Dejuistepan Bij jongeren zou het spelen van games kunnen helpen tegen depressieve klachten. Marlou Poppelaars (32), onderzoeker aan de Radboud Universi teit, vertelt met Blue Monday in aantocht hoe het werkt. Kriebelbeestjes 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Met voer en de juiste planten lok je vogels naar jouw tuin. Houd je je daar bij aan de 4 V's: variatie, veiligheid, voortplanting en voedsel, dan creëer je een waar vogelparadijs. c pagina 22 Je gebruikt ze bijna elke dag, maar welke pannen zijn nu echt onmisbaar? Chef-kok Thijs Vervloet legt uit welke exemplaren een must zijn voor de hobbykok. c pagina 25 „Stressvolle gebeurtenissen kunnen de trigger zijn. Denk aan ouders die scheiden of een oma die overlijdt. Er is ook een mentale kant. Voelt een jongere zich bij voorbeeld snel afgewezen, dan kan hij of zij ernaar neigen minder contact met an deren te zoeken. Zo kan de somberheid zich verdiepen. Jongeren kunnen verdrie tig en moedeloos zijn, ook geïrriteerd en boos. Andere symptomen zijn minder energie, veel ofjuist weinig slapen en een slechte concentratie. Zeggen 'ik ben depressief is voor veel jongeren een grote stap. Terwijl depres sieve symptomen veel voorkomen: jaar lijks bij 10 tot 20 procent van de jongeren. Zo'n 5 tot io procent heeft een depressieve stoornis. Met corona zullen die aantallen hoger liggen.'' ,,Therapeutische games zijn ontworpen om jongeren te helpen bij klachten. Ze la ten hen oefenen met emoties waar ze moeite mee hebben. De game kan bijvoor beeld ineens een persoon laten verdwij nen. Iemand met depressieve klachten en afwijzingsgevoeligheid oefent zo met de ervaring dat het jammer is dat die ander weg is. Mogelijk vermindert dit klachten in het echte leven. Als een jon gere bijvoorbeeld niet wordt uitgenodigd voor een feestje, reageert hij misschien minder heftig doordat hij heeft geoefend met afwijzing.'' ,,Ik heb het effect van therapeutische games onderzocht bij Nederlandse jonge ren met depressieve symptomen. Bij hen 'Jongeren kunnen in thera peutische games oefenen met emoties. Dit vermindert mogelijk klachten in het echte leven' Menigeen krijgt de kriebels van mijten. Vier soorten ver toeven zelfs graag op onze huid, maar niet allemaal zijn ze schadelijk voor de gezond heid. c pagina 27 3 TIPS c Zorg voor regelmaat bleken ze niet te helpen. Waarschijnlijk doordat we over de behandeling van de pressie nog lang niet alles weten, waardoor het lastig is een therapeutische game te maken. Over bijvoorbeeld de behandeling van angst is meer bekend, er zijn wel games die angstklachten verminderen. Uit buitenlands onderzoek blijkt wel dat therapeutische games depressieve jonge ren helpen. Deze andere uitkomst komt mogelijk door een verschil in de ernst van de depressie bij de deelnemende jongeren, hun motivatie en de aansluiting van de game op hun cultuur. Er is nu nog weinig over bekend, maar we denken dat er veel potentie in games zit.'' ,,Ze kunnen aanvullend werken. Slechts één op de drie jongeren krijgt een behan deling voor depressieve klachten. De wachtlijsten zijn lang. Als jongeren onder tussen met een game aan de slag kunnen, kan dat helpen. Uit eerder onderzoek bleek dat als mensen een maand lang drie keer per week dertig mi nuten een 'gewone' game op hun telefoon doen, depressieve symptomen ook afnemen. Dat komt doordat gamen een leuke activiteit is en alle leuke activi teiten dit effect hebben. Games zijn in die zin interessant, om dat ze positieve gevoelens doen ervaren.'' c Wees lief voor jezelf c Verminder stress ,,Praat erover. Je omgeving her kent depressiviteit vaak niet, dus is het belangrijk dat je er open over bent. En trek je niet terug. Probeer met vrienden te blijven afspreken en andere leuke dingen te doen. Voel je je langere tijd depressief, ga dan naar de huisarts. Kleine inter venties kunnen al enorm hel pen, zoals een paar gesprekken met de praktijkondersteuner van de huisartsenpraktijk. Een tip voor de omgeving: let erop dat je een depressie niet bagatelliseert. Zeg bijvoorbeeld niet dat iemand zich erover heen moet zetten. Geef aan dat je er bent om te luisteren en sa men te zoeken naar oplossin gen. Mensen die depressief zijn, blijven vaak maar naden ken over hun problemen. Er over praten en een klankbord hebben, kan er al voor zorgen dat ze hun problemen meer in perspectief kunnen plaatsen.'' GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 CARIN RÖST Hoe ontstaat een depressie bij jongeren? Jij hebt onderzocht of therapeutische games depressieve jongeren kunnen helpen. Hoe werken die? En, helpen ze? - MARLOU POPPELAARS 'Gamen kan depressieve jongeren helpen' Als je niet lekker in je vel zit, verlies je soms je routine, maar een goede routine kan er juist voor zorgen dat je goed voor jezelf zorgt. Slaap dus vol doende, neem tijd om te bewe gen en iets leuks te doen, al is het iets kleins. Kleine verbete ringen kunnen je al helpen. Kunnen we nu stoppen met antidepres siva of therapie? We praten vaak op een heel negatieve manier tegen onszelf sukkel, waarom doe je dat dan ook?'). Probeer tegen je zelf te praten alsof je tegen een vriend praat. En wees trots op de kleine dingen die je be reikt. Het ervaren van stress kan bij dragen aan depressieve klach ten. Het is dus belangrijk om positieve manieren te vinden om stress te verminderen en te ontspannen. Probeer bijvoor beeld eens mindfulness of ademhalingsoefeningen of een wandeling in de natuur. Heb je nog andere tips voor jongeren die zich depressief voelen? G Gedragsonderzoeker Marlou Poppe laars promoveerde recent op het effect van therapeutische games. foto koen VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 69