Roep om andere benadering virus klinkt steeds luider 13 2022 moet het jaar worden dat we een uitweg vinden uit de pandemie. Is dat realistisch? En hoe zou dat dan moeten? ,,Er komt een moment dat je weer de omslag moet maken naar een normale manier van leven. En ja, dat kan betekenen dat je meer zieken en doden moet accepteren." ,,Één goede vaccinatiepush en we zijn grotendeels van de ellende af, dachten we. Het is niet gebeurd. Daardoor blijft het virus maar rondgaan en slachtoffers maken, ook deze winter weer. Zit het land deels wéér op slot. Het zorgt voor moedeloosheid, dat begrijp ik heel goed." Het was niet in de laatste plaats het kabinet dat de vaccins naar voren schoof als de magic bullet die corona zou elimineren, zag Rina Knoeff, medisch historicus en hoogleraar aan de Rijksuniversi teit Groningen. ,,We zijn met zijn allen te positief geweest, maar de overheid helemaal. Ik vind dat toch wat naïef. Het laat zien dat er niet gekeken is naar pandemieën uit het verleden. We hebben er duizenden jaren ervaring mee. Ze duren vaak jaren, en komen in gol ven. We hadden met onze histori sche kennis tot realistischere ver wachtingen kunnen komen. Maar dat is absoluut niet gebeurd." Hoopvol geluid Wordt 2022 dan wél het jaar dat we de pandemie achter ons laten, de benen uit het moeras trekken? Kunnen voetbalcompetities weer doorgaan, studenten weer onbe zorgd van kroeg naar discotheek trekken? Voor een hoopvol geluid kunnen we terecht bij Marcel Levi, internist en hoogleraar genees- CHRIS VAN MERSBERGEN kunde. ,,Ik ben geen viroloog, maar zie wel patiënten in het zie kenhuis. En met omikron kan ik het verschil tussen corona en griep niet heel goed meer aanwijzen. Er worden ontstellend veel mensen ziek. Maar het aantal opnames blijft laag, al helemaal op de inten sive care. Zoals we met griep kun nen omgaan, kunnen we dat voortaan ook met corona, daar ben ik van overtuigd." Medisch historicus Knoeff is minder optimistisch. Ze verwacht nog maar eens een 'ellendig jaar', waarin Nederland de omschake ling moet gaan maken naar iets dat weer lijkt op ons oude leven, ter wijl het onvoorspelbare virus nog wel aanwezig is. ,,En met een over heid die bepaald niet in staat is ge weest om iets te doen tegen de po larisatie in de maatschappij. Een kabinet dat bij de start al kampt met een vertrouwensprobleem moet ons de weg uit deze crisis wijzen. Ik voorzie veel complica ties." En de viroloog, nota bene gespe cialiseerd in coronavirussen? Snij der durft de voorspelling van vorig jaar - corona wordt milder, we zijn hier vrij snel vanaf- niet te herha len. ,,Je kunt dat wel denken, maar een virus muteert niet volgens vaste regels. Dus wie zegt dat er root was het optimisme in de lente van 2021. Er waren vaccins, met torenhoge be scherming. Nieuwe coronavarianten zouden vast blijven komen, maar zonder dramatische gevolgen. Langzaam zou het virus milder worden, en daarna uitdoven tot iets als een seizoensgriepje. Een lockdown zo als in de maanden daarvoor: dat nooit meer. Wat wisten we weinig. Kijk ons nu, weer in een bijna uitzichtloze lockdown. Met omikron hebben we inderdaad een mildere variant te pakken, zo lijkt het, maar wat hebben we eraan? De vaccins die de meesten van ons in het voorjaar of de zomer kregen, of een eerdere infectie, ze beschermen ons nau welijks meer tegen besmetting (vaak wel tegen ernstige ziekte, moet daar bij worden gezegd). ,,Dat de vaccins ons grotendeels immuun zouden maken, was wel de brede verwachting", erkent Eric Snijder, hoogleraar moleculaire virologie aan het LUMC in Leiden. GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 Corona, wen er maar aan LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 61