Bestuurskundige Jouke de Vries: 'Drie keer siecht nieuws binnen een week is 8 Ze protesteren vanavond tegen de 'vernederingen' uit Den Haag, de Groningers. Is het een gevoel, of wordt Groningen echt slechter behandeld dan de rest van Nederland? Als vanavond de fak kels worden aange stoken in Groningen dan is het niet om een politicus thuis te intimideren. Nee, het is omdat de inwoners van onze noordelijkste provincie het helemaal zat zijn. Zoals één van de organisatoren van het protest, het Groningse SP-Kamerlid Sandra Beckerman, zegt: ,,Het is vernederend hoe de overheid met ons omgaat." De beslissing om de straat op te gaan werd maandag genomen na dat de uitvoering van een subsi dieregeling om woningen op te knappen uitliep op een drama. Aanvragers moesten urenlang bui ten in de rij staan of achter hun computer wachten, als jongeren die tickets voor een festival pro beerden te scoren. Eén man viel letterlijk om in de rij. Hij hoopte subsidie te krijgen voor een trap- lift in zijn huis. De pot was na één dag leeg. „Psychologie is hier een belang rijke factor", zegt Jouke de Vries, voorzitter van het college van be stuur van de Rijksuniversiteit Groningen. De Vries is bestuurs kundige, met zo'n 25 jaar ervaring in politiek Den Haag. Als iemand de slechte relatie tussen de lande lijke overheid en Groningen kan duiden, dan is hij het. Maar ook hij snapt er niks meer van. „Tijdens de formatie vergaderden de onder handelaars en de informateurs nog speciaal twee dagen in Groningen. Om te laten zien dat ze het ver trouwen terug willen winnen. En dan begin je zo?" Wat valt er precies onder dat 'zo'? Eerst even over die rijen van maandag. Daarvoor was niet Den Haag de eerstverantwoordelijke, Het is gewoon vernederend hoe de overheid met ons omgaat, ai jarenlang maar de lokale autoriteiten. Die wisten dat het Rijk een begrensd bedrag ter beschikking had ge steld: 220 miljoen euro. En dat per persoon 10.000 euro kon worden aangevraagd. Waardoor er dus subsidie is voor 22.000 mensen. En zo dunbevolkt is Groningen nou ook weer niet. ,,Van te voren wis ten ze dat het bedrag tekort zou schieten, en er is vervolgens niet goed nagedacht over de proce dure", zegt De Vries. Lokale be stuurders hebben daar inmiddels excuses voor aangeboden. Compensatie Evenmin kan de nationale over heid worden verweten dat ze dra conisch strenge voorwaarden aan de regeling had verbonden. Een globale prijsopgave was genoeg voor een aanvraag, en het mocht voor van alles zijn, ook voor een nieuwe keuken of, inderdaad, een traplift. De redenering was dat Groningers zo in onzekerheid zit ten over wat er met hun woningen gaat gebeuren, dat ook zij die geen aardbevingsschade hebben, com pensatie verdienen. Staatssecreta- ris Vijlbrief heeft gisteren extra geld beschikbaar gesteld: 250 mil joen euro, waardoor nog eens 25.000 mensen geholpen kunnen worden. Maar ja, die psychologie. Die zelfde maandag dat Groningers in de kou in de rij stonden, stond in Den Haag het nieuwe kabinet op z'n paasbest op het bordes. ,,En die tegenstelling wordt natuurlijk me teen dik aangezet", zegt De Vries. Hij begrijpt dat wel. Want als het nou alleen die mislukte subsidie verstrekking was.In korte tijd maakte vertrekkend minister Blok bekend dat toch weer meer gas ge wonnen gaat worden. Vervolgens besloot minister De Jonge, ook op de valreep, dat het academisch zie kenhuis in Groningen zijn afde ling kinderhartchirurgie verliest. Dat specialisme wordt voortaan geconcentreerd in Rotterdam en Utrecht. Daarna zei de nieuwe mi nister, Ernst Kuipers, al heel snel dat hij dat besluit handhaaft. Onbehoorlijk bestuur ,,Het is de optelsom", zegt De Vries. Het wantrouwen is gevoed door jaren van onbehoorlijk be stuur. Hoewel er van alles wordt beloofd, lukt het maar niet om de Groningers van wie de huizen zijn beschadigd door de aardbevingen schadeloos te stellen. Spiegel dat eens aan de enorme bedragen die hier uit de grond zijn gepompt." Volgens het CBS is er aan het Gro ninger gasveld sinds de ontdek king ervan in 1959 zo'n 417 miljard euro verdiend. 1 procent daarvan is besteed in Groningen zelf. Over dat ziekenhuis nog: Gro ningen is niet de enige stad die de afdeling kinderhartchirurgie ver liest. Ook Leiden en Amsterdam moeten eraan geloven. En ook die ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO Komt het ooit goed tussen Groningen en Den Haag? Hans Nijenhuis Groningen - Sandra Beckerman, SP-Kamerlid Net als in januari 2018 (foto) is er vanavond een fakkelprotest in Groningen tegen de manier waarop met de provincie wordt omgesprongen. foto anp Jouke de Vries: „Psychologie is een belangrijke factor.'' foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8