Prioriteiten in een crisis Klaar voor volksverhuizing Vermogen tien rijkste mensen verdubbeld 15 AAN HET WERK Thijs Launspach Een lezer stelde mij deze vraag: 'Ik werk in het zorgteam op een middelbare school. Het is eigenlijk altijd druk, maar sinds corona nóg drukker - het gaat met een steeds groter deel van de leerlingen slecht. Het prioriteiten stellen gaat daarom lastig. Hoe kan ik toch de keuzes maken die voor leerlingen, ouders, collega's én mijzelf goed zijn?' Ik hoef je dit vermoedelijk niet uit te leg gen, maar toch: deze situatie is natuurlijk volstrekt niet jullie schuld. Het zijn de co ronacrisis en - laten we eerlijk zijn - de maatregelen die ervoor zorgen dat er steeds meer jongeren in nood bij jullie aankloppen. Er moeten gewoonweg méér jongeren van hulp worden voorzien. Mijn vermoeden is ook dat niet zozeer het stellen van jullie pri oriteiten het probleem is, maar het feit dat jullie werklast dramatisch is toegenomen. In een dergelijke situatie betekent priori teiten stellen iets anders. Normaal gespro ken: welke taken doen we eerst, en wat daarna? In zo'n noodsituatie: wat is er niet strikt nood zakelijk en kunnen we dus schrappen? Hiervoor gelden in crisistijd andere spelregels dan in 'vredestijd'. Verge lijk het met de afde ling spoedeisende hulp van het zieken huis wanneer er een groot busongeluk is gebeurd. Alle niet strikt noodzakelijke handelingen worden stopge zet en het is alle hens aan dek. Eerst maar eens de storm zien door te komen, en dan kijken wat is blijven liggen. Wat betekent dit concreet? Dat je nog dui delijker onderscheid maakt tussen wat de kerntaak is (het helpen van de jongere en zijn/haar ouders) en wat leuk is om te kun nen doen (al het andere). Dat laatste blijft liggen om met de toegenomen druk de kerntaak toch nog mogelijk te maken. Hiervoor kun je bijna niet anders dan on orthodoxe afwegingen maken. Rapportage aan de gemeente? Kan misschien wel wach ten tot volgend jaar. Voorlichting aan klas sen? Keertje online doen, of overslaan. Vaste vergadering met het schoolbestuur? Laat ze bellen als ze dringende vragen hebben. Mailbox vol? Beantwoord alleen de drin gendste berichten. Natuurlijk allemaal belangrijk, maar in deze crisis even wat minder. Ja, het is daarbij niet te vermijden dat er gaten zullen vallen. Er zullen zaken blijven liggen, die op de keper beschouwd óók be langrijk zijn. Soms zal je niet de zorg kunnen bieden die je Maak nog duidelijker onderscheid wat de kerntaak is graag zou willen - over macht! Ik vraag me af of iemand jullie dat kwalijk zal nemen. Ookjullie zijn geen superhelden - al ko men jullie daar als zorgteam op een middelbare school natuurlijk wel dichtbij. Suez-plan in 2023 klaar 'Inflatie gaat echt dalen' De coronapandemie heeft de rijken rijker en de armen armer gemaakt. En die armoede kost inmiddels elke vier seconden een mensenleven. De kloof tussen arm en rijk blijft groeien, zegt ontwikkelingsorgani satie Oxfam Novib in haar jaarlijkse rapport over de verdeling van rijk dom en armoede op aarde. Eerder gaf econoom Simon Toussaint van de Universiteit Utrecht in deze krant al aan dat door de coronacrisis de verschillen tussen arm en rijk zijn toegenomen. Het rapport van Oxfam Novib verschijnt traditiegetrouw op de dag dat het World Economic Forum in Davos begint. Juist op dit 'feestje van de rijken', waar politici en za kenlieden elkaar in formele en in formele bijeenkomsten ontmoe ten, vraagt de ontwikkelingsorga nisatie aandacht voor de strijd te gen armoede. Want het gaat niet goed met de verdeling van de rijkdom. Het ver mogen van de tien rijkste mensen ter wereld verdubbelde ruim schoots tijdens corona, van 700 miljard dollar tot 1500 miljard dol lar. „Tijdens de pandemie verdien den deze tien mannen 15.000 dollar per seconde, oftewel 1,3 miljard dol lar per dag'', zegt Michiel Servaes, directeur van Oxfam Novib in Ne derland. Servaes spreekt van 'obscene rijkdom'. Schrijnend ,,Het is een schrijnend contrast hoe goed de rijken uit de crisis zijn ge komen, terwijl er 160 miljoen men sen zijn teruggevallen in armoede'', zegt Esmé Berkhout van Oxfam Novib. Het zijn niet alleen de aller rijksten die rijker worden tijdens de pandemie. Over het algemeen zijn miljardairs er de afgelopen twee jaar flink op vooruitgegaan. ,,Het aantal miljardairs is gegroeid. Wrang is dat er ook negen farma- miljardairs zijn bijgekomen'', zegt Berkhout. ,,Farmabedrijven maken miljardenwinsten met de co- ronavaccins. Maar arme landen kunnen die vaccins niet betalen.'' Dat is een van de redenen dat de armen armer zijn geworden. Co rona heeft in de arme landen hard toegeslagen. Daardoor zijn veel mensen in ontwikkelingslanden hun baan kwijt geraakt. Dat lot treft vrouwen nog het meest. ,,Zij wer ken vaker in de informele econo mie'', ziet Berkhout. ,,Daar is de baanzekerheid veel kleiner. Boven dien zaten vrouwen vaker thuis om voor de kinderen te zorgen tijdens lockdowns en schoolsluitingen.'' De positie van vrouwen verbeteren is daarom belangrijk voor de be strijding van armoede. In het rijke Westen stonden de overheden klaar met miljarden voor steunpakketten om bedrijven en werknemers door de crisis te loodsen. In ontwikkelingslanden is er geen of veel minder geld voor steun en vallen mensen direct te rug in de armoede zonder werk. Het gebrek aan vaccins is een van de redenen dat corona veel harder toesloeg in ontwikkelingslanden. Ook is daar de toegang tot zorg vaak slechter. Er zijn minder ic-bedden Tijdens de pandemie verdienden de rijkste tien mannen 15.000 dollar per seconde of bijvoorbeeld zuurstofmaskers. Daardoor is de kans aan corona te overlijden groter. ,,Dat is een gevolg van de onge lijkheid. Ongelijkheid maakt echt verschil voor mensenlevens", aldus Berkhout. Het rapport becijfert dat er elke vier seconden iemand sterft aan de gevolgen van die ongelijk heid. ,,En dat is een conservatieve schatting.'' Het gaat om mensen die vanwege slechte gezondheidszorg overlijden, door voedselgebrek of aan ziektes, bijvoorbeeld malaria. Hervorming De grote vraag is hoe dit probleem is op te lossen. Want de kloof tus sen arm en rijk groeit al langere tijd. ,,Een overkoepelende oplossing is een hervorming van de economie'', volgens Berkhout. ,,Die is gericht op groei en winst en werkt in het voordeel van de rijke landen.'' De aandacht moet gaan naar meer wel zijn en duurzaamheid. ,,En vermo gen moet veel meer belast worden. Dat geld moet dan gebruikt worden om armen betere toegang tot ge zondheidszorg en bijvoorbeeld on derwijs te geven'', zegt Berkhout. Oxfam Novib pleit voor aan een einde aan de vaccinapartheid. Far maceuten moeten het patent vrij geven, zodat ook anderen het vac cin kunnen produceren. Dan ko men ook meer vaccins beschikbaar voor arme landen en waarschijnlijk ook nog tegen een lagere prijs. Ook Nederland moet meer bij dragen aan de strijd tegen armoede. ,,Bijvoorbeeld door niet langer be lastingontwijking te faciliteren via brievenbusmaatschappijen op de zuidas'', geeft Berkhout als voor beeld. En de rijke landen moeten haast maken met het vullen van een Klimaatfonds waarmee arme landen maatregelen kunnen ne men om de gevolgen van klimaat verandering op te vangen. GO MAANDAG 17 JANUARI 2022 WUHAN FOTO GETTY IMAGES Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). CAÏRO Plannen om het Suezkanaal uit te breiden zijn naar verwach ting in 2023 af gerond, volgens de Suez Canal Authority. Een tweede vaar weg wordt uit gebreid en een bestaande vaar weg vergroot, nadat contai nerschip Ever Given vorig jaar de doorgang blokkeerde. ANKARA De Turkse infla tie duikt in 2023 onder de 10 procent. Dat ge beurt nog voor dat de Turken een nieuw par lement en een president kie zen, zegt minis ter van Finan ciën Nebati. De inflatie in Turkije kwam afgelo pen maand uit op 36 procent op jaarbasis. Tientallen hogesnel heidstreinen staan klaar in de remise van Wuhan in China. Morgen komt er in het land een ware volksverhui zing op gang voor de viering van het Chi nees Nieuw jaar, ook wel Lentefeest ge noemd. Het is een van de be langrijkste Chinese feest dagen. Ongelijkheid groeit snel door corona Peet Vogels Den Haag - Michiel Servaes, Oxam Novib

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15