l Zonneparken beperkt toegestaan Tom Maas stopt met hotel Nehalennia 5 Na 35 jaar stopt Tom Maas met het exploiteren van hotel Nehalennia: Hij zag de ontwikkeling van 50 gulden voor een kamer met diner, naar 140 euro voor een met ontbijt. nokken voor ie dere gast, dat moesten we ja renlang." De Domburgse ho telier Tom Maas (63) herinnert zich nog goed dat het niet gemak kelijk was toen hij midden jaren 80 hotel Nehalennia overnam. ,,Veel jongere collega's hebben de laatste vijftien jaar alleen maar tij den van groei meegemaakt. Maar er was ook een andere periode, een tijd dat na het toeristenseizoen hier in Domburg zowat alles dicht was en dat er hier niets viel te doen. Dat was zo vanaf half sep tember. Moet je nu eens kijken." Om destijds toch iets te verdie nen zorgde hij ervoor dat gasten elk moment van de dag en nacht, zomer en winter, bij hem konden aanbellen. ,,Ik was de eerste die dat deed: 24 uur per dag, 365 dagen per jaar open." De eerste vijf jaar le verde dat niets op. ,,Dan zat ik hier maar te wachten. Als er een auto aankwam, deed ik snel een paar lampen aan, zodat het wat leek." De volgende vijf jaar verdiende hij iets en daarna begon het te lo pen. ,,En weet je, toen wij begon nen was kerst ook niets. Vooral Britta, mijn vrouw, heeft jarenlang kerst in Domburg bij onze gasten gepromoot, en na jaren lukte dat en kwamen ze al voor de kerst." Bed and breakfast Na zo'n 35 jaar actief te zijn ge weest als hotelier, vertrok Tom Maas zaterdag uit Nehalennia en verhuisde hij naar Villa Elisabeth aan de Brouwerijweg, waar hij met zijn vrouw Britta een bed and breakfast overneemt. ,,Van 27 ka mers gaan we terug naar 5." Maas wil het rustiger aan doen, meer tijd hebben voor zijn kinde ren, en ook meer contact hebben met zijn gasten. Wel merkte hij dat de gasten van Nehalennia hem en zijn vrouw heel erg gaan mis sen. Tot zijn verbazing ontving hij allerlei bijzondere reacties, nadat hij hen op de hoogte had gebracht van zijn carrièreswitch: gedichten, video's met bedankjes, lofliederen, boeken met foto's, telefoontjes en mooie mails. ,,Dan heb je blijkbaar toch iets goed gedaan." Hij vertelt dat een deel van zijn gasten zijn familie al generaties lang trouw is. ,,Er zijn families die al naar het pension van mijn opa gingen en die nog steeds komen. Dat is toch heel bijzonder." Hij vermoedt dat hij hen straks ook weer aantreft in de nieuwe B&B. ,,Zonder dat je daar echt erg in Zonder dat je daar echt erg in hebt, bouw je een band op met heel veel mensen hebt, bouw je een band op met heel veel mensen; door hun ge woon wat aandacht te geven, naar hen te luisteren." Daardoor heeft hij nu ook een groot netwerk, dat hij binnenkort hoopt te kunnen gebruiken, want hij staat op een verkiesbare plaats voor PvdA/GL. Half pension Na het overlijden van zijn vader nam Maas midden jaren 80 het hotel over. ,,We hebben het eerst nog een paar jaar met de familie gedaan, en daarna ben ik erin ge rold." Hij weet nog goed dat hij destijds voor een kamers 55 tot 65 gulden per nacht vroeg. ,,En dat was half pension, dus inclusief di ner. Nu is het voor een kamer met ontbijt 140 euro." Ondanks de coronacrisis verblij ven er nog redelijk wat toeristen in Domburg. Het zijn er lang niet zo veel als in januari twee jaar gele den, maar Maas merkt wel op dat de crisis één ding duidelijk heeft gemaakt: de toeristische aantrek kelijkheid van Domburg is een sa menspel van heel veel krachten. Als er een schakel uitvalt, bijvoor beeld de horeca, dat merkt ieder een dat. ,,Hier in Domburg zijn we allemaal van elkaar afhankelijk." DOMBURG Op beperkte schaal mogen in de ge meente Veere zonneparken komen. Tot nu toe mocht dat niet, maar naar aanleiding van de discussie over een tweede zonnepark bij Koudekerke stelt het dagelijks ge meentebestuur nu voor onder voorwaarden toe te staan dat op percelen zonne-energie wordt op gewekt. Het moeten percelen zijn die grenzen aan een dorp, stad of be drijventerrein. Ook moeten ze lo- kaal in eigendom zijn en de te win nen energie moet gebruikt worden voor de plaatselijke behoefte. Daar naast moeten de energieparken landschappelijk worden ingepast, zodat de rijen zonnepanelen aan het oog worden onttrokken. Begin vorig jaar vroeg de Coöpe ratie Energieneutraal Koudekerke/ Dishoek toestemming om aan de rand van Koudekerke een tweede energiepark aan te leggen. Die heeft al een park op de oude stortplaats aan de Braamweg, maar dat levert onvoldoende op om ervoor te zor gen dat in 2030 heel Koudekerke energieneutraal kan zijn. Een tweede park zou een stap in de goede richting zijn. Aanvankelijk stuitte dat plan op grote weerstand bij de Veerse politiek, want die wilde niet dat landbouwgrond, hoe slecht ook, gebruikt zou worden om zonne-energie te winnen. Na een aanvankelijk nee beslisten de politici dat het in dit geval wel mocht en droegen ze het college van burgemeester en wethouders op om nieuwe richtlijnen op te stel len. Daarmee moet het in het ver volg voor iedereen duidelijk zijn of een project om zonne-energie te winnen haalbaar is. Het Veerse college wijst erop dat in 2050 de gemeente 100 procent hernieuwbare energie wil gebrui ken. In 2019 was dat 36 procent. - Emile Calon WA MAANDAG 17 JANUARI 2022 'Hier zijn we van elkaar affiankelijk' Domburg Emile Calon Tom en Britta Maas met op de achtergrond, het gele gebouw, hotel Nehalennia. Zij hebben het hotel 35 jaar lang bestierd en gaan zich nu storten op een bed and breakfast. foto dirkjan gjeltema - Tom Maas, hotelier Zonneparken mogen onder strikte voorwaarden worden aangelegd in de gemeente Veere, zo blijkt uit een voorstel van het dagelijks bestuur. FOTO PETER BUTEIJN Het zonnepark op de voormalige vuilnisbelt bij Koudekerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25