Boeren en natuurorganisaties botsen over de bescherming 16 Natuurbeschermers zijn lyrisch, anderen kunnen de teruggekeerde wolf wel schieten. Met het toenemend aantal dode schapen groeit ook de discussie. Wat moeten we ermee aan? ,,De wolf is er, we hebben ermee te leren leven." aangereden of in de berm neerge legd? Het bleek dat laatste) is voor schapenhouders al lang geen sprookje meer. Sinds de eerste wolf zeven jaar geleden Nederland bin- nenkuierde, zijn meer dan duizend schapen door wolven gedood. Plus enkele geiten, kalveren en alpaca's. Inmiddels leven in Nederland naar schatting vijftien tot twintig wolven. De meeste in een roedel op de Veluwe, waar al drie jaar jongen zijn geboren. In Drenthe lijkt sinds kort een wolvenkoppel neergestreken. Ook in Zuidoost-Brabant woont een wolf, en daarnaast duiken er geregeld rondzwervende jongen op die op zoek zijn naar een eigen leefgebied. Onlangs zelfs in Renesse. Schapenboer Jos Verhulst uit Am- merzoden kan ze wel schieten. In april 2020 werden zijn dieren drie keer aangevallen. Slachtpartijen wa ren het, met in totaal 47 dode scha pen en lammetjes. De herinnering is nog vers. „Overal bloed, doorgebeten strotten, afgerukte poten. Nog steeds krijg ik 's ochtends een misselijk ge voel in m'n buik, als ik in de auto stap voor een rondgang langs mijn schapen. Wat ga ik aantreffen? Afge lopen herfst zijn hier vlak bij, in Den Bosch, nog 25 schapen doodgebeten." Negatieve berichten Zulke incidenten halen steevast de krant. Het aanvankelijke enthousi asme voor de teruggekeerde wolf lijkt vaker plaats te maken voor nega tieve berichten, naarmate er meer wolven komen en meer vee wordt gedood. Niet alleen in Nederland. In de landbouwcommissie van het Eu ropees Parlement werd deze week gedebatteerd over een plan van Euro parlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) om de beschermde status van wolven te verlagen. Als ze in be- paalde regio's te veel schade aanrich ten, zouden ze mogen worden afge schoten. Schapenboer Verhulst is het daarmee eens. „Waarom heeft zo'n malloot die Nederland zomaar bin nen komt lopen ineens meer rechten dan mijn schapen?'' De discussie of wolven mogen worden afgeschoten is onzinnig, stellen ecologen, natuurbeschermers en milieujuristen. De wolfis sinds 1979 niet voor niets beschermd. In de natuur vervult het roofdier een be langrijke rol. Zo houdt hij het aantal zwijnen, herten en andere grazers in toom, waardoor zeldzame planten meer ruimte houden om te groeien. Door intensieve jacht was de wolf in Europa bijna uitgeroeid. Niet al leen boeren zagen de wolf als hun grootste vijand. Hondsdolle wolven vielen soms mensen aan. Weliswaar leven dankzij de beschermingsmaat regelen in Europa inmiddels weer zo'n 20.000 wolven. Maar de popula ties zijn nog te klein en te versnip perd om te concluderen dat hun toe komst niet meer in gevaar is. In Ne derland is volgens studies plek voor misschien wel vierhonderd wolven. Ondertussen lopen de emoties op. In Friesland zouden boeren vorig jaar duizenden euro's premie hebben uitgeloofd aan jagers die een wolf doodschieten, berichtte Omrop FryslJn. In het Gelderse Stroe werd op 1 oktober een doodgeschoten wolf gevonden. Opsporing Verzocht be steedde aandacht aan de nog altijd onopgeloste zaak, de Faunabescher ming loofde 16.000 euro uit voor de gouden tip. Ondertussen blijft de complottheorie opduiken dat de wolf niet spontaan Nederland bin nenwandelde, maar door natuurbe schermers is uitgezet om het platte land te ontdoen van boeren. Anne- mieke van Straaten, die al jaren vecht tegen dierenleed in de Oostvaarders- plassen, heeft naar eigen zeggen 25.000 euro beschikbaar voor degene die hiervoor 'hét bewijs' levert. Op de Facebookpagina No Wolves wor den foto's van aangereden wolven honderden keren geliket, beelden van gedode schapen van grimmig commentaar voorzien. 'Het is een kwestie van tijd voor het eerste kind wordt gepakt.' Roodkapjesyndroom ,,Het Roodkapjesyndroom. Mensen vinden wolven spannend'', verklaart wolvendeskundige Glenn Lelieveld de emoties die het dier oproept. ,,Het is logisch dat ons lijf zich vol adrena line pompt als we zo'n roofdier zien. Dan is het vechten of vluchten.'' Symbolisch is de wolf bovendien een beladen dier. Niet voor niets zijn er zoveel sprookjes over boze wolven. In de bijbel wordt gesproken over een wolf in schaapskleren, de duivel in vermomming. Terwijl de wolf in de Germaanse en Indiaanse cultuur juist gezien werd als een krachtig dier dat uiterst respect verdient. De wolf staat voor wildheid, verklaart natuurfilosoof Martin Drenthen. ,,Voor de oncontroleerbare natuur. Stedelingen verwelkomen de wolf om die reden; zij hebben al zo weinig wildheid. Van de terugkeer van de wolf gaat een troost uit: de mens heeft zich blijkbaar niet alle natuur kunnen toe-eigenen. Op het platte land wordt de wolf echter als indrin ger gezien. Wat is boeren anders dan de wildernis buitenhouden: zorgen dat onkruid je akker niet overwoe kert, dat plaagdieren je gewas en wilde beesten je vee niet opeten?'' De wolf als indringer hangt vol gens hem samen met andere veran deringen die mensen op het platte land voor hun gevoel vanuit de stad 7 oktober, 9.02 uur. Terwijl de opko mende herfstzon langzaam door de mistsluiers over de Elspeetse Heide breekt, kijkt herder Marc Baars vanaf een heuveltje uit over zijn rustig grazende schapen. Ineens ziet hij in het hoge gras twee sporen zijn kant op komen. Razend snel. Pas als ze vlakbij zijn, beseft hij wat hij ziet. Twee wolven. In een per fecte samenwerking sprinten ze naar een schaap aan de buitenrand van de kudde en grijpen het dier bij de keel. Nog geen vijf seconde duurt het. Dan is het voorbij. De ene wolf maakt zich los, de ander sleept hun prooi uit het zicht. Een wolf die op klaarlichte dag een schaapskudde met herder aanvalt: het is een nieuw hoofdstuk in het verhaal van de wolf in Nederland. Wat begon met grote opwinding in Luttelgeest (was die dode wolf nou ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO De wolf is terug, maar is er nog plek voor hem? Wolven zijn onder meer gesignaleerd op de Veluwe, in Zuidoost-Brabant, Drenthe en recent ook in Zeeland. FOTO'S GETTY IMAGES, ARIËTTE DE RUITER, MARC BOLSIUS ANNEMIEKE VAN DONGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 64