kunnen doordraaien, vinden experts nu 'Leer leven met corona, zoals ze dat in Engeland ook proberen' M 15 'We moeten echt niet vergeten dat we er stukken beter voorstaan dan een jaar geleden' past vaccin. Ik adviseer iedereen natuurlijk nog steeds om voor dat laatste te kiezen. Maar iemand die dat niet doet, het gaat erg ver om die te verplichten." Dat denkt Levi ook. ,,Kijk, ik ben een voorstander van vaccinatie, en de huidige vaccins beschermen wel degelijk tegen ernstige ziekte. Maar je kunt op dit moment niet volhouden dat mensen die zich niet laten vaccineren een direct gevaar zijn voor een ander. Gevac- cineerden verspreiden het virus namelijk net zo goed. Je moet heel zwaarwegende redenen hebben om aan iemands zelfbeschikkings recht te komen. Dat doe je nor maal gesproken alleen als iemand gillend gek is geworden, een ge vaar vormt voor zichzelf en de omgeving, en daar moet de burge meester dan midden in de nacht een handtekening voor zetten. Zo vergaand vinden we dat. Daarom lijkt verplichte vaccinatie me niet de juiste stap. En als we er vanuit gaan dat corona vanaf nu milder wordt, is een plicht wat mij betreft ook steeds min der relevant." Solidariteit Wat Knoeff leerde uit de pandemieën uit het verleden: soli dariteit is het tover woord. ,,In 1832 waren er in Berlijn enorme, heel gewelddadige rellen tijdens een cholerapandemie. Bur gers stonden tegenover de overheid, het was echt hard tegen hard, Hoe stopten die? Er kwam een soepkeuken voor men sen die niets meer te eten hadden, weduwen en wezen kregen hulp." Met die kennis zou het Neder landse kabinet verder moeten kij ken dan - kort door de bocht - alleen het sturen op 'medische getallen', economische steunpak- ketten voor bedrijven en het ver manend toespreken en bestraffen van niet-gevaccineerden, betoogt de historica. ,,Als je dat beleid voert zonder de solidariteit in de maatschap pij van onderop te verstevigen, eindig je met een onacceptabele verharding in de samenleving. Wat je nu merkt, is dat mensen el kaar niet meer zien, dat vrienden groepen en families uit elkaar val len door coronadiscussies, dat buren ruzie krijgen, dat mensen eenzaam zijn. Dus wat moet je doen: inves teer in buurtwerk, houd sportvoorzieningen juist open. Dat is zo belang rijk voor de gezondheid, en vooral voor de onder linge cohesie. Laat mensen in lokale coronacommissies meebeslissen over wat in hun buurt het beste werkt. In een hechte gemeenschap houden mensen meer rekening met el kaar." In het regeerakkoord vond Knoeff maar weinig van dit soort plannen. ,,Ik zie ondanks alle mooie beloften weinig zelfreflec tie. Ik ben niet per se tegen 2G, of een vaccinatieplicht. Er zijn heel veel brave burgers die zich netjes aan alle maatregelen houden en toch moeten toezien hoe hun zaak dicht gaat door een lockdown. Die zijn ook enorm gefrustreerd, en dat kan ook bij die grote groep volgzamen een keer tot ontplof fing komen, bewijst het verleden. Een overheid die moreel gezag heeft kan ingrijpende maatregelen nemen als het ook zelf werk maakt van handhaving, en dat niet over laat aan burgers onderling. Maar of ik het dit kabinet toevertrouw, dat weet ik niet." Met een murw gebeukte en ge butste samenleving zonder grote ongelukken 2022 doorkomen, het zal een flinke uitdaging worden. ,,Een enorme puzzel", beseft ook Snijder. ,,Maar we moeten echt niet vergeten dat we er veel beter voorstaan dan een jaar geleden. Iedereen lijkt dat vergeten, omdat we allemaal zo de balen hebben van de huidige situatie. Maar we hebben genoeg vaccins, we zijn samen immuniteit aan het opbou wen. Corona gaat niet weg, maar het zal steeds beter worden. De uitdagingen waar we voor staan, zijn veel meer psychologisch en maatschappelijk." Knop omzetten Durf de knop om te zetten, is de oproep van Levi. ,,Leer leven met corona, zoals ze dat in Engeland en Spanje ook proberen. Ik zie ook wel de nadelen, voor kwetsbare mensen bijvoorbeeld. Maar daar moeten we oplossingen voor vin den. We hebben vaccins, er komen goede medicijnen aan. We kunnen meer isolatie-afdelingen creëren in onze ziekenhuizen." Misschien moet de les van twee jaar pandemie ook wel zijn dat het leven niet maakbaar is, denkt Snij der, en dat je als samenleving niet alles kunt controleren. ,,Dit is het derde coronavirus in achttien jaar. De eerste, Sars, had een mortaliteit van 10 procent. Hoe zouden we omgaan met een pandemie met net zo'n hoge kans op sterfte?" Knoeff: ,,We willen allemaal zo lang mogelijk leven. Maar als ons grote doel is en blijft dat nie mand dood mag gaan aan corona, is dat niet houdbaar, denk ik. Een zekere mate van acceptatie van onze sterfelijkheid, dat zou echt geen kwaad kunnen. GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 63