H Wijfje, Conijn, N'tab en Snellink reserves voor Spelen 7 SHORTTRACK INVITATION CUP VOELT TOCH EEN BEETJE ALS SURROGAAT OP WEG NAAR PEKING van de snede gereden. Zo rijden wij wedstrijden op een veel hoger niveau dan anderen kunnen. Het is niet gelijk aan een EK, of aan een Invitation Cup met zes Hongaren en vijf Russen, maar het is voor ons heel gunstig dat dit alsnog is doorgegaan." Lessen Zo kan hij vandaag zelfs tegen Schulting zeggen: ,,Hier kun je ook lessen uit trekken." De olympisch kampioene van Pyeongchang en de grote favoriete voor Peking gaat al na anderhalve ronde op de 1000 meter op haar 'plaat', na een mis lukte actie binnendoor. Schulting: ,,En dat vind ik dus verschrikke lijk. Gewoon vreselijk, een wed strijd verliezen, ook al is het maar een trainingswedstrijd. Er zijn al weinig races tot de Spelen, wat je rijdt wil je goed doen." Hoe andere landen deze periode aanpakken weet Schulting niet, maar ook daar zullen onderlinge wedstrijden gereden worden, ver moedt zij. Otter: „Iedereen moet sparren. Een wedstrijd rijden waarbij je het gevoel hebt dat het ergens om gaat. Je kunt prima in de trainingen een wedstrijdje doen, maar als je iemand een hesje geeft, er een scheidsrechter staat en een starter, is de beleving toch anders." Ondertussen refereert Schulting aan een jaar geleden, toen ze door het coronavirus ook nauwelijks internationale wed strijden schaatste. ,,En toen heb ik ook een top-EK en een top-WK neergezet." Schulting heeft overigens hoogstwaarschijnlijk nog wel een andere wedstrijd in het verschiet voor vertrek naar Peking over an derhalve week. Otter overweegt haar en Selma Poutsma in te schrijven voor een langebaanwed- strijd, de maandag ervoor. ,,De rest vindt langebaan niet leuk genoeg om daar wedstrijden te rijden", zegt de bondscoach, die het niet om de fysieke belasting gaat. ,,Die kan ik wel in trainingen opzoeken, het gaat om een be paalde spanning die je erbij voelt als je het doet, die je hebt als je het leuk vindt en vaker doet. Het gaat om de voorbereiding, de visualisa tie vooraf. En dat is alleen opti maal bij mensen die het serieus nemen. Als ik Sjinkie Knegt daar een 1500 meter laat rijden, staat-ie aan de start te ginnegappen, dat schiet het doel voorbij." Schulting: ,,Maar voor mij is het gewoon lekker, dat mentale as pect. Plus: die wedstrijd is in de avond, net zoals bij de Spelen. Dat is ook wel goed als voorbereiding." Ideaal is het niet voor de shorttrackers: nauwelijks internationale confrontaties op het ijs in aanloop naar de Winterspelen. Bondscoach Jeroen Otter: „Iedereen moet sparren. Een wedstrijd rijden waarbij je het gevoel hebt dat het ergens om gaat.'' ,,Zorgen maak ik me niet, jammer vind ik het wel", zegt Suzanne Schulting zondagmiddag. Haar laatste échte internationale short trackwedstrijd is alweer zo'n twee maanden geleden, over een kleine maand rijdt zij, net als haar ploeg genoten, in Peking een van de be langrijkste evenementen uit haar carrière. Ideaal is de voorbereiding op de Winterspelen niet. ,,Maar je doet er niks aan." Er zou dit weekend een EK in Dresden zijn, maar dat werd vroegtijdig afgelast. Schaatsbond KNSB wierp zich daarop op om een internationale Invitation Cup te organiseren - alles om de Ne derlandse shorttrackers zo goed mogelijk op Peking voor te berei den. Maar ook daarvoor meldden buitenlandse ploegen zich uitein delijk vanwege Covid-19 af. ,,Dus nu werd het een trainingswed strijdje met ons team, waar je dan niet heel veel zin in hebt. Maar uit eindelijk is het wel goed, denk ik. Ook hier ga je door de wedstrijd procedure heen", zegt Schulting, op de terugweg van Leeuwarden naar huis in Heerenveen. Shorttrack is geen langebaan, waar een klok en een ijsbaan de belangrijkste ingrediënten zijn. Shorttrack draait ook om racen, om tegenstanders en acties. ,,Top- rijders uit andere landen kunnen verrassen, zij maken dat je behoor- lijk alert moet zijn. Dat vind ik het allerlekkerst, daarom vind ik het jammer dat het nu anders is", zegt Schulting. ,,Maar ik weet ook dat alle shorttrackers in hetzelfde schuitje zitten." En dan heeft Nederland het nog goed, stelt bondscoach Jeroen Ot ter. Hij heeft standaard Belgen en een Israëliër meetrainen. ,,En ge loof mij, die teamgenoten van ons waren vandaag ook concurrenten van elkaar. Er werd op het scherp Toprijders uit andere landen kunnen verrassen, zij maken dat je alert moet zijn Schaatsbond KNSB wil reserves achter de hand hebben voor het ge val er deelnemers vanwege corona- perikelen of een blessure niet in actie kunnen komen. „Wij willen in deze inge wikkelde tijden optimaal voorbereid zijn om ade quaat te kunnen inspelen op eventuele tegenslag binnen de selectie", zegt technisch directeur Remy de Wit. ,,Als om wat voor re den ook een van onze achttien schaatsers moet afhaken, moeten we de beste denkbare vervanger klaar hebben staan." Wijfje, Conijn (foto), N'tab en Snellink vliegen op 26 ja nuari met de olympische equipe naar Peking. Tot de eerste zogeheten techni sche meeting op de Winter spelen (op 4 februari voor de schaatssters en op 5 februari voor de schaatsers) mag de KNSB ie mand uit de olympische equipe van negen mannen en negen vrou wen vervangen door een reserve. Daarna is dat niet meer mogelijk en moet een eventueel blessure- ofco- ronageval binnen de ploeg worden opgevangen. De reserves mogen trainen op de olympische baan in Peking en zijn volgens De Wit 'min of meer' on derdeel van de olympische ploeg. De reserves verblijven niet in het olympisch dorp, maar in een hotel in de Chinese hoofdstad. Ook als de reserves niet nodig blijken te zijn, mogen ze gedurende de Spelen wel in Peking blijven. De schaatsbond laat de schaatsers daar vrij in. N'tab eindigde vorige maand op het OKT als tweede op de 500 me ter, achter de verrassende winnaar Merijn Scheperkamp. Hoewel de sprinter in de door de KNSB opge stelde selectievolgorde boven Sven Kramer (5000 meter) stond, kreeg Kramer toch de voorkeur omdat hij ook op de ploegachtervolging no dig is. De 20-jarige Conijn greep zo wel op de 3000 als 5000 meter net naast een olympisch ticket. GO MAANDAG 17 JANUARI 2022 'Niet heel veel zin in, maar het is wel goed' Lisette van der Geest Leeuwarden Suzanne Schulting leidt voor drie van haar teamge notes op de 1500 meter bij de Invitation Cup, uiteinde lijk niet veel meer dan een trainingswed strijd. FOTO ANP - Suzanne Schulting LANGEBAANSCHAATSEN Melissa Wijfje, Merel Conijn, Dai Dai N'tab en Beau Snellink gaan als reserves mee naar Peking voor de Olympische Spelen. Zij wisten zich eind vorige maand op het olympisch kwalificatie toernooi in Thialf niet te plaat sen, maar mogen alsnog met TeamNL mee naar China.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39