Saskia Noort Moederschap, je wint er geen prijzen mee Dierenmens Schele tijger met partnerwens Witte tijgers zijn ontstaan door een dna- foutje 12 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt o om de zoveel maanden moet er een taboe worden doorbroken en het taboe van de maand is de gedachte: ben ik wel geschikt voor het moederschap? Vrij logisch dat dit een taboe is, want het uitspreken van de existentiële twijfel jaagt de reeds geboren kin deren per direct voor jaren naar de psycholoog en dat wil je niet op je geweten hebben. Nu is er de briljante film The Lost Daughter van Maggie Gyllenhaal met in de hoofdrol Olivia Colman op Netflix. Een ver haal over de schuld en schaamte die gepaard gaat met 'ontaard moeder schap' en dat geeft de talkshows en vrouwenbladen weer een haakje om te praten over dat door aannames omgeven moederschap dat sinds we er zelf voor kunnen kiezen mythische vormen heeft aangenomen. Zo ontlenen moederhartmoeders een soort sterrenstatus aan het feit dat ze kunnen baren en zogen, en draagt menig influencer haar accessoirebaby op iedere post in een 820 euro kostende Artipoppe draagzak. Het kind als sieraad, een statusbaby, baren en zogen als prestatie van formaat. Meer dan ooit is moe derschap een gekozen lifestyle, en is de moeder omgeven door de moe dermaffia, die haar afrekent op elke zogenaamde fout die een moeder zou kunnen begaan. Toen ik moeder werd, 29 jaar geleden, ervaarde ik dit als nederige samensmelting met alle moeders op aarde. Het maakte me niet bijzon der, maar juist hetzelfde als de helft van de anderen. In de eerste pijnlijke, slapeloze nachten realiseerde ik me dat miljoenen me voor waren gegaan, en miljoenen na me zouden komen, in beslag genomen door dezelfde liefde, dezelfde ang sten, hetzelfde bezwijken onder zo veel verant woordelijkheid. Als iets duidelijk werd, is het hoe ik het onschuldige, hulpeloze wezen dat uit me gekomen was, kon maken en breken. Maar ook andersom. Ook mijn geluk hing aan het welzijn en de gezondheid van mijn kinde ren. Inmiddels zijn ze ruim volwassen, zelfvoor zienend, doorgaans gelukkig en geven ze met regelmaat feedback over hun opvoeding. Met de wetenschap van nu was deze verre van per fect. Er werd gerookt op verjaardagen, met sin terklaas kwam Zwarte Piet rolbevestigende kadootjes brengen, soms borrelden we in het dorpscafé en speelden ze tot het donker was buiten met de kinderen van de andere borrelaars. We werkten beiden nagenoeg fulltime en in de schijf van vijf bevonden zich nog zuivel, gluten en vlees. We zijn gescheiden en hebben ons in die helse periode weleens onheus over elkaar uitgelaten. Ze ontvingen alle vaccinaties, ook de HPV ondanks de enge YouTubefilmpjes van plots spastisch geworden meisjes die de moeders onderling deelden. Was ik een goede moeder? Het antwoord is denk ik: het grootste deel van de tijd wel. Moeder zijn is geen wedstrijd, je wint er geen prijzen mee, je verzamelt geen punten. Soms is het een worsteling, en ja je bent de hele tijd moe. Nee, het houdt nooit op, ook niet als ze op zichzelf wonen en door de stad fietsen zonder licht of baby's krijgen van Douwe Bob. Dat moet je wel allemaal aankunnen. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. Muba kijkt een beetje scheel. Ze strijkt met haar oren langs het hekwerk alsof ze kopjes geeft. Haar spinnen klinkt als een hoog gegrom. ,,Och ja lie verd", spreekt Robert Kruijff de witte tijger toe vanaf de andere kant van het hek. Tegen mij: ,,Zij zou het liefst bij je op schoot kruipen. Ze is met de hand grootgebracht. Een echte knuffel." Toch zal hij het niet in zijn hoofd halen haar aan te halen. Eerder tijdens de rondleiding passeerde een Siberische tijger die in een vorig leven zijn verzorger had opgegeten. Dat laatste is wat extreem, maar alle dieren hier bij de Stichting Leeuw in Anna Paulowna hebben een geschiedenis. Als semi-huisdier moesten ze meestal kunstjes doen als circusleeuw of ze fun geerden als statussymbool van een maffiabaas. Muba (4), uit Slowakije, hoorde bij de inventaris van een hotel. Toen ver nieuwde wetgeving wilde dieren in het resort ver bood, bleven er twee opties over: afschieten of laten adopteren. ,,We kregen een mail van iemand", zegt Ro bert Kruijff. ,,Zo gaat het vaak. Dan vragen we zo veel mogelijk informatie op en kijken we of we het dier hier kunnen opvan gen." De witte tijger had ge luk, in Anna Paulowna was plek. Kruijff maakte het papierwerk in orde en zijn vader bereidde het trans port voor. ,,Mijn vader is gepensioneerd, heeft tijd. Samen met een vriend rijdt hij in een vrachtwa gen heel Europa door om onze dieren op te halen. De kisten om tijgers en leeu wen in te vervoeren heb ben we zelf gemaakt." Het klinkt als een jon gensboek en dat is het ook. Kruijff was als kind al gek op beesten. Hij hield konij nen, geitjes en - iets exoti- Muba scher - nandoes. Na zijn studie bedrijfskunde had zijn vermogende familie net een groot stuk grond gekocht in de kop van Noord-Holland en van het een kwam het ander. Ro bert werd een soort dieren tuindirecteur, maar dan in het klein. Hij ving ara's op, en later roofvogels. Sinds tien jaar maakt de Stich ting Leeuw deel uit van Landgoed Hoenderdaell. De meeste katachtigen reizen na een verblijf in Anna Paulowna per vlieg tuig door naar Zuid-Afrika, waar Kruijff inmiddels ook een stuk land heeft. Want 'als leeuw loop je toch lie ver vrij rond dan dat je in een hokje zit', aldus de ini tiatiefnemer. Echt wild zullen de dieren nooit meer worden, daarvoor hebben ze te veel gemist. Wel kunnen ze zichzelf zijn op een lap savanne met een hek eromheen. Eind september zette Muba voet op Nederlandse bodem. Daarna volgde een quarantaine om er zeker van te zijn dat ze geen ziek tes bij zich draagt. Sinds kort heeft ze haar eigen verblijf en loopt ze buiten. Net als haar collega-katten krijgt ze dagelijks een paar kilo vlees van een lokale slachterij. Helaas kan het publiek, dat via Facebook op de hoogte wordt gehou den, haar niet komen be kijken. ,,Ook wij zitten in lockdown." Het gemis aan bezoekers betekent ook een gemis aan inkomsten. De stichting draait op en treekaartjes en donaties. De schele ogen van de witte tijger zijn volgens Kruijff een van de vele af wijkingen die deze dier soort heeft. In het wild ko men witte tijgers niet voor, ze zijn ooit spontaan ont staan door een dna-foutje en mensen zijn er vervol gens mee gaan fokken. Witte tijgers (en leeu wen) kregen grote bekend heid door de shows van het Duitse glitterduo Siegfried Roy in Las Vegas. Decen nialang voerden de extra vagante illusionisten hun grote katten op ter ver maak van het publiek. Tot Roy gebeten werd door zijn witte tijger Mantecore. Hij raakte levensgevaarlijk gewond en moest maan denlang revalideren, wat het einde van de shows be tekende. In mei 2020 over leed Roy (75) aan de gevol gen van corona. Siegfried leeft nog altijd in Las Ve gas. In Anna Paulowna wor den alle roofdieren gesteri liseerd om te voorkomen dat ze welpjes op de wereld zetten die vervolgens ook weer niet vrij zijn. Waar mogelijk plaatsen de ver zorgers mannetjes en vrouwtjes wel bij elkaar om koppeltjes te vormen. Voor Muba wordt dat las tig, want zij is de enige witte tijger. Maar wie weet in de toekomst - 2022 is volgens de Chinese horo scoop het jaar van de tijger. ,,We hebben nog 22 dieren op de wachtlijst", zegt Kruijff. ,,En er komen steeds nieuwe aanvragen.'' Tot op de dag van vandaag word ik weleens overvallen door twijfel. ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO Soort: Witte tijger Woonplaats: Anna Paulowna Bijzonderheid: kruipt het liefst op schoot Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.ne t FOTO STICHTING LEEUW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 60