Minicamping zeer gewild bij toeristen Vooral Nederlanders boeken Carnavalsvereniging De Ventjes verdient centje bij met verkoop van 'patatten' en uien 'Zet 's nachts grote lichtschermen uit' 4 De Walcherse minicampings worden momenteel overstroomd met boekingen. Dat zegt Pieter Marinussen, voorman van de Veerse afdeling van de Vekabo. Marinussen, ook eigenaar van mi nicamping In de Bocht bij Grijps kerke merkt dat zelf, maar hoort het ook van zijn collega's. ,,Het gaat om opvallend meer boekingen dan in andere jaren." Een percentage kan hij niet noemen, maar hij durft wel te zeggen dat het er echt meer zijn dan in andere jaren. Dat beaamt Jorum Duvekot van minicamping Boudewijnskerke bij Zoutelande. Volgens de onderne mers reserveren vooral Nederlan ders nu een plekje. „Nederlanders hebben ontdekt dat ze hier ook mooi op vakantie kunnen", aldus Duvekot. Duitsers Het aantal boekingen van Duitsers is nog niet spectaculair. Dat komt volgens Marinussen omdat die af wachten hoe het verder gaat met de coronacrisis. Duvekot is niet bang dat deze groep wegblijft. ,,Duitsers komen toch wel. Die boeken meestal niet zo vroeg." De afgelopen weken hadden veel Veerse minicampings te maken met een hausse aan boekingen, om dat bij een deel ervan pas vanaf be gin januari geboekt kon worden voor dit jaar. Marinussen: ,,Ze wachten altijd af wat er gebeurt met de toeristenbelasting, zodat ze de meest actuele informatie heb ben." Marinussen ziet bij de boekingen ook vaak de vraag naar plekken met privé-sanitair. ,,Als bedrijven dat aanbieden, zijn die meestal als eer ste weg." Het is een grote wens van de Veerse Vekabo om toestemming te krijgen om bij alle bedrijven pri- vé-sanitair te plaatsen. Tot nu toe mag dat echter niet van de ge meente. Verduurzamen Een andere wens, zo zegt Marinus- sen, is het loslaten van de grens van maximaal 25 eenheden bij de gro tere minicampings. Hij pleit voor de mogelijkheid tot enige groei, zo dat de ondernemers extra inkom sten kunnen krijgen. Daarmee kunnen ze onder meer hun bedrijven verduurzamen en kunnen ze voldoen aan de toene mende vraag naar plekken bij de minicampings. Marinussen wil bewust geen ge tal noemen van waaraan hij denkt bij wat er noodzakelijk is. ,,Want dan gaat dat een eigen leven lei den." Maar het gaat volgens hem beslist niet om tientallen extra plaatsen. Hij verzekert ook dat de uitbrei ding buiten de bestaande terreinen moet worden gezocht. ,,Dan wor den de individuele standplaatsen namelijk niet kleiner." Hij wijst erop dat bijna alle minicampings de ruimte hebben om te kunnen uit breiden. Stabiel Volgens Marinussen is het aantal minicampings al jaren redelijk sta biel. Het zijn er ruim 160, waarvan 59 toestemming hebben voor het aanbieden van 25 standplaatsen. Dat aantal fluctueert volgens hem nauwelijks. ,,Er komen er soms een paar bij en soms stoppen er een paar." Een wonderlijk tafereel in de Leutfafriek in Sas van Gent: tussen de wéér voor Piet Snot gebouwde carnavalswagens gaan nu aardappels en uien van de hand. Carnavalsvereniging De Ventjes is voor het tweede jaar groenteboer uit nood. Met de verkoop van aard appels en uien verdient de vereni ging een centje bij, nu het carna valsfeest weer niet doorgaat. Een deel van de partij wordt deze za terdagochtend opgehaald en een flink deel gaat dankzij sponsoring van vrijwilligersorganisatie Ki- wanis naar Voedselbank Zeeuws-Vlaanderen. Een beetje symbolisch is het wel, legt Maarten Hemelsoet, se cretaris van De Ventjes uit. ,,De uien, want het is weer om te hui len, de aardappels omdat we voor het tweede jaar alweer in de pa tatten zitten; voor de wagenbou wers al langer zelfs. Weet je nog? De storm?", herinnert Hemelsoet aan 2020, toen de wagens van wege de harde wind moesten binnenblijven. Inkomensbronnen De Sasse wagenbouwers blijven desondanks verder bouwen aan de wagens in de Leutfabriek. De vaste inkomensbronnen zijn op gedroogd. Bij de noodlijdende horeca hoeven de carnavalsver- enigingen niet aan te kloppen en verkopen van gebruikte wagens is niet aan de orde. De onkosten, die lopen wel door. ,,Het zijn dezelfde wagens waar we nu aan verder bouwen", legt Hemelsoet uit. Niemand heeft in jaren de vruchten van al het werk gezien. Stilzitten is echter geen optie in de Leutfabriek. Het bou wen moet doorgaan. Het verko pen van aardappels en uien hoort erbij. ,,We doen dit niet alleen voor het geld, maar ook voor een groot deel om van ons te laten ho ren als carnavalsvereniging, en om de club vrijwilligers bij elkaar te houden." ,,Er staan schermen verspreid over ons eiland die veel licht geven. Kunnen die gedimd worden in de avond?" De vraag van Sandra Fon tein in de commissievergadering samenleving en bestuur was hel der. Wel is er nog onduidelijkheid over welke schermen ze precies be doelde. Ze had het namelijk over schermen van eilandmarketing. ,,En ook bij Lidl en Albert Heijn in Zierikzee staat 's avonds en 's nachts een grote lichtzuil te bran den. Laten we ons best doen daar iets aan te doen." Volgens wethouder Ankie Smit zijn er nog geen schermen van de nog niet zo lang geleden opgerichte Stichting Eilandmarketing Schou- wen-Duiveland (SESD). ,,De scher men die er komen, kunnen 's nachts uitgeschakeld worden." Verder zijn er volgens haar een scherm van de ondernemersvereniging in Re- nesse en een van de gemeente. ,,Die staan er al geruime tijd en daarover hebben we nooit klachten of op merkingen gehad." De schermen zomaar 's nachts uitzetten, gaat de andere commis sieleden, onder wie Robbert Lie- vense van Leefbaar Schouwen-Dui- veland iets te snel. Daarom komt wethouder Smit met een voorstel waarin staat wanneer de schermen uit zouden kunnen. Volgens Smit stamt het huidige beleid uit 2012 en past het huidige gebruik van de in- formatieschermen bij de afspraken in dat beleid. Petri d'Anjou (PvdA) stelt voor om in een aanvulling op het duisternisbeleid vast te leggen op welke tijden informatie- en recla- meschermen verlicht mogen zijn, zogeheten venstertijden die voor alle schermen gelden. MAANDAG 17 JANUARI 2022 WA Maarten Hemelsoet van de carnavalsvereniging als groenteboer in de Leutfabriek: ,,We doen dit ook om de club vrijwilligers bij elkaar te houden.'' foto kelly thans SAS VAN GENT Emile Calon Grijpskerke - Guido van der Heijden ZIERIKZEE ,,We hadden toch afgesproken dat we de duisternis zouden be schermen? Waarom staan 's nachts dan grote lichtscher men in onze gemeente aan?", vraagt gemeenteraadslid San dra Fontein (D66) aan de ge meente Schouwen-Duiveland. - Valeska Nastaly Sandra Fontein (D66) wil dat de gemeente Schouwen-Duiveland de duisternis koestert. foto gemeente schouwen-duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24