P ESA, Nasa maken plannen 18 De ruimte rond de aarde verVuilt in zo'n rap tempo dat het wachten is op Ongelukken. Restanten van de ruimtevaart kunnen belangrijke satellieten - en zelfs het ruimtestation ISS, ernstig beschadigen. Wetenschappers - waarschuwen voor een kettingreactie die alle ruimtevaart kan ontregelen. - 'Rond de aarde begint het op het wilde westen te lijken' »t f i HANS VAN ZON e ruimte is geen prullen bak! Het is hoog tijd hier iets aan te doen'', waarschuwt de Ameri kaanse geoloog James Head. Vol gens de astrofysicus Jonathan McDowell begint het rond de aarde 'een beetje te lijken op het wilde westen' en worden de ge varen ervan ernstig onderschat. Sommige astronomen schetsen al een doemscenario van 'Satur- nusachtige ringen' vol ruimteaf- val rond onze planeet. Het probleem van het ruimte- afval rond de aarde wordt ook al leen maar groter omdat steeds meer landen aan ruimtevaart doen en het aantal satellieten fors blijft groeien. Nu zijn dat er al zo'n zesduizend waarvan 60 pro cent is afgeschreven als ruimte schroot. Er komen er nog duizen den bij. Verwacht wordt dat tot 2028 er elk jaar duizend kunst manen in een baan om de aarde zullen worden gebracht. Het wordt druk rond onze planeet. Alle nieuwe technologie loopt het gevaar om op een stukje van de ruim zes miljoen kilo aan ruimteafval te botsen. Volgens schattingen van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA cir kelen er 34.000 objecten rond de aarde die groter zijn dan 10 centi meter. Meer dan 900.000 brok stukken meten 1 tot 10 centime ter en 128 miljoen zijn een milli meter tot een centimeter groot. Al die objecten draaien met een snelheid van 29.000 kilometer per uur rond de aarde. Botsingen met ruimteafval, hoe klein ook, kunnen daarom fataal zijn voor alle kunstmanen en de twee ruimtestations, ISS en Tiangong die China aan het opbouwen is. Vlekje verf „Ruimteafval kan een grotere schade aanrichten dan de meeste moderne wapens op aarde'', con cluderen Australische onderzoe kers. ,,Als een vlekje verf van drie millimeter een raam zou hebben geraakt van een ruimteveer, dan had dat het bijna 5 centimeter dikke pantserglas helemaal kun nen doorboren.'' Volgens de Amerikaanse ruimtevaartorgani satie Nasa kan een brokstukje van een centimeter in diameter door de wand van een ruimte schip gaan. Als het stukje 10 cen timeter groot is, dan is het ge daan met het ruimteschip. Kleinere stukjes kunnen al fataal zijn voor satellieten. Bij voorbeeld als een zonnepaneel wordt geraakt, kan de energie voorziening geheel of gedeelte lijk stilvallen. In 2016 verloor de ESA-kunstmaan Copernicus Sentinel-1A, gebruikt voor obser vatie van de aarde, aan energie winning omdat een stukje ruim tepuin van een millimeter in doorsnee een zonnepaneel trof, zo bleek uit camerabeelden. In het uiterste geval kan ruim teschroot zelfs op de aarde schade aanrichten. In 1969 raak- ten bemanningsleden van een Japans schip gewond door in slaand ruimtepuin, in 1997 over kwam een vrouw in Oklahoma hetzelfde. Niet alleen afgeschreven en verongelukte satellieten zorgen voor ernstige vervuiling. Een deel van het ruimteschroot be staat uit delen van de raketten waarmee vluchten zijn vertrok ken van de aarde, of uit puin van geëxplodeerde raketten. Draagra- ketten bestaan uit verschillende trappen. De onderste trappen worden het eerst afgestoten en vallen terug in zee of verbranden in de atmosfeer. Maar de boven ste blijven soms rond de aarde cirkelen, met een snelheid van soms wel 10 kilometer per se conde. Juist in de lage en middel hoge banen tot 1000 kilometer, waar zich de ruimtestations en veel satellieten bevinden. Zwaard van Damocles Het zijn echter niet de kansen op afzonderlijke inslagen die de grootste angst inboezemen. Sinds 1978 hangt het zogeheten Kesslersyndroom als een zwaard van Damocles boven de ruimte vaart. Donald Kessler, werkzaam bij Nasa en specialist in ruimte afval, presenteerde toen de theo rie dat een botsing kan leiden tot een kettingreactie van botsingen, waardoor nog meer ruimtepuin ontstaat. In het ergste geval kan de ruimte rond de aarde daardoor zo vervuild raken dat die niet meer te gebruiken is voor satel lieten en zelfs voor lanceringen van nieuwe ruimtemissies. In dat geval raken navigatie, televisie beelden en belangrijk weten schappelijk werk verstoord. Nu al wordt onderzoek met telescopen vanaf de aarde bemoeilijkt door ruimtevuil omdat brokstukken zonlicht afbuigen naar de aarde waardoor schittering ontstaat. Nasa, ESA en andere ruimte vaartorganisaties stropen nu de mouwen op. Er ontstaan overal initiatieven. Er zijn plannen om ruimteschroot met 'zwepen' of katapulten uit hun baan om de aarde te slaan, om met magneten, harpoenen en netten brokstuk ken te vangen en die in de atmo sfeer te laten verbranden. Zicht op puin Nasa en ESA brengen al met een eigen telescoop vanaf aarde het schroot in kaart. De Europese ruimtevaartorganisatie wil ook een telescoop in de ruimte bren gen om nog beter zicht te krijgen op het puin. Als de lidstaten er dit jaar geld voor vrijmaken, wil ESA de telescoop, in 2025 lance ren. ,,Zij wordt ingezet op 600 tot 700 kilometer, waar zich het ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO W N SC A Afvalberg in., de ruimte - 4 Grote afbeelding: weergave van afvalbrokken groter dan 10 cm. Gemeten in 2019 Bron: ESA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 66