Zo krijg je een waar vogelparadijs in je eigen tuin In Europa zijn 600 miljoen minder broedvogels dan in 1980, zegt de Vogelbescherming. Wat kun jij doen om ze te beschermen en ervoor zorgen dat de vogels in jouw tuin neerstrijken? Hanne Tersmette van Vogelbescherming Nederland geeft je tips hoe je een waar vogel paradijs creëert. 24 Winterkoning vers, schrijvertjes, kikkers, padden en salamanders je tuin weten te vinden. Vogels houden van eten, maar ze komen pas als ze zich veilig voelen. De V van Veiligheid is dus minstens zo belangrijk. Dichte of stekelige struiken zoals mei- of vuurdoorn, bomen en klimplanten, zoals de klimop, zijn plekken waar vogels kunnen schuilen als het hard waait, regent of de zon fel schijnt. Ofals er een kat op ze loert. Warm huis Hang je een vogelhuisje op? Dan komt het met de V van Voortplanting ook goed. Kool- en pimpelmezen houden van onze huisjes. Ze zien de nestkastjes aan voor de boomholtes waar ze van nature in broeden. Bevalt het kastje, en vinden ze genoeg eten en beschutting in de buurt, dan komt de familie elk jaar terug. Dat kastje kun je het beste in de herfst ophan gen. Vaak slapen de mezen daar al in de winter in. En als ze straks echt op huizenjacht gaan, heeft jouw kast een streepje voor. Zorgen voor voedsel De ene vogel is de andere niet. Aan de vorm van de snavel kun je zien wat vogels het liefste eten. Een merel trekt met zijn lange spitse snavel graag regenwormen uit het gazon. Een boomklever haalt met zijn dunne snavel insecten uit de bast van een boom. En een vink kraakt met een sterke kegelvormige snavel zaden en pitten. Heb je een beuk in je tuin? Dan zul je groepen vinken onder de ogels voelen zich fijn in jouw tuin als die voldoet aan een paar simpele za ken: variatie, veiligheid, voortplanting en voedsel, oftewel de 4 V's. Het zijn de voor waarden die een vogel stelt voor hij jouw mini-natuurgebied kiest als vo gelparadijs. Voer je 's winters ook nog een beetje bij? Dan weet je zeker dat je het laatste weekend van januari vogels te tellen hebt tijdens de Natio nale Tuinvogeltelling. Variatie in planten (bloemen, gras sen, struiken en bomen) vormen de basis van veel leven in je tuin. Vogels, maar ook vlinders, bijen, libellen en egels vinden dan een plekje. Echt pa radijselijk wordt het als er genoeg in secten te vinden zijn in je tuin. Die zitten boordevol eiwitten en zijn dan ook onmisbaar voor jonge vogeltjes om goed te kunnen groeien. Insecten lok je met bloemen en dood hout. Zo zit de grote katten staart vol nectar en daar zijn vlinders zoals het bruin zandoogje dol op. Ook water is van levensbelang. Een platte schaal is al fijn, maar heb je de ruimte, neem dan een vijver(tje). Zonder dat je er veel voor hoeft te doen, zullen libellen, juf fers, wa- terke- ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO VOGELS LOKKEN MET SNACKS EN PLANTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 72