Vier typen huidmijten en watje eraan kunt doen Veel mensen krijgen jeuk, alleen al bij de gedachte aan mijten. Van de duizenden soorten zijn er vier die graag op je huid zitten. Bioloog Anne-Catherine Mailleux weet hoe je ze van het lijf houdt. 27 3 SCHURFT Graaft tunnels in onze huid De huidmijt scabiës is be ter bekend als 'schurft'. Hij graaft tunnels in onze huid, waar hij eieren in legt. Die tunnels ver woesten de lokale haarwortels, waardoor mensen voorgoed kale plek ken krijgen. De tunnels zelf worden littekens. ,,Niet zo'n fraai gezicht.'' Deze ongewenste gast belandt op je huid via seksueel contact, door ge- infecteerde kleren of besmette la kens. Zeker in gevangenissen, waar iedereen dicht op elkaar leeft en de hygiëne soms te wensen overlaat, tiert hij welig. ,,De enige oplossing is het volledige gebouw ontsmetten, alle kleren en het beddengoed ver vangen en de plek op het lichaam goed behandelen.'' Dat is lastig, want de larven plan- 'Huisstofmijten kruipen 's nachts langs ons lichaam en verorberen onze huidschilfers' ten zich razendsnel voort. Mijten produceren meestal vijftig tot hon derd eieren, elke twee a drie maan den. ,,Je hebt een zwaar insecticide nodig dat diep in de huid doordringt, bijvoorbeeld Ascabiol. Maar daar worden ze helaas snel resistent tegen.'' 4 BLOEDZUIGENDE MIJTEN Zitten verstopt in het bos Dan heb je nog mijten die bloed kunnen drinken, zoals te ken. „Een gewone tekenbeet is niet erg, maar teken kunnen gevaar lijke ziektes met zich meedragen, zoals de ziekte van Lyme. Je loopt een teek vooral op in het bos. Daar zitten ze met duizenden op varens, en op de vacht of in het nest van herten of vossen.'' Bedek je huid met lange mouwen en controleer na elke wan deling op teken. Je hebt ook bloedzuigende mijten, die meereizen op muizen en ratten en een sterke voorkeur hebben voor vogels. De Dermanyssus-mijt bij voorbeeld. ,,Ze kunnen je bijten als iemand in jouw buurt kippen of dui ven houdt.'' Hij draagt geen ziektes over. ,,Maar als je aan de beten krabt, kun je, net als bij andere wondjes, een infectie oplopen.'' Dagelijks worden we om ringd door wel duizen den soorten mijten, kan bioloog Anne-Catherine Mailleux, baas van het Belgische onderzoeks- en ontwikke lingsbedrijf Domobios, melden. „Sommige zijn predatoren of para sieten voor planten en dieren, andere voeden zich met organische stoffen. De meeste mijten leven in het bos, waar ze een rol spelen bij de ontbin ding van bladeren en ander bosafval. Maar ze zitten ook in je kast, in zee en zelfs op Antarctica.'' De piepkleine beestjes zijn gerela teerd aan de schorpioen en de spin. Ze hebben ook acht poten, maar hun hoofd en lichaam zijn niet geschei den. Als je dus een kleine zwarte bol met pootjes ziet, is het gegarandeerd een mijt. ,,Niet alle mijten zijn zichtbaar met het blote oog'', zegt Mailleux. ,,De Demodex en huisstofmijten zijn am per een derde van een millimeter en zie je alleen onder een microscoop of vergrootglas. Teken zijn wél goed zichtbaar, zeker wanneer ze vol met bloed zitten. Ook de dermanyssus valt op: die is 2 tot 3 millimeter lang.'' dat er niet te veel huidschilfers in bed liggen. Maar bij 10 tot 15 procent van de mensen kunnen de spijsverte ringsenzymen in de ontlasting van de mijt allergische reacties veroorza ken, zoals luchtwegklachten, tranen de ogen, vermoeidheid, spierpijn en op lange termijn eczeem en astma. Dan geldt: „Ventileer, koop een luchtontvochtiger, hou de tempera tuur laag, verwissel regelmatig je beddengoed en was het op 60 gra den. Sluit ook altijd je badkamerdeur, zodat er geen vochtige warmtegolf kan ontsnappen.'' Daarnaast kun je de mijten proberen te verjagen met specifieke producten, zoals ExAller. ,,Leg een handdoek op je bed en spuit deze feromonenspray erop, die trekt mijten aan. Vouw dan de handdoek dicht en was op 60 graden. De mijten overleven dat niet. Ook een stofzui ger met Hepa-filter kan helpen.'' 2 DEMODEX Is dol op ons haar (en ons gezicht) ,,Demodex-mijten zijn nieuwsgierige mijten die in onze haarzak jes leven", be schrijft Mailleux. „Deze mijt heeft in de loop der eeuwen minus cule klauterpoot- jes ontwikkeld om van haarzakje tot haar zakje te reizen.'' Het beestje kan 's nachts op ons gezicht kruipen. Vanaf een zekere leeftijd, meestal rond de 50 jaar, heeft iedereen enkele Demodex-mijten in zijn haar. Daar hebben we eigenlijk amper last van. ,,Alleen als je een zwak immuun systeem hebt, bijvoorbeeld door een ziekte, kan Demodex je met de huid-aandoening rosacea opzade len.'' 1 HUISSTOFMIJTEN Vreten huidschilfers in bed ,,Voor de meeste mensen zijn huisstofmijten handige schoonmakers", zegt Mailleux. „Ze leven met honderddui zenden in onze matrassen, 's Nachts kruipen ze langs ons li chaam, waar ze huidschilfers verorbe ren en het vocht van ons zweet en onze adem opvangen.'' Bij de meeste mensen zorgen huidmijten ervoor GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 Deze fijne beestjes zitten je op de huid Huisstof mijten leven in onze matrassen. FOTO GETTY IMAGES. - ANNE-CATHERINE MAILLEUX TREES VANDAMME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 75