Kamervragen over rijtesten in Terneuzen II Carnavalsvereniging De Ventjes verdient centje bij met verkoop van 'patatten' en uien Kleine Café ging tegen de regels in open 4 c CBR verbaasd over ophef Na zes jaar is een discussie opgelaaid over CBR-testen in Terneuzen. De BoerBurgerBeweging (BBB) trekt zelfs de verkeersminister erover aan zijn jasje. Eerder stelde de PVV in Terneuzen hierover al vragen. India Zandman (PVV) stelde vorige week in vragen aan het Terneuzense college van burgemeester en wethouders vast dat Terneuzen op de website van het CBR niet meer in de lijst loca ties voorkomt. ,,Uit onze samenle ving hebben geluiden de PVV-frac- tie bereikt over het sluiten van de CBR-locatie in Terneuzen ten be hoeve van Rijtesten en Rijvaardig- heidsonderzoeken", schrijft Zand man aan het college. Open brief Caroline van der Plas, die namens de BBB in de Tweede Kamer zit, zette de zaak zaterdag op de lande lijke politieke agenda. Ze reageerde op een open brief van de Terneu- zense gemeenteraadsfracties Top/ GemeenteBelangen en SP. Van der Plas wil van minister Mark Harbers van Infrastructuur en Waterstaat weten of hij iets wil doen aan het probleem dat ouderen niet meer in Terneuzen terechtkunnen voor een rijvaardigheidsonderzoek. Ze vindt de test met 300 euro al duur genoeg, ook zonder dat mensen gedwongen worden de tol voor de Westerschel- detunnel te betalen. De BBB-frac- tievoorzitter oppert in haar Kamer vragen de mogelijkheid dat tests, eventueel gebundeld, toch eens per week ofeens per maand in Terneu- zen zelf plaatsvinden. Het CBR zelfis er verwonderd over dat een maatregel die zes jaar gele- den genomen is, nu ineens onder werp van discussie is geworden. Woordvoerder Nathalie Dingeldein van het CBR reageert verbaasd op de commotie. ,,Die vraag of we uit Terneuzen zijn vertrokken, hebben we nu wel vaker gekregen. Ik ben benieuwd hoe dat verhaal in de we reld is gekomen, want het klopt niet. We zitten wel degelijk nog in Terneuzen. Vorig jaar hebben we er nog een nieuwe locatie geopend." 'Niet vertrokken' Het CBR is niet vertrokken uit Ter neuzen en er worden zeker nog tes ten afgelegd, laat Dingeldein weten. ,,Voor alle praktijkexamens, ook die voor het beroepsvervoer, kunnen mensen terecht bij het CBR in Ter neuzen. Ook nemen we hier rij- Voor alle praktijkexamens kunnen mensen terecht in Terneuzen vaardigheidsonderzoeken af in het kader van de vorderingsproce dure." Dit laatste betreft tests die mensen bij het CBR moeten afleg gen als de politie hen aangehouden heeft en twijfelt aan hun rijvaardig heid. ,,Wel moeten mensen die een rij test moeten doen omdat ze een be paalde medische aandoening heb ben, naar Goes." Volgens de CBR-woordvoerder is dat al het ge val sinds 1 juli 2017. ,,Toen stopten we in Terneuzen met rijtesten. In Goes wordt gemiddeld een keer per week zo'n test afgenomen." Een wonderlijk tafereel in de Leutfafriek in Sas van Gent: tussen de wéér voor Piet Snot gebouwde carnavalswagens gaan nu aardappels en uien van de hand. Carnavalsvereniging De Ventjes is voor het tweede jaar groenteboer uit nood. Met de verkoop van aard appels en uien verdient de vereni ging een centje bij, nu het carna valsfeest weer niet doorgaat. Een deel van de partij wordt deze za terdagochtend opgehaald en een flink deel gaat dankzij sponsoring van vrijwilligersorganisatie Ki- wanis naar Voedselbank Zeeuws-Vlaanderen. Een beetje symbolisch is het wel, legt Maarten Hemelsoet, se cretaris van De Ventjes uit. ,,De uien, want het is weer om te hui len, de aardappels omdat we voor het tweede jaar alweer in de pa tatten zitten; voor de wagenbou wers al langer zelfs. Weet je nog? De storm?", herinnert Hemelsoet aan 2020, toen de wagens van wege de harde wind moesten binnenblijven. Inkomensbronnen De Sasse wagenbouwers blijven desondanks verder bouwen aan de wagens in de Leutfabriek. De vaste inkomensbronnen zijn op gedroogd. Bij de noodlijdende horeca hoeven de carnavalsver- enigingen niet aan te kloppen en verkopen van gebruikte wagens is niet aan de orde. De onkosten, die lopen wel door. ,,Het zijn dezelfde wagens waar we nu aan verder bouwen", legt Hemelsoet uit. Niemand heeft in jaren de vruchten van al het werk gezien. Stilzitten is echter geen optie in de Leutfabriek. Het bou wen moet doorgaan. Het verko pen van aardappels en uien hoort erbij. ,,We doen dit niet alleen voor het geld, maar ook voor een groot deel om van ons te laten ho ren als carnavalsvereniging, en om de club vrijwilligers bij elkaar te houden." IJben had het al van tevoren aange kondigd: zaterdag gaat het café weer open. Ook ondanks het feit dat het nieuws hem tegenviel en de horeca zeker tien dagen langer dicht moest blijven, stond de deur van zijn 'Am- sterdamser dan Amsterdamse' kroeg zaterdag open. ,,Een man een man, een woord een woord", zegt hij staande achter de toog. ,,We waren eigenlijk al open, maar dan alleen voor ta ke-away." Zaterdag zaten er weer klanten aan de bar, maar dat was maar voor één dag. IJben is niet van plan open te blijven tot het weer officieel mag en zich problemen met de burge meester of de gemeente Sluis op de hals te halen. ,,Ik wil Sluis hiermee op de kaart zetten, maar wel de ge meente buiten schot laten." Hij zegt de gemeente zelf niks kwalijk te nemen. Zin in een boete heeft hij niet. ,,Want ze liggen op de loer." Doorvechten Bij zijn weten is zijn café het enige café in de gemeente Sluis dat het aandurfde en zaterdag openging. ,,Het ontbreekt hier aan samen hang. Maar ik blijf doorvechten, vandaar ook de vlag." Buiten hing zaterdag een Neder landse driekleur ondersteboven, als teken van verzet. ,,We weten alle maal dat het niet klopt", moppert IJben. ,,Waarom die tien dagen lan ger wachten? We zijn al kapot. Ik loop iedere dag al op het randje. Het heeft niks meer met corona te ma ken. Je ziet de cijfers nog steeds stij - gen, ook al is de horeca dicht. Het ligt niet aan de horeca. Het is ge woon de bedoeling dat we allemaal braaf binnenblijven, als schapen. Controle, daar is het ze om te doen." Guido van der Heijden Terneuzen - Nathalie Dingeldein, woordvoerder CBR SAS VAN GENT - Guido van der Heijden MAANDAG 17 JANUARI 2022 VL Maarten Hemelsoet van de carnavalsvereniging als groenteboer in de Leutfabriek: ,,We doen dit ook om de club vrijwilligers bij elkaar te houden.'' foto kelly thans AARDENBURG De persconferentie van het ka binet afgelopen vrijdag viel Marco IJben vies tegen. De ho reca mocht niet open. Toch opende hij zaterdag weer de deuren van het Kleine Café in Aardenburg. - Guido van der Heijden Marco IJben, eigenaar van het Kleine Café in Aardenburg. foto kelly MmaivJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49