Mourad O. over zijn arrestatie: 'Ik zei: dit is een vergissing' 9 wat veel' Sinds een jaar of drie plaatst hij laadpalen voor elektrische auto's. Zijn bedrijfloopt goed. Tot donder dag 6 januari had Mourad O. (36) 'zo'n zeven, acht grote opdrachtge vers' waarvoor zijn bedrijf als on deraannemer werkt. Hij heeft vijf mensen in vaste dienst en vier of vijf zzp'ers. Mourad O. is een man met een verleden. Hij heeft een strafblad. Hij kreeg 26 maanden cel voor een steekpartij in 2006. Vijf jaar geleden kreeg hij 180 uur taak straf voor de diefstal van een forse partij wiet uit een wiethok. Naar ei gen zeggen focust hij zich inmid dels al jaren op het geloof. Op de dag van zijn aanhouding belde onderweg een collega dat er een sollicitant in Mourads bedrijf stond. ,,Hij was te vroeg voor zijn afspraak. Dus ik ben gas gaan ge ven." 'Met 140, 150 per uur' reed Mourad O. die dag vanaf de A9 de A2 op. ,,Daar zag ik een Audi A8 en een BMW X5 vanaf de A10 komen (het transport van John van den Heuvel). Voor mij reed een andere zwarte Audi A3. Toen ik die in haalde, kwam ik achter de BMW X5 te rijden." Aangassen Dan gaat het snel. ,,Ik kom zo'n bé- tje aangassen en zie die BMW X5 meteen rare manoeuvres maken. Hij gaat naar rechts, dus ik denk: ik kan hem inhalen. Ineens gooit hij hem weer voor mij, naar links. Net toen ik dacht: dit is geen zuivere koffie, schoot het lampje aan: 'PO LITIE. AFSTAND HOUDEN'. De politie zet de A2 aan weerszij den af en twee helikopters vliegen over. Eén volgt het konvooi met John van den Heuvel. ,,Ik wist toen nog helemaal niet dat Van den Heuvel in die auto zat en dacht: óf dit is de president, of een zware boef." De politie zet O. aan de kant en kijkt in de kofferbak. ,,Ineens be gint een agent met zijn armen wijd te roepen: 'Ja! Aanhouden!' Hij zei: 'Je hebt explosieven in je auto.' Het bleek een kapotte gasfles van een paintballpistool. Ik was een paar weken eerder wezen paintballen en toen bleek mijn fles stuk te zijn. Die had ik in mijn achterbak gegooid." Hij krijgt zakken om zijn handen, om eventuele kruitsporen veilig te stellen. Daaroverheen gaan hand boeien. In zijn werkkleding wordt hij afgevoerd naar het politiebureau in Maarssen. Daar worden sporen van zijn handen afgenomen. Mou- rad O. wordt verhoord. Na het ver hoor wordt hij overgebracht naar het arrestantencomplex in Houten. Daar zal hij vier dagen blijven. Bivakmuts Op zaterdag zegt John van den Heuvel in RTL Boulevard dat in de auto van de verdachte een bivak muts en meerdere telefoons zijn gevonden, 'waaronder een crypto- telefoon'. O.: ,,Ik rijd motor. Daarom heb ik een bivakmuts, tegen de kou. Daarnaast gebruik ik die als ik in kruipruimtes aan het werk ben. Ik houd niet van spinnenwebben of gruis in mijn haar of in mijn ge zicht. Mijn collega's gebruiken ze ook." Mourad O. ontkent dat hij een toestel had om versleuteld mee te communiceren. ,,Justitie heeft ook nooit gesteld dat mijn cliënt een cryptotelefoon had", zegt advocaat Veerle Hammerstein. ,,De officier van justitie wil het echter ook niet rechtzetten, want zij vindt dat die verantwoordelijkheid bij John van den Heuvel ligt." Zondagmiddag is Mourad O. vrij gelaten. Thuis bleek zijn vrouw erg geschrokken van de inval door de politie na zijn aanhouding. ,,Ze heeft een trauma opgelopen. Ze schrikt als er wordt aangebeld." Zijn vader, een gelauwerde jonge renwerker, is in sommige media voluit genoemd. ,,Hij is erg ont daan. Zijn goede werk is tenietge daan." Mourad O. hoopt dat zijn naam snel wordt gezuiverd. ,,We le ven duidelijk in een angstmaat schappij en dan is dit het gevolg." Het Openbaar Ministerie laat we ten dat Mourad O. formeel nog steeds verdachte is en dat het on derzoek nog loopt. protesteren. Toch schreef de Gro ningse chirurg Tjark Ebels in het FD een vlammend opiniestuk over 'Randstedelijke hoogmoed'. Dat mag zo zijn, timing en pre sentatie van het nieuwe kabinet zijn voor De Vries als bestuurs kundige onbegrijpelijk. ,,We ho ren al maanden over het terug winnen van het vertrouwen van de Groningers. Hoe kan het nou dat er in het kabinet of de ambte lijke top niemand is die zegt: jon gens, we willen die Groningers er weer bij betrekken, dan is het niet verstandig om met drie onheilstij dingen in één week te komen." Misschien weet het ene deel van de overheid niet wat het andere doet? ,,Dan blijft mijn conclusie dezelfde. Je kunt hier echt wel spreken van slecht bestuur." Over dat ziekenhuis had minis ter Kuipers ook kunnen zeggen dat hij de kwestie nog ging bestu deren, aldus De Vries. ,,Hij wéét dat er alternatieven liggen. Hij was er als baas van het Erasmus MC zelf bij betrokken." Net als dat het kabinet bij de presentatie van het regeerakkoord - 35 miljard naar klimaat - ook had kunnen zeggen dat Groningen al bezig is om dé waterstofprovincie van Nederland te worden, met de grootste water- stoffabriek van Europa. ,,Zeg dan meteen: zoveel miljard gaat naar waterstofproductie in Groningen. Vertrouwen win je terug met da den." Snappen ze in Den Haag die noordelijkste provincie eigenlijk wel? Van de vorig jaar gekozen Ka merleden komen er 52 uit Zuid-Holland, 39 uit Noord-Hol land, 15 uit Utrecht en slechts 8 uit de drie noordelijke provincies sa men. Uit Amsterdam - de helft zo veel inwoners als het Noorden - komen maar liefst 24 Kamerleden. ,,Dat kan een rol spe len, het is belangrijk dat je als periferie aan de de tafels zit waar het gebeurt en dat is niet altijd het geval. Maar het zou niet uit moeten maken: Kamerle den zitten er natuurlijk voor het hele land." Rob Trip Zoek er niet te veel achter, maar het NOS Journaal van 7 januari opende met een fragment van premier Rutte over de gaswin ning. ,,Vanaf maandag mag het nieuwe kabinet het gaan uitleggen in Groningen", zei presentator Rob Trip. Om vervolgens het vol gende onderwerp zo aan te kondi gen: ,,Maar goed, hier in Neder land was er vandaag opnieuw een dagrecord van het aantal corona besmettingen..." Op sociale me dia gingen al snel landkaarten rond waar de provincie geheel ontbreekt. Kortom, het is een optelsom. Die ertoe leidt dat de ervaren be stuurder en bestuurskundige Jouke de Vries vanvond óók mee loopt met de fakkeloptocht. ,,Ik voel die boosheid ook en dat wil ik wel duidelijk maken. Ik bedoel, we zijn Rijksuniversiteit Groningen. Waarom moet dat Rijks er nog voor staan als het Rijk ons niet se rieus neemt?" GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 De snelle Audi van Mourad O. is aan de kant gezet. foto anp Mourad O. werd op 6 januari op de A2 gearresteerd op verden king van het voorbereiden van 'een ernstig misdrijf' tegen het zwaarbeveiligde transport van misdaadverslaggever John van den Heuvel. ,,Ik zei meteen: Luis ter, dit is een vergissing." Paul Vugts Wouter Laumans Rotterdam Of het nu gaat om de gevolgen van gaswinning, de hervatting daarvan of in de rij staan voor een fi nanciële tege moetkoming, Groningen voelt zich al tijd het kind van de reke ning. ILLUSTRATIE ADR, FOTO'S ADRIAAN HOOGENDOORN, ANP, GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9