van het roofdier Onder politici Nieuwe bestuurscultuur? Het eerste conflict is er alweer m Velen hopen dat het kabinet voortijdig zal vallen 'Overal bloed en afgerukte poten' I 'Op een heuveltje stonden twee wolven naar ons te kijken' 17 krijgen opgedrongen en als bedrei gend ervaren. Drenthen: ,,Het con flict over wolven gaat niet zozeer over de wolf, maar over de buitenwereld die veranderingen opdringt.'' Dat neemt niet weg dat wolven voor schapenhouders een reëel probleem zijn, zegt Drenthen. ,,Maar de wolf is er, we hebben ermee te leren leven.'' Dat betekent dat schapenhouders hun dieren beter moeten bescher men, stelt ecoloog Glenn Lelieveld van het Wolvenmeldpunt. ,,Dat kan met goede hekken, stroomdraad of met honden. Alleen op die manier leer je wolven dat het geen zin heeft om achter schapen aan te gaan. Ieder een die kippen heeft, vindt het heel normaal om ze 's nachts in een ren achter gaas te beschermen tegen vos sen en steenmarters.'' Hekken Zo simpel is het niet, stelt boerenor- ganisatie LTO, vertegenwoordiger van de 8500 professionele schapen houders en 18.000 hobbyhouders. ,,Je kunt niet heel Nederland vol zetten met hekken van 1,20 meter hoog'', zegt voorzitter Saskia Duives Cahu- zak van LTO Schapenhouderij. In ge bieden waar wolven gevestigd zijn - de Veluwe, Zuidoost-Brabant en Drenthe - is dat misschien nog wel een optie. Zeker als daar subsidie voor is. Maar toch niet in Zeeland, waar zo nu en dan een wolf, op zoek naar een eigen leefgebied, een stel schapen verschalkt? ,,De zwervende wolven zijn het probleem.'' Schapenboer Verhulst berekent dat hij 40 kilometer hekwerk nodig zou hebben. ,,Mijn schapen begrazen ui terwaarden en dijken. Die kun je niet omheinen. Als de wolf vrij spel houdt, zie ik geen toekomst voor schapenhouders in Nederland.'' Het afschieten van wolven gaat echter te ver, vindt Duives Cahuzak. Maar boeren moeten wolven die het op hun dieren gemunt hebben vol gens haar wel kunnen verjagen, zoals dat mag in sommige Duitse deelsta ten en regio's in Frankrijk. ,,De wolf heeft nu de hoogste bescherming. Je mag niet eens een klomp naar z'n kop mag gooien.'' Schaapsherder Marc Baars is het daarmee eens. Hij is niet tegen wol ven. ,,Ik zie dat er plek voor ze is. Hier op de Veluwe loopt genoeg wild. Maar ik wil mijn schapen er wel te gen kunnen beschermen.'' De aanval op zijn kudde heeft zijn werk ingrij pend veranderd. De tijd dat hij alleen met zijn bordercollie en driehonderd schapen de hei op ging, is voorbij. ,,De eerste weken hield ik constant een alarmpistool in m'n zak. Ja, dat is illegaal. Maar wat moest ik dan? Tij dens de aanval stond ik machteloos. Ik schreeuwde, dat was het advies: maak je groot. Maar dat maakte op de wolven geen enkele indruk.'' De dagen na de aanval had hij het gevoel dat de wolven weer in de buurt waren. Dat bleek ook, toen hij twee kuddebewakingshonden meek reeg die in de Pyreneeën zijn ge traind. ,,Zij sloegen meteen aan. Op een heuveltje stonden twee wolven naar ons te kijken. Toen ik met de honden op ze af liep, vluchtten ze weg. Het voelde goed om de regie weer te nemen.'' Elke week schrijft politiek verslaggever Hans van Soest over wat er speelt in Den Haag in Onder Politici. Deze week: dreigen met 'gevangenisstraf' voor ministers helpt niet. De nieuwe staatssecreta ris van Mijnbouw Hans Vijlbrief veinsde verba zing. Vlak na zijn be- ediging maandag werd hem gevraagd of hij niet bang was snel weer zijn biezen te moeten pakken met de komende parle mentaire enquête naar de gaswin ning in Groningen. „Parlemen taire enquêtes zijn niet om men sen weg te sturen, maar om de waarheid te achterhalen.'' Inderdaad denken veel com mentatoren en oppositiepartijen dat het kabinet voortijdig valt over een van de drie ophanden zijnde parlementaire enquêtes, naast Groningen ook naar de toeslagen affaire en het coronabeleid. Velen hopen er ook op. Het maakt nieuwe bewindslieden achter dochtig. Na hun beëdiging begon nen meerdere bewindspersonen maandag spontaan over die 'Haagse afrekencultuur'. De nieuwe minister van Sociale Zaken Karien van Gennip was eer der staatssecretaris in twee kabi netten-Balkenende. Haar valt op hoe Den Haag in de tussentijd is veranderd, met alle beveiliging voor bewindspersonen en de ver harding in het debat. ,,Ik wilde juist ook daarom terug, om weer bruggen te slaan.'' En minister Hugo de Jonge: ,,Alles wordt ver mengd met een gif van wantrou wen. Dat is voor sommigen een politiek verdienmodel geworden. Ik wil meehelpen dat te verande ren.'' Dan ligt er een hoop werk. Deze week ontstaken Kamerleden Jas per van Dijk (SP) en Pieter Omt- zigt in woede over scheidend staatssecretaris Ankie Broe- kers-Knol (Asiel). Die meldde op de dag van haar aftreden dat ze geen wettelijke bevoegdheid heeft om gemeenten te dwingen asiel zoekers op te nemen. In december gaf ze drie gemeenten een 'aanwij zing' om dat toch te doen. Op vra- gen in de Eerste Kamer of ze daar een juridische grondslag voor had, praatte ze een beetje om de hete brij heen. Het probleem met de huisvesting van asielzoekers was zó urgent, dat ingegrepen moest worden om te voorkomen dat mensen op straat moeten slapen. Burgemeester Aboutaleb van Rotterdam zei dat Broekers-Knol in een telefoongesprek de indruk wekte dat hij niet kon weigeren. Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem zei juist altijd al te hebben geweten dat de aanwijzing niet juridisch houdbaar was. Broe- kers-Knol zelf zegt dat ze het woord 'aanwijzing' gebruikt heeft om een noodsituatie te voorko men. Van Dijk en Omtzigt willen nu van het kabinet weten of Broe- kers-Knol kan worden vervolgd wegens 'het geven van ongrond wettelijke schijnbevelen'. Staats rechtgeleerde Paul Bovend'Eert ziet niet meteen waar Broe- kers-Knol de wet heeft overtre den. ,,Dit wetsartikel is wat vaag. Een minister die opzettelijk de grondwet schendt, kan vier jaar de cel in. Maar is gemeenten dwin gend vragen asielzoekers op te vangen een opzettelijke schending van de wet?'' In Nederland is door Kamerle den vaker geprobeerd om be windslieden voor de rechter te dagen, maar dat is nooit gelukt. PVV-leider Geert Wilders wilde bijvoorbeeld minister Eberhard van der Laan (Integratie) laten vervolgen omdat de bewindsman volgens de partij vragen over de kosten van immigratie niet beant woordde. En Omtzigt wilde eer der samen met Renske Leijten (SP) en Farid Azarkan (Denk) la ten onderzoeken of staatssecreta ris Menno Snel kon worden ver volgd om de toeslagenaffaire. In zijn boek Een nieuw sociaal contract schreef Omtzigt nog dat een nieuwe bestuurscultuur al leen kan ontstaan als ook het par lement zich 'milder' opstelt. Als je meer openheid wilt van ministers en ambtenaren, helpt het niet als ze bij elke fout 'ongenadig hard worden afgestraft'. Je zou kunnen zeggen: die veel besproken bestuurscultuur veran dert niet als de Kamer voortdu rend met gevangenisstraffen dreigt. Maar volgens SP'er Van Dijk moeten bewindslieden dan wel eerlijk zijn. ,,Je mag als staats secretaris een dringend beroep doen op gemeenten. Maar zij heeft met het woord aanwijzing gesug gereerd dat gemeenten juridisch verplicht waren om mee te wer ken. Als de overheid je een aanwij zing geeft, mag je er als burger of gemeente van uitgaan dat je wettelijk verplicht bent. Dat was nu niet zo." Hij wij st er op dat het 'gemeen ten en burgers vrij staat zelf aangifte te doen'. Broekers-Knol mag dan met pensioen zijn, het nieuwe ka binet is politiek ver antwoordelijk voor haar beleid. En zo is nog voor het aantreden van Rutte IV de eerste kiem voor een con flict met de Kamer al weer gelegd. GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 -Schapenboer Jos Verhulst -Schaapsherder Marc Baars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65