De samenleving moet ondanks de pandemie 'Als je ziet hoe de lockdowns een spoor van vernieling achterlaten - daar kun je je ogen niet eeuwig voor blijven sluiten' hierna geen variant kan komen die wél gevaarlijker is dan de vorige? Ik durf het niet meer te beloven. We hebben in het verre verleden vier coronapandemieën gehad die uiteindelijk zijn geëindigd in ver- koudheidsvirussen die je nu nog kunt oplopen. Maar hoe dat proces is gegaan en hoelang het heeft ge duurd - we waren er niet bij. Mis schien duurde dat wel tien jaar, weten wij veel." Ook wereldgezondheidsorgani satie WHO is niet zeker van haar zaak. Zelfs een tweede pandemie naast de huidige - met een virus- tak die zo afwijkt dat onze opge bouwde immuniteit niets meer voorstelt - behoort tot de scena rio's waarmee rekening wordt ge houden. Aan de andere kant zijn er de wat zonnigere scripts, waar Marcel Levi zich aan vastklampt. Deze week voorspelde dezelfde WHO dat 50 procent van de Europeanen tijdens de huidige omikrongolf corona krijgt. ,,Dat betekent dat het groepje mensen dat geen vac cinatie heeft en nog geen corona heeft doorgemaakt kleiner en klei ner wordt. En het betekent ook dat wij ons moeten afvragen wanneer we de knop omzetten en ervoor kiezen om te leven met corona. Met zoveel mogelijk solidariteit met de meest kwetsbaren, die nog steeds gevaar lopen door het virus. Maar op deze manier, met die kei harde lockdowns, kun je simpel weg niet doorgaan." Spoor van vernieling Zowel viroloog Snijder als me disch historicus Knoeff schaart zich achter deze laatste stelling. „Beleid is niet alleen virologie", zegt Snijder. ,,Als je ziet hoe de lockdowns een spoor van vernie ling achterlaten in de maatschap pij - daar kun je je ogen niet eeu wig voor blijven sluiten. Voor de gezonde tieners tot vijftigers is de impact van corona gemiddeld be perkt. Ouderen zijn vanaf het be gin de groep die het meeste risico loopt. Je zult toe moeten naar op lossingen waarbij zij we hen zo veel mogelijk beschermen en de maatschappij toch doordraait." Knoeff: ,,Het verleden leert dat als je mensen te lang beperkt in hun vrijheden, of als het ze onmo gelijk wordt gemaakt om te zorgen voor brood op de plank, er grote maatschappelijke onrust kan ontstaan, ongeacht de volksge zondheidssituatie. En dat zie je nu ook gebeuren. Er komt een moment dat je weer de omslag moet maken naar een normale manier van leven. En ja, dat kan betekenen dat je meer zieken en doden moet accepteren. Daar moet je een debat over voeren. Niet alleen met medici, maar als samenleving. Maar we gaan die discussie uit de weg, de politiek voorop." Antwoorden kunnen zijn, zegt de medisch historicus: ,,Dat we het begrip code zwart in de zie kenhuizen opnieuw gaan definië ren. En dat we, ik noem maar wat, besluiten om de kankerpatiënt soms weer voorrang te geven op een coronapatiënt. Of een gevacci neerde op een niet-gevacci- neerde." Levi, sinds april vorig jaar ook voorzitter van de Nederlandse Or ganisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), merkt in ge sprekken met wetenschappers uit andere vakgebieden ook een ver andering van denken. ,,Er wordt een grote toename gezien van mentale problemen, economen vrezen dat bedrijfjes die het tij dens de vorige lockdowns net red den het hoofd nu niet meer bo ven water kunnen houden. Ik denk dat de tijd gekomen is om niet meer alleen naar de zorg te kijken, maar ook naar de rest van de maat schappij." Ingewikkeld De grote vraag is hoe die omslag gemaakt moet worden. Met on danks de snelle verspreiding van omikron nog altijd veel Nederlan ders die nog geen corona hebben doorgemaakt, en met een booster- prik die niet door alle gevaccineer- den wordt genomen. Het kabinet broedt op plannen voor 2G en 3G, en hier en daar valt zelfs het woord vaccinatieplicht als veilig ste manier om weer verder te kun nen. Maar ook hier geldt: ingewik keld. Viroloog Eric Snijder noemt zo'n plicht om meerdere redenen moeilijk te verkopen. ,,Ten eerste omdat ik in principe vind dat mensen altijd een eigen keuze moeten hebben. Maar ook omdat het niet één prik is die je meteen totaal immuun maakt. We hebben het over een vaccinatie die wel be schermt, nog steeds beter dan de beste griepvaccins zelfs. Maar ook één die vermoedelijk met boosters regelmatig herhaald moet worden, omdat de bescherming na verloop van tijd afneemt en er varianten komen die de immuniteit ontwij ken." Daar komt nog iets bij, zegt Snijder. ,,Het zou kunnen dat straks blijkt dat een besmetting met corona je betere immuniteit geeft dan een vaccinatie met een niet aan de laatste variant aange- VERVOLG VAN PAGINA 1 3 ILLUSTRATIES MARK REIJNTJENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 62