Bluetooth, nu ook in blauw Eenmaal daags 5 letters en 6 kansen Kunst(matig) met de grote K ■a. tD B B 25 HEBBEDINGEN TECH Begin nog vandaag Tuinvogeltelling Teufel Real Blue NC €230 EB0 L L EE D 0s 'BBflh Publiekslieveling de roodborst In veel tuinen schittert het rood borstje. Met zijn rode borst fier voor uit jaagt hij op je gazon naar insecten. In de winter snoept hij graag mee van de gedroogde meelwormen en voedermix die je strooit op de grond. Net als mussen en vinken. Boom-eters Spechten, boomklevers en boom kruipers zijn vogels die je kan ver wachten als je bomen in of dichtbij je tuin hebt staan. Op de stam zoeken ze naar insecten. De boomklever schuift omhoog en omlaag langs de stam en is blauwgrijs-roestoranje van kleur. De boomkruiper is bruin-wit en hipt omhoog tegen de stam op. De grote bonte specht herken je aan zijn zwart-witte lijf en rode broek. Alle drie hebben ze een zwak voor vogel pindakaas. Hang een pot op of smeer wat op een boom. En nog een tip: zit muisstil als ze komen, want als je be weegt zijn ze gevlogen. Vogels hebben even tijd nodig om nieuwe voerplekken te vinden. Begin dus vandaag nog met voeren. Ook de rest van het jaar mag je blijven bij voeren, maar wel als aanvulling op natuurlijke voeding. En als je je tuin inricht met de 4 V's in je achterhoofd heb je het hele jaar door een tuin met blije vogels. Echt paradijselijk wordt het als er genoeg insecten te vinden zijn in je tuin boom zien scharrelen om hun buik te vullen met beukennootjes. Hoe gro ter de variatie in je tuin, hoe meer soorten vogels je dus kunt verwach ten. Zet alles lekker vol en haal de te gels uit je tuin. Help vogels de winter door In de winter passen sommige vogels hun dieet aan en eten wat er voor handen is. Bessen en noten zijn dan bij veel soorten favoriet. Maar ook die voorraad is 's winters schaars. Met vetbollen, zonnebloempitten en strooivoer help je ze. In een koude nacht verliest een klein vogeltje wel 10 procent van zijn lichaamsgewicht. Zodra de zon opkomt moet er dus meteen gegeten worden om aan te sterken. De vogels smullen daarom dankbaar van het voer dat jij ze aan biedt. De acrobatische mezen Vogels die je in bijna elke tuin wel ziet, zijn de kool- en pimpelmees. De koolmees herken je aan het zwarte petje, de pimpelmees aan het blauwe. Deze gezellige blauw-gele vogels zijn behoorlijk handig en hangen dus zonder problemen op hun kop aan de vetbollen. Naast vetbollen (zonder plastic netje!) verwen je ze met onge zouten doppinda's en zonnebloem pitten. Ze eten het voer graag han gend: in een voedersilo aan de schut ting of in een boom. De schuwe winterkoning en heggenmus De heggenmus is een schuwere tuin- vogel. Het bruine vogeltje met veel streepjes op zijn rug en buik en grijze keel doe je een plezier door vogelvoe- dermix te strooien onder een struik of andere beschutte plek in je tuin. Een andere grondeter is het winter koninkje. Nog geen 10 centimeter groot is dit bruine vogeltje met het onmiskenbaar opgewipte staartje. Het is een echte insecteneter en dat is lastig 's winters. Voer dit vogeltje daarom gedroogde meelwormen en de kans is groot dat je tijdens de tuinvogeltelling ook een winterkoning als 'ge teld' kan noteren. GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 Een solide hoofdtelefoon met actieve ruisonderdrukking en een klinkende prijs-kwaliteit- verhouding had het Duitse Teufel al, een zwartrode-uit- voering met de enigszins mis leidende naam 'Real Blue' (wat natuurlijk naar bluetooth ver wees). De nieuwste versie houdt de naam en komt nu wél in het blauw, naast wit en zwart. De verschillen zijn niet alleen cosmetisch. Zo is de be diening aanzienlijk verbeterd. Ging dat voorheen via aanraak- bediening op de oorschelp, nu gaat dat via een kleine joystick. Geen fraaie designkeuze, maar in de praktijk werkt het gewoon stukken beter. De kwaliteit van de muziekweergave en de ruis- onderdrukking zijn onvermin derd goed, en misschien zelfs nog wat beter. Wat eigenlijk ook sympathiek is (en wat veel concurrenten tegenwoordig 'vergeten') is de mogelijkheid om met de bijgeleverde kabel de hoofdtelefoon op een ou derwetse manier in apparaten te prikken. Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. In drie maanden tijd schopte Wordle -een kruising van Galgje, Lingo en Master mind- het voor hon derdduizenden spe lers tot vast (och- tend)ritueel. Het doel: je hebt zes pogingen om een vijfletterwoord te ra den, waarbij je hints krijgt of een gebruikte letter erin zit én of hij op de juiste positie staat. Waarom dit super sim pele spel nu viraal gaat, komt door twee geniale vondsten. De eerste is dat je de 'overwinning' makkelijk kunt delen via Twitter en Whatsapp; de ont vanger ziet niet de oplossing, alleen een stapel kleuren- blokjes. Nog slim mer is dat de hele wereld hetzelfde woord aangeboden krijgt, en maar één per dag. Het spel is helemaal gratis, bevat geen reclame en om dat het een website is, werkt het op elke telefoon. Een handige programmeur ver taalde de game ook naar het Nederlands, en die speel je via Woordle.nl. powerlanguage.co.uk/ wordle kBa fl Wat hadden Rembrandt, Picasso en Frida Kahlo niet en jij wél? Simpel: een smartphone. Daarmee kun je zelfs zon der over een greintje tekentalent te beschikken, toch bijzondere kunstwer ken fabriceren, dankzij de app Wombo Dream. Het gaat dan niet zozeer om kunst, maar om kunstmatige intelligen tie met de grote K. Je hoeft slechts wat steekwoorden in te voeren en een stijl te kiezen, en een algoritme doet de rest. Of het eindresultaat ooit voor de hoofdprijs geveild wordt, is twijfelach tig, maar het is best een bijzonder staaltje artificial intelligence. Wombo Dream gratis voor iOS en Android De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. Koolmees De Nationale Tuinvogeltelling is dit jaar van vrijdag 28 t/m zondag 30 januari. Het is het grootste publieke onderzoeksproject in Nederland. Vorig jaar telde een recordaantal van 160.000 men sen vogels in de tuin. De telling wordt sinds 2001 georganiseerd door Vogelbescherming Neder land. Dankzij de Tuinvogeltelling weten we hoe vogels in de winter onze tuinen gebruiken. Met die informatie kunnen we vogels be ter helpen en beschermen. Doe ook mee. Het is leuk en nut tig! Meld je nu alvast aan op tuinvogel telling.nl en ont vang gratis vo gelherken- ningstips. Roodborst G Pimpelmeesjes verwen je met ongezouten doppinda's en zonnebloempitten. FOTO'S SHUTTERSTOCK, GETTY IMAGES dream

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 73