twaalf daarvan zijn al opgenomen, twee inmiddels uitgezonden. De opnames van de liveshows zijn in maart (kwartfinale en halve finale) en 3 april (finale). Laat je alles op de plank liggen, dan zou dat een dure grap zijn, rekent Van Wes terloo voor, intussen zijn verba zing uitsprekend over wat er gaande is bij The Voice. ,,Ik heb dit echt nooit meegemaakt in mijn lange loopbaan, dit is uniek.'' Hij schat dat er rond de uitzendingen zo'n anderhalve ton aan reclame-inkomsten wordt binnengehaald. Die loopt de zender nu dus mis. ,,Als uit het onderzoek blijkt dat het meevalt en ze de mensen om wie het gaat er direct uitgooien, kunnen de afleveringen die nu op de plank liggen nog worden uitgezonden.'' Sponsor Grote sponsor T-Mobile laat in tussen weten de samenwerking per direct stop te zetten. ,,We keuren elke vorm van grens- MAANDAG 17 JANUARI 2022 GO 'Het programma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4