Kaardebollen houden je tuin het hele jaar door levendig EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DE KAA Speciaalbieren De opmars van alcoholvrij pils was de afgelopen jaren al niet te stuiten en nu wordt ook de markt voor zero speciaal bieren in rap tempo groter. Ze hebben vaak swingende namen als Vrijwit, Superb-Owl, Brugse Sportzot en Bravus Raspberry Gose. Losse thee Behalve de slow juices als alternatief voor alcoholische versnaperingen ziet Van Dijk dat ook losse thee furore maakt. ,,We leren hoe we thee moeten zetten: niet met zakjes thee met een smaakje, maar met losse theeblaadjes. Die moet met de juiste hoeveelheid blaadjes en de juiste temperatuur gezet worden. Nu mensen vaker thuiszitten, hebben ze meer aandacht voor kwaliteit en is samen theedrinken een nieuw ritueel.'' Een goed voorbeeld is Crusio Thee van theesommelier Kiona Malinka. In enkele restaurants zijn al thee-arrange menten bij een diner te bestellen. Ambachtelijke frisdranken Naast de zoete, traditionele softdrinks als Coca-Cola, Fanta en 7up is er een nieuwe generatie frisdranken op de markt gekomen. Ambachtelijk gemaakt met minder suiker en zo veel mogelijk natuurlijke ingrediënten. Het gaat om hippe merken met bijzondere smaken - denk bijvoorbeeld aan hibiscus - zoals Neko Jusu of URB. Natuurlijke siropen doen het tegenwoordig ook goed. Agro- posta maakt bijvoorbeeld siroop van biologisch verbouwde planten en fruit en Canadian Red Cranberry produceert siroop van puur sap. Daarnaast heb je steeds meer zogenoemde functional drinks, die een bepaald effect op ons lichaam hebben. Bijvoorbeeld detox- drankjes en radiancedrankjes, die goed zouden zijn voor de huid. Alcoholvrije wijn die wél lekker smaakt Het wordt al jaren geprobeerd en al jaren slaagt bijna niemand erin: een goede alcoholvrije wijn maken. Wijn specialist Hamersma gaf het al aan. „Vooral rood smaakt vaak gemanipu leerd en roept associaties op met goed koop druivensap. Mousserend wit doet het relatief gezien het beste, doordat het belletje de prikkel veroorzaakt waar we zo van houden. Even de smaakpapillen verdoven, dan mis je de bite van alcohol niet.'' Hamersma, die zelf twee dagen per week alcoholvrij leeft, wijst erop dat van de vijfduizend wijnen die hij op zijn site positief heeft beoordeeld, er slechts vijf tien geen alcohol bevatten. Traditionele makers als Leitz, Torres en Domaine de L'Arjolle zijn er wat hem betreft wél in geslaagd lekkere 0.0-exemplaren te maken. ook in afgestorven toestand nog een zekere charme hebben, vooral als ze met rijp overdekt zijn. Of met sneeuw, die de bloem hoofden van afgestor ven hemelsleutels een koddig mutsje geeft. Ook de kronkelhazelaar is een echte winter- struik. 's winters zelfs meer op dan 's zomers. Zo'n plant waaraan ook 's zo mers het nodige te bele ven valt en die in de winter het hele aanzien van een tuin kan bepa len is Dipsacus sylves- tris, de kaardebol. Wie geniet van het dieren leven in zijn tuin, moet de kaardebol beslist zaaien. In de zomer is deze plant de lieveling van vlinders en bijen. 's Winters worden de uitgebloeide bloemen drukbezocht door zaadetende vogels, met Wie het met mij eens is dat dieren in een tuin even belangrijk zijn als planten, zou met gulle hand overal kaardebollen moeten zaaien: in de borders, in het grind en in de voegen tussen de tegels van het terras. De kaar- debol groeit overal, maar de plant kan eigenlijk nooit tot een plaag uit groeien, want na gebloeid te hebben gaat hij dood. Hij is tweejarig: in het eerste jaar na het zaaien verschijnt een platte, donker groene rozet waar uit in het tweede jaar de bloemsten gel tot meer dan 1,5 meter omhoog- schiet. Na de bloei sterft de plant af, maar het skelet blijft de hele winter over eind staan, met grote, perka- mentkleurige, eivormige zaad- hoofden. n januari ligt het tuinwerk stil. Waarom zou je nu doen wat ook straks in het voorjaar kan? Oprui men? Afknippen? Dat komt wel in maart, met het lentezonnetje lek ker op je rug. Winterklaar maken? Dat doen we tegenwoordig niet meer. Dat afknippen van afgestorven planten is een heidens karwei, want de plantenstengels zijn nog taai, zodat je ze stuk voor stuk moet weg snoeien. In het voorjaar is dat wel even anders: dan zijn de stengels door de vorst breekbaar geworden, waardoor je ze met brede armgeba ren kunt wegmaaien en ze als luci ferhoutjes kunt afbreken. Daarnaast is uitstel van de grote tuinschoonmaak beter voor de plan ten, want vorstgevoelige planten ontlenen aan al die afgestorven rom mel nog een aardige winterbescher- ming. Er zijn kniesoren die tegen werpen dat al die dode stengels ook een goede schuilplaats vormen waarin schadelijke insecten kunnen overwinteren. Dat is waar, maar het zelfde geldt voor nuttige insecten. name door de putter, bekend van het beroemde schilderij in het Maurits- huis, Het puttertje van Carel Fabri- tius. In de winter, als de meeste planten bovengronds zijn afgestorven en de bomen er kaal bij staan, zorgen vooral de vogels ervoor dat er in de tuin nog altijd van alles te beleven valt. Uren kan ik kijken naar de ner veuze boomklever die geen ogenblik stilzit en die in kieren van de schors van een boom naar insecten zoekt, en naar de watervlugge winterko ning die in mijn houtstapel woont. GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 ILLUSTRATIE AART JAN VENEMA kronkelhazelaar putter bevroren kaardebol En ten slotte zijn er nog planten die Een enkele plant valt V Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 71