Familie van Tim van der Steen doet emotionele oproep bij stille tocht Vogelgriep uiteindelijk ook in Zeeland losgebarsten Steeds meer zieke vogels, maar raak ze vooral niet aan! Stop met die messen, want geweld is niet stoer. Distantieer jezelf van vrienden die met wapens lopen en zoek een hobby. Met die emotionele oproep van de familie is gisteren de stille tocht afgesloten voor Tim van der Steen. De 15-jarige Middelburger werd precies een week eerder neergesto ken, vlakbij de Meanderflat in Dau- wendaele. De tiener overleed drie dagen later aan zijn verwondingen. Zo'n vierhonderd mensen lopen zondag in Middelburg mee in de stille tocht voor Tim van der Steen. Daaronder zijn veel leeftijdsgeno ten van Tim en vrienden van Jong Ambon, waar hij bij de jeugddivisie speelde. Vertrekpunt is de plek bij de Overloper in Dauwendaele waar de 15-jarige na het steekincident lag. Hier, onder een foto van Tim, ont staat een monument van medele ven, met bloemen, foto's, briefjes en knuffelbeesten. 'Iedereen staat even stil en houdt zijn adem in voor een allerlaatste groet aan die lieve Tim', staat er op een gedicht. Tijdens de twintig minuten lange tocht door de wijk sluiten mensen zich steeds weer aan bij de deelne mers, van wie velen rozen of witte ballonnen dragen. Mensen staan langs de route om steun te betuigen en filmen met hun mobieltjes van uit de huizen de sombere stoet. Eenmaal terug bij de Overloper richt Tims oudoom Sjaak Lammers het woord tot de menigte. De kern van de boodschap: een mes hoort niet thuis op straat, maar in de keu kenla. ,,Ik roep iedereen op die hier staat: STOP ERMEE! NU! Doe het voor Tim. Doe het voor jezelf!" Nachtmerrie Lammers gaat even terug naar dat moment, precies een week eerder, dat de moeder van Tim op Facebook iets las over een steekincident. Tim was toen net een half uurtje weg. De ongerustheid sloeg toe. Even la ter zagen Tims zus Esmee en zijn opa Peter met eigen ogen dat een nachtmerrie waarheid was gewor den: Tim lag in een plas bloed, voor Een mes hoort niet thuis op straat, maar in de keukenla dood achtergelaten. Een niet te be vatten schok voor de ouders en ove rige familie, vertelde Tims oudoom. Direct daarna kwam bij iedereen de vraag op: hoe kon dit gebeuren? Veel vragen zijn nog onbeant woord, geeft Lammers aan. Mis schien de belangrijkste: hoe zijn we zover gekomen dat 'jongeren een ruzie beslechten met messen die zo groot zijn dat ze bijna niet onder een jas verstopt kunnen worden.' Hij wijst op de drillraps, waarin ge weld met messen wordt verheer lijkt, en op jongeren die zich als gangster gedragen. Lammers: ,,We zijn op een punt gekomen dat we steeds meer op de Verenigde Staten gaan lijken, maar dan met een mes sen-wapenwedloop." Neem geen wapens mee naar school en op straat, drukt hij de aanwezige jongeren op het hart. Ook al lijkt dat logisch als je leef tijdsgenoten dat doen. Ook vraagt hij de jongeren ver weg te blijven van vrienden die met wapens lo pen: ,,Het is niet stoer, maar zoals we met Tim hebben ondervonden, levensgevaarlijk." Kies liever een hobby of sport waarvoor je met hart en ziel gaat, adviseert Lammers. Voor de ouders heeft hij een speciale boodschap: ,,Zorg voor een liefdevolle en veilige plek voor uw kinderen en geef het goede voorbeeld door geweld, wraak, discriminatie en intoleran tie te vermijden. U heeft als ouder een zeer grote verantwoordelijk heid hierin." Na de toespraak volgen twee mi nuten stilte. Daarna gaan de tien tallen witte ballonnen die meege dragen waren tijdens de tocht de lucht in. Op weg naar de hemel. Donderdag om 12.00 uur is er een afscheid van Tim op zijn voetbal club Jong Ambon aan De Aanloop in Middelburg. Om 15.00 uur wordt een erehaag gevormd waarna Tim in besloten kring naar het cremato rium wordt begeleid. Kijk op pzc.nl of de app voor de video en de volledige tekst van de toespraak. Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl maandag 17 januari 2022 It 3? Zeeland CZEELAND6 Honderden mensen kwamen af op de stille tocht die gistermiddag in Middelburg werd gehouden voor de neergestoken Tim. foto dirkjan gjeltema 'Stop met die messen; voor Tim, voor jezelf. Geweld is niet stoer!' Ondine van der Vleuten Middelburg - Sjaak Lammers, oudoom Tim van der Steen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21