De goede verstaander luistert globaal Wat zeggen mensen, als ze iets zeggen? Bezette stad Delfts avontuur Bij de hunebedden Het lukt mij zelden om dat goed te vatten. Dat ligt er ten eerste aan dat mijn gedachten afdwalen zodra anderen meer dan twee zinnen uitspreken, althans, die neiging hebben mijn gedachten. Vaak weet ik ze met enig geweld weer op het goede spoor te brengen. Dan is er een kans dat ik de draad weer oppak, al is het meestal te laat. Wat mensen zeggen, ook ikzelf, is nooit coherent, doordacht en rechtdoorzee, en daar heb je de tweede oorzaak. Vaak maak ik de fout naar een heldere lijn te zoeken. Naar samenhang. Naar een woordgroep waarin de essentie van de boodschap staat verwoord. Zinloos. Je moet globaal luisteren, hier en daar wat oppikken, hoppen van eiland naar eiland, en dan een inschatting maken. Daarvoor is mensen kennis nodig, aandacht, genegenheid en geduld - durf zelfs, want mensen zeggen gewoonlijk iets heel anders dan ze eigenlijk willen zeggen. Op een zondagochtend zat ik met het gezin aan de ontbijttafel. Het was gezellig, grapjes gingen rond en de kinderen ratelden hun gehaaste verhalen. 'Ma-ham, je luistert niet,' zei dochter tegen moeder, die de krant voor zich had liggen. Met afwezige blik herhaalde mijn geliefde feilloos wat dochter net had w betoogd. Die zweeg verbluft, en formuleerde toen nijdig haar visie op ouders: ze moeten niet alleen goed luisteren naar wat hun bloedjes van kinderen allemaal te vertellen hebben, ze dienen er tegelijk ook uit te zien als ouders die goed luisteren naar wat hun bloedjes van kinderen allemaal te vertellen hebben. Dat maakte mij vrolijk. Dit was geluk. De geliefde keek op. Naar mij. Opeens brak er vocht uit haar oogbollen, dat zich in een oogwenk tot druppels verzamelde die omlaag begonnen te glijden, zomaar, zoals vrouwen dat kunnen. Mannen kunnen ook van alles, maar... anders. 'Ik vind je zo lief,' stamelde ze. 'Vergeet dat niet.' z Aha, dacht ik. Mooi. Gepast. P Pas veel later begreep ik wat ze echt zei, die zondagochtend aan de tafel w met de kinderen en de koffie en het krentenbrood. o Ik ga je verlaten. DE HORT OP MEZZA 11 Egbert Jan Riethof (67) is journalist, dwarsdenker, ex-leraar, ex-minnaar en vader. m Op zoek naar kennis raakt de eigenwijze Gouke verzeild in een spannend avontuur in de binnenstad van Delft. En dan heeft ze de raad van de zeven oude bruggen nodig. Luistert als een film en is leuk voor kinderen. Gratis via theaterincontext.nl De boeiendste audiowandelingen In Amsterdam wemelt het van de zichtbare en onzichtbare sporen van de Tweede Wereldoorlog. Bianca Stigter bracht ze in beeld in Atlas van een bezette stad. De bij behorende podcast bevat twee wandelingen. Gratis via atlascontact.nl/bezettestad Een wandeling langs hunebedden is altijd een goed idee en wordt nog leuker met achtergrondinformatie. Gerrit Eggink van het Hunebedcentrum vertelt alles over hun oorsprong en rol in de geschiedenis. Gratis via hunebedcentrum.eu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 91