Covid-19 was een ziekte van ouderen, nu blijkt dat jongeren ook zwaar lijden Kenneth B. twijfelde of hij het criminele leven kon loslaten De mooiste vakantieherinneringen maak je zelf ■MBi m Sunweb T, 6 OZCAN AKYOL Portugal volgens Nathalie Sunweb.nl k 9 Het mooiste moment van deze week, zowel in schoonheid als tragedie, was de comeback van de Belgische zanger Stromae, die in het Franse journaal werd geïnterviewd én mocht zingen. In het nummer L'enfer (de hel) beschrijft hij hoe een angstige, depressieve en zelfs suïcidale periode in zijn leven voelde, een uitzichtloos bestaan van jaren voor een dertiger met onwijs veel creatief talent. De vi deo ging heel de wereld over. In deze week, waarin we alle maal konden zien dat de avond- lockdown onhoudbaar bleek, van wege de frustraties van veel on dernemers, verscheen er nog een bericht, dat je vreemd genoeg di rect kon linken aan het persoon lijke leed van Stromae. De Com missie Actuele Nederlandse Suï cide Registratie (CANS) publi ceerde cijfers waaruit blijkt dat het aantal zelfdodingen onder jong volwassenen tot 30 jaar met 15 pro cent is gestegen. Een piek die na der onderzoek verdient, maar dat corona meespeelt lijkt evident. Minister Kuipers van Volksge zondheid kijkt naar het virus: 'Het heeft natuurlijk ook te maken met de herhaalde sluiting van het on derwijs en met het limiteren van de contactmogelijkheden in een fase van je leven dat contacten bij uitstek belangrijk zijn.' Daarmee komt een interessant vraagstuk op tafel. Vanaf het moment dat we Co- vid-19 een beetje wisten te door gronden, werd de ziekte gelabeld als een probleem voor oudere mensen. Andere generaties, die veel jonger zijn, moesten zich soli dair gedragen en bescherming bie den door thuis te blijven. Ik heb tijdens de pandemie regelmatig gastlessen op scholen gegeven en daar zag ik met het verstrijken van de tijd steeds nieuwe problemen opdoemen. Wie (klein)kinderen van die leef tijd heeft, kent de verhalen. Ze voelen zich geïsoleerd, sociaal ont heemd en moeten de belangrijkste fases in hun levens sober door brengen. Er is heel lang een beroep op hun compassie gedaan, maar nu rijst zo langzamerhand de vraag: wie gaat zich écht ontfer men over het lot van de jongeren? In het begin konden we nog zeg gen dat zij zich niet moesten aan stellen. Dat werd dan ook gretig gedaan. Inmiddels zijn we bijna twee jaar verder. Dat hun incasse ringsvermogen inmiddels broos is, behoeft geen uitleg. Of zoals Stromae zingt, en ik pa rafraseer: 'Dat is het probleem met jou. Ik weet echt niet wat ik met jou aan moet.' Dat vat misschien het gemoed van de jongeren het beste samen. Nu is het tijd voor de ouderen om er wat aan te doen. De 21-jarige Rotterdammer Kenneth B. die woensdag na een vlucht uit jeugdgevangenis Den Hey-Acker werd doodge schoten bij een politieversper- ring in België, zat vast voor ernstige geweldsmisdrijven. Peter Ullenbroeck Breda B. kreeg in 2017 jeugd-tbs en ver bleef om die reden in Den Hey-Acker in Breda. De rechter legde hem die straf op vanwege een keur aan misdrijven. B. werd onder meer schuldig bevonden aan een gewelddadige straatroof, een overval met een nepwapen, geweld tegen RET-controleurs en het bedreigen van een agent. Eind mei 2020 werd de detentie verlengd omdat het risico groot was dat B. opnieuw in de fout zou gaan. Uit onderzoek was naar vo ren gekomen dat B. bovengemid deld intelligent was, maar ook kampte met een ernstige persoon lijkheidsstoornis met antisociale, narcistische en paranoïde trekjes. Volgens zijn behandelaars liet B. in de eerste jaren in Den Hey- Acker meerdere kanten van zich zelf zien en voerde hij een 'inner- lijke tweestrijd.' Hij wilde zijn best doen, maar twijfelde of hij het leven in het criminele milieu wel los wilde en kón laten. Intus sen handelde hij in verboden spullen binnen Den Hey-Acker. Uit het rapport over B. dat de rechtbank in 2020 deed besluiten diens detentie te verlengen, blijkt verder dat hij een zware jeugd heeft gehad. Zo was hij niet alleen slachtoffer van huiselijk geweld, maar zag hij ook hoe andere ge zinsleden daaronder leden. Deskundigen noemden hem 'zeer onvoorspelbaar' en maakten zich 'grote zorgen' over zijn gewe tensontwikkeling. Om een uit laatklep voor zijn spanningen te hebben, zocht B. gevaarlijke situa ties op, waarbij hij ook alcohol en drugs gebruikte. Verdrietig Elisabet van Nielen, de advocaat die B. de afgelopen jaren bijstond, werd verrast door de gebeurtenis sen van woensdag. ,,Het ging na melijk best goed met hem. Het is ontzettend verdrietig nieuws. We hebben het wel over een jongen van nog maar 21 jaar.'' Onderzoek moet uitwijzen wat tot het fatale drama heeft geleid. P~ - N 'V'.'! Boek zorgeloos je ideale vakantie naar Portugal met flexibele omruilgarantie, geldteruggarantie en repatriëringsgarantie ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO Y @OzcanAkyol Sfc, S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 6