'Het ergste wat kon gebeuren, was gebeurd. Mijn zus Mo en ik hadden niets meer te verliezen' Sorry dat ik nog niet online ben,' klinkt Suzanne wat verhit aan de telefoon. 'Het lukt me niet bij de Zoom-link in mijn mailbox te komen. Mijn telefoon is afgelopen zomer in Albanië gehackt, ik heb nog steeds problemen met mijn mails binnenhalen. Diepe ellende.' Een paar minuten later verschijnt ze in beeld. Warme lach. Leesbril in de ene hand, woelend door haar haren met de andere hand. 'Hèhè, gelukt.' De zangeres was in Albanië voor de opnames van het 22ste seizoen van Wie is de Mol? dat 1 januari is begonnen. 'Dat land heeft mijn hart veroverd: mooier dan Zuid Frankrijk, lekkerder eten dan in Italië, de oudste cultuur van Europa, de liefste mensen die je je kunt voorstellen.' 'Ik heb iedereen verteld dat ik voor Omroep MAX twee pilots van een nieuw reisprogramma mocht presenteren.' Lachend: 'Voor BNN- Vara had natuurlijk niemand dat geloofd, maar dit ging erin als zoete koek. "Echt iets voor jou." Mijn vrouw Minka kende de waar heid, en ik kon het onmogelijk geheim houden voor Mo, mijn zus. Als we elkaar niet zien, bellen we elkaar minstens drie keer per dag.' 'Ook niet, haha. Zij is veel te slim om zich iets op de mouw te laten spelden. "Maar mam, waarom kunnen we niet facetimen als je in het buitenland bent?" Gelukkig kan ze goed haar mond houden.' 'Dat gaat me heel gemakkelijk af. Niet alleen vanwege een dreigende claim. Al ben ik een enorme flapuit met het hart op de tong, ik kan goed geheimen bewaren. Vrienden, familie, maar ook onbekenden in de kroeg storten vaak hun hart bij me uit. Alsof er op mijn voorhoofd staat: vertel me je verhaal. Dan kijken ze me verschrikt aan: waarom vertel ik je dit allemaal? Dat weet ik ook niet, maar ik vind het mooi en lief, dat je het doet. Volgens mijn vrouw ben ik een magneet.' Wat veroorzaakt die aantrekkingskracht, denk je? 'Ik straal kennelijk vertrouwen uit. Mijn vrienden noemen me de fixer. Ik vind het heerlijk ruziënde mensen weer bij elkaar te brengen. Zorgen voor de mensen die ik liefoeb, is mijn grootste drijfveer. Hun geluk heeft mijn hoogste prioriteit. De laatste jaren voel ik me weleens uitgeput van al het zorgen en dreig ik soms om te vallen. Ik heb rust nodig maar kan niet stilzitten. Ik probeer het wel, tijd voor mezelf maken, in mijn eentje naar de stad voor een kop koffie of een film, maar mijn to-dolijst wint altijd. Er is altijd wat te doen: boodschappen doen voor mijn ouders, een cadeautje kopen, gordijnrails ophangen.' 'Dat geloof ik niet. Het is vooral angst om tekort te schieten. Ik wil niemand teleurstellen, en aan alle verwachtingen voldoen. Terwijl ik besef dat die verwachtingen alleen in mijn eigen hoofd leven. Niemand legt ze me op. Ik moet nog steeds leren lief voor mezelf te zijn. Het enige moment dat ik echt kan ontspannen is op reis. Niet dat ik dan continu stilzit. Om zeven uur spring ik uit bed, ga de omgeving verkennen, boodschappen doen en ontbijt voor iedereen maken.' 'Ik ben een oermoeder. Het was als kind al mijn grootste wens: moeder worden. Het werd helaas een slopend proces. Ik heb dertien jaar geprobeerd zwanger te worden en heb verschillende ivf-behandelingen gehad. Drie keer kreeg ik een miskraam. Steeds weer die hoop en de teleurstelling. Lood zwaar. Een eenzame strijd ook. Niemand kan begrijpen wat je echt voelt. Al was het voor mijn naasten ook pittig om machteloos aan de zijlijn toe te kijken.' Hoe hield je dat dertien jaar lang vol? 'Niet zeuren en treuren, en door gaan. Het idee dat het niet zou lukken liet ik niet toe. Ik kan me nog goed herinneren dat ik bij mijn eerste ivf-behandeling in de wachtkamer van de gynaecoloog een poster zag over het stille verdriet van ongewild kinderloos zijn. Ik zei tegen mijn vrouw: je zal diegene maar zijn bij wie het nooit lukt. Zoveel jaar later bleek ik dat zelf te zijn. Toen ik dat eindelijk onder ogen durfde te komen, begon het rouwen. Zoveel pijn. Ik ben in die tijd een paar keer naar een medium geweest. "Maar jij hebt wel degelijk kinderen gekregen," zei ze. "Ze waren even bij jou en zijn nu bij je zus die voor ze zorgt." Mijn zus Caroline en haar man zijn bij een helikopter ongeluk om het leven gekomen toen ik 22 was. Het klinkt zweverig, maar ik vind het een mooie gedachte dat mijn kinderen nu bij haar zijn.' 'Als jij geen kinderen kunt baren, laat mij dat dan alsjeblieft voor je doen, zei mijn vrouw. Minka had die wens zelf niet, ze heeft het vooral voor mij gedaan. Nu is ze er heel trots op dat ze mij moeder heeft gemaakt, want anderhalf jaar later werd Uma geboren. Ik werd overspoeld door een diep gevoel van herkenning. Alsof we elkaar al veel eerder hadden ontmoet. Ze schreeuwde alles bij elkaar en werd in een couveuse gelegd voor 14 Met welke smoes ben jij voor de opnamen een maand naar het buitenland vertrokken? En je veertienjarige dochter? Hoe lastig is het om verder niks te verklappen? Is het onrust die je drijft? Zorgen zit diep in je verankerd. Inmiddels ben je moeder van Uma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 94