l l Ten Hag begrijpt verontwaardiging niet 5 ,,Een heel mooi dag'', zo stelde Brian Brobbey (19) na zijn rentree voor Ajax, die hij opluisterde met twee treffers en een klinkende 0-3 zege bij rivaal FC Utrecht. ,,Er is niks veranderd bij de club. Daardoor was het voor mij heel ge makkelijk aanpassen de afgelopen twee weken'', zei Brian Brobbey na afloop. Dat bleek wel, want het was alsof hij ook voor de winterstop de spits van Ajax was geweest. Het aanspeelpunt, de afmaker en de lol broek is terug, ondervonden team genoten, stafleden en tegenstan ders onmiddellijk. Bij Tadic weet je altijd dat je ballen kan krijgen Driekwart wedstrijd hadden Mike van der Hoorn en Mark van der Maarel de handen vol aan de ro buuste aanvaller. Ajax combineerde veel en vaak lang, en als de korte op lossing even niet voorhanden lag, dan had de ploeg van trainer Erik ten Hag in de teruggehaalde spits een ijzersterke en explosieve red dingsboei. Zo had Ten Hag het ook getraind in Portugal, door de veldspelers in de drukte te laten combineren, om vervolgens Brobbey in de diepte te zoeken. Steeds kreeg de van RB Leipzig gehuurde aanvaller dan een aantal tegenstanders in de nek. Tij dens het halverwege door corona besmettingen afgebroken trai ningskamp, bleek ook meteen hoe geliefd Brobbey was en is bij Ajax. Een knuffel van Davy Klaassen tussen de oefeningen door, een dol letje van Daley Blind als hij een pop omverloopt en zijn maatjes Jurriën Timber en Ryan Gravenberch die het uitgieren als Brobbey een ver slaggever, die nietsvermoedend bij een onbekende Porsche staat te wachten, complimenteert met zijn nieuwe auto ('Zooo, jij rijdt dik te genwoordig of niet?'). De verloren zoon werd bij Ajax meteen om armd. Wel door alle teamgenoten, maar niet door alle supporters. Voor een deel van de achterban had de tiener niet terug hoeven komen, na zijn besluit om niet bij te tekenen in Amsterdam maar met een transfer vrije status naar RB Leipzig te ver kassen. Zaakwaarnemer Mino Rai- ola beweerde onlangs, toen een hereniging in de maak was, nog dat die keuze met het aantrekken van recordspits Sébastien Haller te ma ken had. Maar ook in de negen maanden van onderhandelen daar voor zette de spits zijn krabbel niet onder een nieuw Ajax-contract. Als Brobbey de reservebank in Leipzig al ontgroeide, werd hij nog voor rust gewisseld. Ondertussen rolden appjes van Ajax-directeur Marc Overmars en trainer Ten Hag ('Hij appte dat hij me nodig had') binnen. Die flirts hadden te maken met de tijdelijke absentie van top scorer Haller, die deze maand met Ivoorkust een gooi doet naar de Afrika Cup. Brobbey hakte de knoop door. Hij wilde terug naar de club waar hij sinds zijn achtste rondliep en nu echt de kans ging krijgen als eerste spits ook. En dan meteen in krakers als tegen FC Utrecht en PSV. Huurdeal Terwijl Brobbey tussen de feest dagen door flaneerde op Dubai, bereikte Ajax een akkoord over een huurdeal, waarbij de Duitsers zijn salaris voor eigen rekening blijven nemen als hij speelt en zijn ontwikkeling en transfer- waarde worden opgevijzeld. Toen de jeugdinternational zich in het nieuwe jaar weer op De Toekomst meldde, zagen ze bij Ajax dat hij nauwelijks was veranderd. Of het moet zijn dat het talent wat meer inhoud heeft gekweekt. En die is welkom, aangezien Brobbey op het hoogste niveau nog nooit een wedstrijd volmaakte. Dat deed hij ook in Utrecht niet. Maar met zijn eerste zeventig mi nuten van zijn tweede hoofdstuk bij Ajax, beleefde hij een rentree om Ja, het was een heel goed debuut, denk ik van te dromen. ,,Het is een heel mooie dag. Je komt terug, mag me teen in de basis beginnen, scoort twee keer en wint met 3-0 van Utrecht. Ja, het was een heel goed debuut, denk ik.'' Nadat Antony de ban binnen tien minuten had gebroken, was Brob- bey nog voor rust tweemaal trefze ker. In beide gevallen op aangeven van captain Dusan Tadic, die hem in die eerste helft nog even van in structies voorzag. ,,Bij Tadic weet je altijd dat je ballen kan krijgen. Bij de eerste koos ik positie bij de tweede paal en bij de tweede zag ik ruimte om in te springen.'' Lastige vraag Meteen twee goals. Had Brob- bey überhaupt wel Ajax moeten verlaten? ,,Dat blijft een lastige vraag. Als jonge jongen maak je keuzes...'' Spijt heeft hij niet. En spanning voelde hij niet. ,,Dat heb ik alleen voor mijn eerste basisplek tegen Atalanta (CL, red.) gehad'', aldus de matchwinner. Never a dull moment met Brobbey, blijkt bij zijn rentree meteen. Hal verwege ook bijvoorbeeld, toen de Ajax-spelers weer het veld opkwa men en reserve Kenneth Taylor een kus in plaats van een hand kreeg van de spits. Waarom? ,,Kenneth is mijn maatje toch'', aldus Brobbey, die er dankzij zijn optreden tegen Utrecht sowieso weer veel Ajax-vrienden bij heeft. GO MAANDAG 17 JANUARI 2022 Brobbey is terug, en hoe! Johan Inan Utrecht - Brian Brobbey - Brian Brobbey Erik ten Hag is het niet eens met de veront waardiging die in Neder land ontstond, nadat was gebleken dat Ajax de coronarichtlijnen in Portugal had genegeerd en vier besmette spe lers in een privéjet liet terugvliegen naar Am sterdam. ,,Wij hebben heel zorg- vuldig en professioneel gehandeld'', herhaalde de trainer van Ajax, tot wel drie keer toe. ,,Bij- voorbeeld door te tes ten terwijl dat helemaal niet moest volgens de regels. Daardoor moes ten we anticiperen. Dat hebben we op een ui terst zorgvuldige manier gedaan, om zo besmet- tingen voor de ploeg, maar ook voor de maat schappij, niet te laten plaatsvinden." Ajax brak het trainings kamp na drie dagen af, toen bleek dat het vier tal positief had getest. ,,Als wij hadden gedaan wat de regels voor schrijven, hadden we de positieve gevallen niet opgemerkt en waren er juist meer besmettingen geweest'', pareerde Ten Hag. „Maar ik ben een pragmaticus. We heb ben niets gedaan wat grote risico's met zich mee zou brengen, voor ons of de maatschap pij.'' - Johan Inan G Brian Brob bey schiet Ajax naar 0-3 tegen FC Utrecht. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37