Dit mogen we vanaf nu weer 5 hun rebellerende burgemeester Daan Prevoo moeilijkste in zijn hele leven. „Eerst de over stromingen en nu dit. We zijn dubbel ge straft. Inmiddels gebruiken mijn vrouw en ik onze AOW om de zaak overeind te hou den. De reserves zijn allemaal op." Prevoo zegt dat juist de lokale context, met de overstromingen, hem ertoe deed beslui ten de 'demonstratie' van de ondernemers royaal te ondersteunen. ,,Deze pandemie legt druk op iedereen, maar op de ene plek is de druk wat groter dan op de andere. Hier is de nood zo hoog, de mentale nood ook. Als je dan al die lachende gezichten ziet, van daag: dat doet goed." Met zijn steun aan de actie van de onder nemers gaat de burgemeester wel dwars in tegen het regeringsbeleid. Het is openlijke rebellie, vooral ook door de zeer zichtbare wijze waarop Prevoo invulling geeft aan zijn steun. ,,Ik heb minister Yesilgöz vooraf niet op de hoogte gesteld van wat hier te gebeu ren stond", zegt hij desgevraagd. ,,En ik heb nadien ook niets meer van haar gehoord, be halve dan via de media. Ik denk ook dat wat hier gebeurt in lijn is met wat ze zegt: de lo kale situatie is de bevoegdheid van de burge meester. Ik ga daar verstandig mee om." De vraag is of het kabinet dat ook zo ziet. Dat komt door het handelen van Prevoo en zijn collega's - voor morgen staan er in veel meer plaatsen acties op het programma - in een lastig parket. Ze worden haast gedwon gen om de boel verder open te gooien, hoe wel het OMT de situatie rond het virus nog steeds uiterst kwetsbaar acht en de besmet tingen record na record breken. Zonnestralen In Valkenburg trekt helemaal niemand zich daar iets van aan. Het toeval heeft deze vrij dag bedeeld met een overschot aan zonne stralen. De cafés, waar het personeel mond kapjes draagt en trouw de QR-codes van de gasten controleert, zijn tegen 14.00 uur tot de laatste stoel bezet. Niemand hier lijkt nog bang voor het virus - ook de burgemeester niet. ,,Nee, ik ben niet bang dat dit een be- Even koffiedrinken hier, dat is voor ouderen echt een geschenk. Heerlijk even de boel vergeten smettingsgolf veroorzaakt. Ik ben twee keer geprikt, heb mijn booster gehad en houd me aan de maatregelen. Ik voel me beschermd." Of hij het kabinetsbeleid in bredere zin nog wel steunt? Nee, eigenlijk niet. ,,We hebben lang oog gehad voor de belangen van de mensen in de zorg, en terecht, maar we moeten nu ook kijken naar de andere delen van de samenleving. De handhaving, de po litie, het onderwijs, u en ik: we staan alle maal onder druk. Daar moet je óók naar kij ken." Van Ogtrop is het in de lunchroom van harte met hem eens. ,,Neem nou de mensen hier van het verzorgingstehuis. Hun huis heeft deze zomer onder water gestaan, ze zijn zoveel kwijtgeraakt. Even koffiedrinken hier, dat is voor hen een geschenk. Heerlijk even ontspannen en de boel vergeten." Zaterdag houden de ondernemers, in ie der geval die in de horeca, zoals het er nu naar uitziet hun deuren overigens weer dicht. Niet omdat het kabinet dat wil, want in 'Den Haag' heeft niemand hier meer ver trouwen, zo lijkt het. Ze doen het omdat ze dat met hun burgemeester hebben afgespro ken. ,,Morgen lopen we gewoon weer in de pas", zegt Prevoo. Hij kijkt nog eens om zich heen. ,,Dit is toch geweldig? Ik heb nog nooit zo'n vrolijke demonstratie gezien." Maatregelen Sporten mag weer: binnen en buiten, ook in de sportschool, maar wedstrijden mogen alleen 'binnen de eigen club', zonder publiek. Horeca en cultuur moeten nog dicht blijven, nieuw weeg moment op 25 januari. GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 gezichten, geweldig!' - Paulien van Ogtrop, middenstander Alle onderwijs kan weer fysiek. Winkelen kan weer (zon der afspraak, met een maximum aantal klanten en uiterlijk open tot 17.00 uur). Klanten moeten wel 1,5 meter afstand hou den en een mondkapje dragen. Essentiële win kels, zoals supermarkten en drogisterijen, blijven open tot 20.00 uur. Contactberoepen als kapper en nagelstylist kunnen open op af spraak (wel met be perkte openingstijden). Kunst- en cultuurbe oefening, dus muziek-, toneel- en danslessen mogen weer, binnen en buiten. Publiek is daarbij nog niet toegestaan. Mensen die een booster hebben gehad of dit jaar zijn hersteld van corona hoeven niet meer in quarantaine na con tact met iemand die be smet is, mits ze geen klachten hebben. Het mondkapjesadvies wordt uitgebreid: overal waar het niet mogelijk is om 1,5 meter afstand te houden, wordt geadvi seerd een mondkapje te dragen. Dit geldt bijvoor beeld op drukke open bare plaatsen, zoals win kelstraten en op de werkvloer. Het advies is vanaf nu om een wegwerpmond- kapje te dragen. Stoffen en zelfgemaakte kapjes worden afgeraden. Thuis is het advies nu niet meer dan vier per sonen vanaf 13 jaar per dag te ontvangen. Buiten is het advies om met niet meer dan vier personen ouder dan 13 jaar samen te zijn. - Tobias den Hartog deuren opende. Het lockdownprotest heeft de zegen van burgemeester Daan Prevoo (rechtsmidden). fotos anp en rob engelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5