Fakkelprotest tegen gaswinningsbeleid Groningen Frankrijk kiest voor 2G en booster ANWB-onderzoek onder tweeduizend Nederlanders 3 Acht op de tien Nederlanders willen dit jaar minstens één keer op vakantie, vooral dicht bij huis. Het Middellandse Zeegebied is uit, blijkt uit onderzoek van de ANWB. 43 procent van de vakantiegangers zegt dit jaar niet de grens over te gaan. Limburg, Gelderland, Dren the en Zeeland zijn de meest ge noemde provincies. De rest van de vakantiegangers blijft vooral in Europa, blijkt uit een groot vakan- tieonderzoek van de ANWB onder tweeduizend volwassen Neder landers. Duitsland is met een derde de populairste buitenlandse bestemming. Daarna volgen Frankrijk (24 procent), Spanje (22 procent), België (20 procent) en Italië (16 procent). Volgens Marjon Kaper, directeur Reizen van de ANWB, is de animo om op vakantie te gaan weer even groot als vóór corona. ,,Nederlan- ders zijn de afgelopen twee jaar massaal thuisgebleven. Nu zie je dat iedereen weg wil: acht op de tien zegt tenminste één keer op va kantie te gaan. Begin 2020 was dat ongeveer evenveel.'' Bijna twee derde van de vakan tiegangers gaat met de auto naar hun bestemming, 40 procent kiest voor het vliegtuig. ,,In 2019 was het vliegtuig voor het eerst het meest gekozen vervoermiddel, dat is nu voorbij.'' Duurzaamheid speelt ook een rol, stelt Kaper. Ze wijst erop dat de trein aan een opmars bezig is. Van de vakantiegangers zegt 17 procent per spoor te zullen reizen. ,,Enkele jaren terug was dat slechts 2,5 pro cent. De aandacht voor internatio nale treinreizen is flink gegroeid. Ook komen er steeds meer nacht treinen naar Europese steden.'' De animo om op vakantie te gaan is onder jongeren het grootst. Ruim negen op de tien willen ze ker weg, onder ouderen is dat ruim zeven op de tien. Een andere opvallende trend die de ANWB ziet, is dat kamperen weer in opkomst is. ,,Dat komt enerzijds doordat we dichterbij op vakantie gaan, maar ook omdat we door corona meer op onze privacy en hygiëne gesteld zijn'', zegt Ka per. ,,Met kamperen heb je je eigen Mochten de cijfers meevallen, dan kan een deel alsnog het vliegtuig pakken spullen bij je, ook zijn campings met privé-sanitair in trek.'' Komende maanden zal blijken of Nederlanders inderdaad mas saal in eigen land blijven. Volgens de ANWB kijken veel mensen na drukkelijk naar de coronacijfers en -maatregelen in vakantielanden. ,,Mocht de situatie meevallen, dan zou het goed kunnen dat een deel van de mensen alsnog het vlieg tuig naar een verre bestemming pakt. Nu staan veel intercontinen tale bestemmingen nog op oranje.'' Veel vakantiegangers lijken hun opties open te willen houden. „Vroeger was er in januari een boe- kingspiek, maar mensen wachten steeds langer met boeken.'' Bij het boeken is de mogelijkheid om kos teloos te annuleren een factor. In 2020, het eerste coronajaar, halveerde het aantal buitenlandse vakanties tot 11,2 miljoen. Het aan tal binnenlandse vakanties kwam uit op 17 miljoen, een miljoen min der dan in 2019. Afgelopen jaar was een vergelijkbaar patroon zicht baar en kozen Nederlanders voor vakantie in eigen land. De uitgaven aan vakanties en toerisme kelderden ook, van 22,5 miljard in 2019 tot 10,3 miljard het jaar daarop. Vooral aan zomerva kanties in het buitenland werd flink minder uitgegeven. De cijfers over afgelopen jaar zijn nog niet beschikbaar. Frankrijk stapt over op het 2G-be- leid, net als Italië en Oostenrijk. De coronapas is er voortaan alleen nog voor gevaccineerde en genezen mensen. Zij kunnen daarmee naar een museum, een bioscoop, een restaurant of gaan skiën. Ook voor sommige vormen van openbaar vervoer geldt de nieuwe pas. De coronapas is sinds afgelopen zaterdag ook alleen nog maar geldig als de gebruiker op tijd zijn of haar boosterprik heeft gehad, zeven maanden na de tweede prik. Bij wie dat niet heeft, wordt de pas gedeac- tiveerd. Over een maand worden de regels nóg strenger: iedereen moet vanaf dan vier maanden na de tweede vaccinatie de derde hebben gehad. Een 'bewijs van genezing' geldt ook. De maatregelen passen in het beleid van president Macron, die volledig inzet op vaccineren. In Frankrijk geldt geen lockdown of avondklok, winkels zijn gewoon open. 77 procent van de bevolking is volledig gevaccineerd, dat is ruim 90 procent van iedereen van 12 jaar en ouder. Ruim 30 miljoen Fransen hebben ook de booster gehad, bijna een derde van de bevolking. C Ruim 90 procent van de Fransen van 12 jaar en ouder is inmiddels volledig gevaccineerd Gisteren stemde de Franse Tweede Kamer, de Assemblée, in met het regeringsvoorstel om over te stap pen op 2G. Er was grote verdeeld heid, binnen politieke partijen en tussen de Eerste en Tweede Kamer. Er waren dagen- en nachtenlange debatten en de wettekst werd steeds aangepast, maar de Assem- blée, waarin Macron de meerder heid heeft, had het laatste woord. De coronapas wordt een 2G-pas voor iedereen van 16 jaar en ouder. Voor kinderen van 12 tot en met 15 blijft de oude pas gelden, die ook nog een negatieve testuitslag accep teert. De wet zal binnen enkele da gen in de Franse Staatscourant staan, waarmee de 2G-verplichting ingaat. Het enige obstakel kan de Constitutionele Raad zijn, die zich nog over de wet buigt. De booster plicht staat los van de wet. Vele honderdduizenden Fransen zitten nu zonder geldige coronapas, omdat ze nog geen booster hebben gehad. Er worden er nu gemiddeld 500.000 per dag gezet. ,,Het is onze ambitie per week vijf miljoen prik ken te zetten'', zei minister van Volksgezondheid Olivier Véran eerder. ,,Het is de enige manier om iedereen ook na 15 februari zijn co ronapas te laten behouden.'' GO MAANDAG 17 JANUARI 2022 GRONINGEN FOTO ANP Zaterdagavond liepen tussen de acht- en tienduizend mensen met fakkels door het centrum van Groningen. Ze protesteerden hiermee tegen de gaswinning in de provin cie en vroegen aandacht voor de mensen die in het aardbevingsgebied wonen. De actie werd georganisserd naar aanleiding van het besluit de gaswinning in Groningen te verdubbelen, en vanwege de slechte or ganisatie rondom de subsidie voor huisei genaren om hun woningen op te knappen of te verduurzamen. Volgens de organisatie wordt het tijd dat het kabinet de situatie in Groningen serieus neemt. ,,We krijgen veel te verduren als Groningers, maar wij horen ook bij Nederland. Daar willen we veiligheid en compensatie voor terug", zei organisa tor Chris Garrit. De steun voor de actie was groot. Veel mensen staken ook digitaal of thuis een vlam aan. Online staken al meer dan 216.000 mensen een fakkel aan. In 2018 gingen bij een fakkeltocht tegen het gaswinningsbeleid ook al zo'n tienduizend mensen de straat op. Vakantie in eigen land opnieuw het populairst David Bremmer Den Haag - Marjon Kaper, ANWB In Frankrijk gaan stengere re gels gelden voor de coronapas. Dat heeft consequenties voor de Fransen én voor buitenlan ders die naar het land komen. Frank Renout Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3