Bax geeft 27 gitaren aan muziekleraar c Steeds meer meldingen van zieke vogels: 'Raak ze niet aan' 6 Zeeland bereikt. ,,We krijgen steeds meer meldingen binnen", laat Marcel Klootwijk van Sovon Zeeland weten. Vogelgriep is ook voor mensen besmettelijk. 'Triest om te zien. Veel dode Brand- ganzen en Drieteenstrandlopers. Zelfs de Grote Mantelmeeuwen vallen buitelend uit de lucht', twit- terde Anton de Koning bij een film pje, opgenomen in Kwade Hoek, ten noordoosten van Goedereede. Marcel Klootwijk van Sovon (Vo- gelonderzoek Nederland): ,,Zeel- and is lange tijd nog gespaard geble ven, maar de meldingen komen nu ook uit Yerseke Moer, van de Zand- voortweg op Walcheren, overal vandaan. Ik heb vorige week voor overleg contact opgenomen met Vogelopvang De Mikke in Middel burg. Die neemt ze in elk geval niet op. Zieke dieren kunnen de ge zonde dieren besmetten die binnen zitten." Niks mee doen, als je een ziek dier vindt, is zijn advies. ,,Vogel- griep is een zoönose: een ziekte die van dier op mens over kan gaan. Als je met die zieke vogels gaat slepen, krijg je nog meer ellende. Wat je wel kunt doen, als je op één plek tientallen dieren vindt: meld het bij Sovon. Zo kunnen wij de omvang en verspreiding van de ziekte in de gaten houden." Laten inslapen Voor een vogel met vogelgriep zit er eigenlijk maar één ding op: laten in slapen, vertelt Coby Louwerse van de vogelopvang. Wie een zieke vo gel vindt, kan contact opnemen met De Mikke. ,,Wij kunnen op ba- sis van de vindplaats en de gedra gingen van de vogel inschatten wat er aan de hand is. Een eend die in De Veste in Middelburg gevonden wordt, is minder verdacht dan een dier dat in de buurt van Yerseke ge vonden wordt, want daar heerst nu veel vogelgriep." Symptomen Opvallende symptomen zijn schudden met de kop, een opge zette kop, neurotische bewegingen en niet kunnen staan of opvliegen. Vanwege het besmettingsgevaar is het verstandig de dieren alleen te benaderen met beschermende kle ding aan: mondkapje op, een bril, handschoenen en een schort. ,,Gooi die na afloop direct weg en ontsmet je handen", aldus Louwerse. Nog beter is het volgens Lou- werse om helemaal van de dieren af Als je met die zieke vogels gaat slepen, krijg je nog meer ellende te blijven, en de dierenambulance en dierenarts hun werk te laten doen. ,,Wij doen de dieren daarna in een dubbele vuilniszak en doen ze in de diepvries, zodat ze later on derzocht kunnen worden." Roodkeelduikers Van de Stichting Dierenwelzijn Walcheren verscheen deze week een waarschuwing op Facebook over flinke aantallen Roodkeeldui kers, die verzwakt en soms zelfs ge wond werden aangetroffen rond Zoutelande, Domburg, Groot Val- kenisse en Vlissingen. Het zou mo gelijk om vogelgriep gaan. Dat is niet het geval, laat Coby Louwerse weten. Bij De Mikke herstellen nu acht Roodkeelduikers die verwondin gen aan hun poten hadden van de harde dijkbekleding. ,,Het zijn zee vogels die normaal gesproken niet aan de kust komen. Hun poten zijn daar niet geschikt voor, ze kunnen bijna niet opvliegen als ze geland zijn", legt Louwerse uit. ,,Wij vinden het heel aanneme lijk dat ze zijn afgekomen op de grote scholen vis die vorige week voor de kust zaten. In ieder geval waren ze afgezien van de verwon dingen gezond. Goed op gewicht, geen neurologische verschijnselen. Dit zijn geen vogelgriep-gevallen." Piqué: ,,Goud, dit gebaar. Zo tof. Hier kan ik zoveel mensen blij mee maken!" In zijn muziekschool Pi qués Place geeft de Vlissinger al ja ren les. Ook aan leerlingen die het niet zo breed hebben. ,,Er zij n kids die ontzettend graag willen, maar gewoon niet op mu ziekles kunnen," legt Piqué uit. ,,Dan wijs ik hen erop dat daar fondsen voor zijn. Maar voor in strumenten zijn geen subsidiepot jes. Vaak hoor ik van iemand die nog een ongebruikte gitaar op zol der heeft liggen, ofeen die kapot is. Die repareer ik dan. Muziek moet voor iedereen zijn, niet alleen voor rijke mensen." Blinddoek Gitaarspecialist Thomas Vieveen van Bax hoorde ervan. Piqué: ,,Hij dacht: bij Bax gooien we gitaren weg waar een krasje op zit ofeen al leen een element kapot is dat mak kelijk vervangen kan worden. Hij heeft in zijn vrije tijd die gitaren opgeknapt. Toen kreeg ik een belle tje dat ik ze kon ophalen. Ik dacht dat het om twee, drie gitaren ging. Ik kreeg een blinddoek om. Toen die afging en ik die 27 gitaren zag, wist ik niet wat ik zag." Muziektherapie De gitaarleraar geeft ook mu ziektherapie bij Emergis. ,,Er was daar iemand die het heel zwaar had. Ik zei: als jij gitaar leert spelen, heb je voor de rest van je leven een vriend. Toen hij met ontslag ging, viel het hem heel zwaar om af scheid te nemen van de gitaar, dus ik heb hem die geschonken. Hij brak in tranen uit, zo blij was hij. Daar doe ik dit voor." De vogelgriep heeft MAANDAG 17 JANUARI 2022 GO Een aan vogelgriep overleden Kleine Rietgans in Vlissingen. foto: marcel klootwijk Ondine van der Vleuten Vlissingen - Marcel Klootwijk, districtscoördinator Sovon Zeeland VLISSINGEN De Vlissingse gitaardocent Virgil Piqué vindt dat iedereen muziek moet kunnen maken. Daarom geeft hij wel eens een gitaar aan leerlingen die er het geld niet voor hebben. Bax Music Shop verraste hem met 27 gitaren om weg te geven. - Ondine van der Vleuten Vlnr: Thomas Vieveen, gitaarspecialist van Bax, Virgil Piqué en Jochanan Bax, CEO van Bax Music. foto: anne minderhoud Vogelgriep bereikt Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 26