Argentijnse zanger mist inkomsten door corona en moet het land uit 13 De Argentijnse tangozanger Omar Mollo, die sinds 2017 in Amsterdam woont, verloor door de coronacrisis een groot deel van zijn inkomsten. Hij en zijn vrouw Graciela Minervino dreigen daardoor het land te moeten verlaten. ,,We kunnen niet werken midden in de pandemie. Het is niet onze schuld." ind oktober 2021. Zanger Omar Mollo (71) en zijn vrouw Graciela Miner vino (62) ontvangen een brief van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). 'Uw verblijfsdocument wordt ingeno men', staat daarin. De brief eindigt met de tekst 'U moet Nederland binnen vier weken verlaten. Als u dat niet doet, kunt u worden uitge zet.' De reden: te weinig inkomsten. Het bericht kwam als een grote schok voor het duo, dat al bijna vijf jaar in Nederland woont. ,,We zijn erg verdrietig. Ik huil elke dag, ik ben erg emotioneel. Het is oneerlijk. We willen alleen maar werken. Op treden", zegt Minervino - tevens de manager van haar man. Beiden groeiden op in Argentinië. Sinds 2004 is de tangozanger actief op de Nederlandse concertpodia. Hij trad er op met diverse ensembles, zoals Amsterdam Sinfonietta. Dat het duo hier terechtkwam, was niet toevallig. Minervino had haar hart al lang geleden aan Neder land verloren: ,,Toen ik 11 jaar oud was, las ik het dagboek van Anne Frank. Toen zei ik: op een dag zal ik in Amsterdam wonen. Mijn eerste trip in Europa was naar Nederland." Ze pauzeert even. ,,Het is heel emo tioneel voor me. Onze eerste Euro pese concerten waren in Amster dam." Mollo heeft een Spaans paspoort, Minervino een Argentijns. Dat bete kent dat Mollo als Europeaan ge woon in Nederland kan verblijven, zonder speciaal verblijfsdocument. Zijn vrouw heeft een verblijfsver gunning als 'partner van'. ,,Maar je moet aantonen dat je voldoende financiële middelen hebt", zegt advocaat Sofie de Schutter, die de bezwaarprocedure regelt. ,,Dat geldt voor de eerste vijf jaar van het ver blijf. Als je inkomsten dalen, dan kan dat betekenen dat je moet ver trekken." Uitkering Net als veel andere artiesten verloor Mollo een groot deel van zijn in komsten door de pandemie. Toen het einde van hun spaargeld in zicht kwam, vroegen ze een bijstands uitkering aan en toen ging het mis. Minervino: ,,Het was op advies van onze accountant. Niemand heeft ons gewaarschuwd dat we daar pro blemen mee konden krijgen." ,,Zo'n uitkering vraag je bij de ge meente aan", legt advocaat De Schutter, uit. „Daaruit haalt de IND ook info voor de verblijfsvergun ning." Zodoende ging het balletje rollen. Want, zo redeneert de IND: het is niet de bedoeling dat niet-Ne- derlanders te veel gebruikmaken van gemeenschapsgeld. 'Het is in het belang van de Nederlandse over heid dat vreemdelingen geen last zijn voor het economische welzijn van het land. Alle belangen tegen elkaar afgewogen, wordt overwogen dat het belang van de Nederlandse staat om u te verwijderen uit Neder land, zwaarder weegt dan uw belang om Nederland niet te hoeven verla ten', staat in de brief. De IND zegt dat er wel degelijk uitzonderingen worden gemaakt 'indien de coronacrisis de directe oorzaak is dat niet meer over vol- doende bestaansmiddelen wordt beschikt, terwijl dat eerder wel het geval was.' De organisatie weegt bij dit geval mee dat ook in voorgaande jaren de inkomsten niet hoog waren. Maar, zegt Minervino: tot de corona crisis redde het koppel het prima zonder overheidssteun. ,,We hebben nooit eerder geld van de overheid gekregen. We zijn werkers." En over de coronatijd zegt ze: ,,We kregen alleen een uitkering in periodes dat we niet konden optreden." Bovendien hadden ze een buffer op hun spaarrekening. Minervino: ,,Die was bedoeld om onze vaste las ten te kunnen betalen als we een paar maanden zonder werk zaten. Dus tijdens de pandemie zeiden we: daar kunnen we van leven." Dat het koppel éérst hun spaar geld opmaakte, weegt ironisch ge noeg negatief mee in het besluit. Want: mede doordat er minder geld op de rekening staat, is het duo on voldoende financieel zelfstandig. Dus moeten de twee weg, aldus de IND. Die vroeg in mei 2021 infor matie over de inkomsten van het koppel, waarna in oktober de be ruchte brief volgde. De Schutter: ,,Het is bizar dat het IND daar met een toe is overgegaan, in plaats van even met hen om de tafel te gaan." Bovendien, vindt ze: ,,De gemeente had bij de aanvraag ook even kun nen waarschuwen." Om het stel te helpen, zetten vrienden een benefietconcert op touw. Met als doel dat Mollo en Minervino 10.000 euro bij elkaar zouden halen, want dan staat er weer genoeg geld op de rekening om waarschijnlijk van de IND alsnog groen licht te krijgen na de bezwaar- Het is oneerlijk, we willen alleen maar werken. Optreden procedure. De twee mogen die in Nederland afwachten. ,,Ik heb goede hoop", zegt De Schutter daarover. Da doel is ruimschoots gehaald. Voor het benefietconcert, dat giste ren te volgen was via een livestream, kwam al ruim 7000 euro aan dona ties binnen. Gisteren liep dat bedrag na de start van het concert snel op tot 17.000, en het einde was nog niet in zicht. Integreren Voor de IND is het niet alleen een geldkwestie. In de brief staat óók dat het stel onvoldoende zou zijn geïnte greerd in Nederland. Minervino: ,,Dat is niet waar. We hebben veel geweldige en mooie vrienden hier." Eén van hen is Petra Niessen, initi atiefnemer van het benefiet. ,,Ik ben docent Frans en Culturele en Kunst zinnige Vormgeving. We gingen met leerlingen naar een workshop en een voorstelling, toen zag ik Omar voor het eerst. Later trad hij op met een vriendin van mij, een violist. We hebben een paar keer gegeten samen, hij heeft ook opgetreden op mijn 50ste verjaardag. Er is een vriend schap uit gegroeid." De kwestie drukt zwaar op het stel. ,,Graciela heeft in Argentinië door de junta heel erge dingen mee gemaakt. Dus dat hele angstverleden - er kan iemand voor je deur staan, je kunt het land uitgezet worden - kwam ook weer boven", legt Niessen uit. Minervino: ,,De situatie is slecht voor mijn gezondheid. Tien jaar geleden had ik een hartinfarct. Ik voel me bang." Toch heeft ze ook hoop: „Misschien zorgt onze case ook voor een betere toekomst voor anderen." GO MAANDAG 17 JANUARI 2022 Anita van Rootselaar Amsterdam Omar Mollo verloor net als andere arties ten veel inkomsten door corona. FOTO'S JORGE LAROSSA, RIKI CIERI - Graciela Minervino, vrouw en manager van Omar Mollo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13