Morele geweten heet Vak 74 Nieuweling 2 IVH'li'iHI HUGO BORST Een inktzwart weekeinde. We hebben het niet over keepersblunders. In de voetbal wereld ging het niet over seksueel over schrijdend gedrag en misbruik van macht, het ging over leven en dood. De gemoederen lopen hoog op - niet alleen in het digitale open riool. Twee maanden geleden veroorzaakte Rai Vloet een dodelijk ongeluk. Een kind van 4 jaar kwam om. Pas sinds vorige week weten we zeker dat de speler van Heracles toen achter het stuur zat. Dat de veroorzaker onder invloed van alcohol ver keerde was al wel bekend. Pas deze zomer zal het tot een uitspraak komen. Wat doe je met een werknemer die zo'n ongeluk veroorzaakt? Ontslaan? Ofjuist steunen? Weer vol aan het werk, of slechts ten dele? Bij Heracles is veel nagedacht en gediscussieerd om tot een stra tegie te komen. Vorige week ging Vloet weer meetrainen. In de dagen die volgden kwam hij aan het woord, even als directie en trainer van de club. Voor eigen ca mera's, zo werkt dat in 2022. Altijd de regie hou den. vloet zei dat hij wilde dat-ie de tijd kon te rugdraaien. Ik geloof hem. Waarover ik twijfelde: is hij niet te vroeg weer in de picture? Ik hoorde coach Wormuth zeggen dat hij geen idee had wanneer Vloet zijn rentree zou maken. Een dag later viel Vloet in tijdens NEC- Heracles. Geen gefluit, geen scheldkanonnades. Geluk bij een ongeluk: er waren in Nijmegen geen suppor ters. Op Twitter ging het wel los. Zelf zat ik in een tv-studio van ESPN. De oud-voetballers hadden moeite een oordeel te vellen. Ik ook. Het was wel erg snel na het ongeluk, dat wel. Dat laatste vindt eigenlijk iedereen. Wanneer het dan wel zou mo gen? pffff. Complex. Zo bont als Ajax in 1995 maakten ze het bij Hera cles niet. De club die destijds werd geleid door Mi chael van Praag en Louis van Gaal presteerde het om Patrick Kluivert die een dodelijk auto-ongeluk had veroorzaakt zijn rentree te laten maken op de dag van de begrafenis van het slachtoffer. Vloet is geen Kluivert. Maar vorig jaar maakte hij 16 goals. Bij een doelpunt ben je blij en voetbal is overal, zelfs Heracles komt voorbij. We kennen de nabestaanden van de kleuter niet, maar ze zullen hun best moeten doen om het hoofd van Vloet te weren. Het morele geweten heet Vak 74. Echte suppor ters van Heracles. Mensen die nadenken. Die sup porters bestaan. Met een mannetje of 50 wachtten ze zaterdagavond de spelersbus op. 'Dit kunnen we en mogen we niet accepteren. Schandelijk, walge lijk en totaal onacceptabel.' De clubleiding zei de emoties te begrijpen en spreekt vandaag nog eens met ze. Ergens deze week zei Frank Wormuth over zijn goalgetter Vloet: 'Moet hij dan tot de zomer in een kamer gaan zitten?' Nee, dat niet. Je zou hem kun nen laten meetrainen. Maar meespelen? Nu al? Je had de goalgetter in de winterstop ook kunnen verkopen aan het buitenland. Even uit het zicht van de nabestaanden, en de 'verontwaardigde en verbijsterde' Vereniging Verkeersslachtoffers. Wormuth zei: 'In het duel dacht ik: hoe kan ik winnen?' En hij liet Vloet dus invallen. 'Op dat moment dacht ik niet: wat zijn hier de consequen ties van?' Tja. Je hebt toch de indruk dat ze bij Heracles denken: we moeten vooral niet degraderen. God, wat ingewikkeld. Zeeuwen op de bank E* r.V? Van Hecke wint weer FEYENOORD-VITESSE Riechedly Bazoer liet in het shirt van Vitesse zien wat Feyenoord nog mist om de volgende stap te zetten: creatieve impulsen van achteruit. Het transferpotje in Rotterdam is echter naar een Zweedse buitenspeler gegaan. Rotterdam Arne Slot had twee verklaringen voor de mislukte herstart van Fey- enoord in de eredivisie. De 0-1 ne derlaag laat de Rotterdammers op eens weer omlaag kijken waar ze voor de feestdagen juist zelfzo had den laten weten een strijd met PSV en Ajax voor ogen te hebben. De eerste en makkelijkste verkla ring? De kapitale fout van keeper Justin Bijlow natuurlijk, die ook zelfonomwonden de schuld van de verliespartij op zich nam. Bijlow stormde twintig minuten voor tijd onnodig zijn doel uit maar leidde op die manier juist de 0-1 van Lois Openda in. Verklaring twee was én is voor de toekomst van Feyenoord veel be langrijker, ervan uitgaande dat de fout van de keeper van Oranje na tuurlijk een incident was. Verkla ring twee is een veel lastiger op te lossen probleem. ,,Je ziet dat we weer best veel moeite hadden met een tegenstander die met veel men sen laag verdedigde'', zei Slot. In Jip en Janneke-taal: clubs die ervoor kiezen om tegen Feyenoord niet al te ver van het eigen doel te komen en ook beschikken over veel snelheid op de counter, brengen de Rotterdammers vaak aan het wan kelen. ,,Tegen dergelijke elftallen zijn wij afhankelijk van een bevlie ging van een individu of een stan daardsituatie'', zei Slot. Categorie spelers Feyenoord is dan simpelweg niet creatief genoeg om de boel open te breken. Het verklaart waarom tech nisch directeur Frank Arnesen zich voor de feestdagen bij Heerenveen meldde om Joey Veerman naar de Kuip te halen. En het verklaart ook waarom de Deense technisch di recteur in Arnhem aanklopte voor Riechedly Bazoer. Creativiteit Die categorie spelers, die bijna lachend een defensieve organisa tie met creatieve ingevingen uit elkaar kan trekken, heeft Feyen- oord niet rondlopen. Wie Bazoer zaterdagavond in de Kuip aan het werk zag tegen Feyenoord, voelde de creativiteit, het lef, het Patrik Walemark zal vast even tijd nodig hebben om aan te pikken onbegrensde zelfvertrouwen en de fysieke kracht in één speler gebundeld. Natuurlijk, Bazoer deed in zijn loopbaan (te) vaak gekke dingen die ervoor zorgden dat hij nu niet in de top van Europa maar in de subtop van Nederland speelt. Maar juist de welbespraakte en overduidelijke Arne Slot lijkt de gereedschappen te bezitten, net als Thomas Letsch van Vitesse natuurlijk, om Bazoer op het juiste pad te houden. Maar geld is altijd een sta-in-de-weg in de Kuip. ,,Het ligt nu stil'', zei Bazoer over de inspanningen van Feyenoord om hem weg te halen uit Rotterdam. ,,Ik denk dat ik bij Vitesse het seizoen afmaak.'' Extra vernuft Dat is slecht nieuws voor Arnesen en Slot maar ook voor de huidige buitenspelers van Feyenoord. Op Alireza Jahanbakhsh daalt al langer meer en meer kritiek neer, terwijl ook Reiss Nelson als ver vanger van de geblesseerde Luis Sinisterra bitter weinig liet zien tegen Vitesse. De Iraniër en de Engelsman stonden er niet tegen Vitesse, maar tegen dergelijke clubs zou een beetje extra vernuft in hun rug (lees Bazoer) al een wereld van verschil kunnen be tekenen, vraag dat maar aan Lois Openda en de prima debuterende Adrian Grbic. Het geld dat aanvankelijk in Rot terdam gereserveerd leek om Ba- zoer te halen, is nu gestort op de bankrekeningen van Colorado Ra pids uit de Verenigde Staten en BK Hacken uit Zweden, voor midden velder Cole Bassett en aanvaller Pa trik Walemark. Vooral de laatste zou volgens de Rotterdammers een regelrechte sensatie kunnen wor den in de Kuip, een type Steven Berghuis of Calvin Stengs dat zich in sneltreinvaart ontwikkelde in Zweden sinds zijn debuut in het profvoetbal anderhalf jaar geleden. Walemark zat zaterdag op de tri bune en zag Bazoer de aanvallers van Vitesse keer op keer aan het werk zetten. Ook hij zag de buiten- Na het nipt gewonnen niemendalletje tegen FC Groningen behoudt PSV voor de topper tegen Ajax het psychologische voordeel van de koppositie in de eredivisie. In balbezit moet de ploeg van Roger Schmidt komende zondag een hogere versnelling zien te vinden, misschien wel met Joey Veerman in de basis. Bij PSV viel de afgelopen weken een aantal sterke schouders weg. Zoals eerder in het seizoen gebeurde, moeten ook nu weer nieuwe spe lers opstaan om toch het gewicht MAANDAG 17 JANUARI 2022 PC NIEUWKOOP Gemist door mist Bart Nieuw koop uit Tho- len miste za terdag de tweede goal van Union Saint Gilloise tegen Seraing. De mist was te dicht. ,,Ik zag iedereen jui chen, dus toen wist ik dat we gescoord had den.'' Halver wege bij 0-2 werd het duel gestaakt van wege de mist. SPARTA De Zeeuwse keepers Rijk Janse (foto) en Finn Murre zaten gisteren op de bank bij Sparta tegen Cambuur (1 1). De twee waren 'gepro moveerd' doordat Ma- duka Okoye op de Afrika Cup is en Ben jamin van Leer nog niet fit was. Tim Co- remans was eerste keus. CARDIFF Na de uitscha keling in de FA Cup pakte Jan Paul van Hecke met Blackburn Ro vers in het Championship de draad op. De wedstrijd bij Cardiff City leverde een 1-0-zege op, waardoor de verdediger uit Arnemuiden met zijn ploeg bovenin mee blijft draaien. Geen punten en ook Mikos Gouka - Arne Slot Het is de tweede keer dit seizoen dat Feyenoord thuis niet scoort. Het laatste thuisduel voor de win terstop, werd het 0-2 tegen Ajax. Joey Veerman rukt op naar het doel van FC Groningen in zijn de buutwedstrijd voor PSV. FOTO ANP OLAF KRAAK GRONINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34