Koffie, krant, wifi en rust: bieb wordt toevluchtsoord 8 De bibliotheek in Middelburg is deze lockdown niet alleen een plek om boeken te lenen en kranten te lezen. Het is ook een toevluchtsoord én een ontmoetings ruimte. ,,Waar moet je nu anders naartoe?" Er is niemand die zegt: 'Goh, zit je hier nou nog steeds?' Je mag zo lang blijven als je wilt. Dat is heel prettig CORNELLEKE BLOK eker chocomel, een krant en een lekkere stoel. Wat wil je nog I meer? Ed en Nan Schrij (allebei 77) uit Middelburg zitten deze lock- down zeker twee keer per week in de centrale hal van de ZB. ,,De bibliotheek is mijn baken in coronatijd", zegt Ed. ,,We fietsen veel. Dan gaan we op een terrasje zitten, en drinken een bakje koffie. Maar nu we in lockdown zitten, kun je nergens naar binnen." Het echtpaar maakt deze lock- down daarom regelmatig een rondje door de stad, met een uitgebreide tussenstop in de bi bliotheek. Ed: ,,Je kunt hier de PZC en de Volkskrant gratis le zen. We drinken koffie en cho comel, en het is nog gezellig ook. Je hebt even mensen om je heen. Anders kom je nergens. We kennen de medewerkers in middels ook, dus dan zeg je even goedemorgen. Iedereen is aardig." Nan is druk bezig met het oplossen van kruiswoord puzzels en sudoku's. Ze voegt toe: ,,En er is niemand die zegt: 'goh, zit je hier nou nog steeds?' Je mag zo lang blijven als je wilt. Dat is heel prettig." Thee en koekjes Een stok achter de deur, dat is de bieb voor Esmee Louwerse (18) uit Middelburg en Isabel van Langevelde (19). De Middel burgse vriendinnen zitten dins dagmorgen samen aan een van de studeertafels op de boven verdieping. Esmee, die aan de Avans Hogeschool in Breda stu deert, blokt voor haar tentamen rechten. En Isabel moet op drachten afmaken voor haar Cios-opleiding op mbo-school Scalda. ,,Ik heb het uitgesteld, omdat ik er geen zin in had", be kent ze. ,,Vorig jaar heb ik stu dievertraging opgelopen. Ge wone lessen heb ik daarom nu niet meer. Ik moet alleen nog deze opdrachten afmaken. Ik vind het lastig om alles zelfstan dig te doen. Als ik op school ben, dan heb ik mensen om me heen. Dan ben ik meer ge- moti- veerd." Op hun school kunnen de meiden niet te recht, want de mbo's en hbo's moesten na de kerstva kantie nog dicht blij - ven. Maar thuis on derwijs volgen is ook verre van ideaal. ,,Papa en mama zijn ook thuis. Dat werkt storend", vindt Esmee. ,,En als ik op mijn kamer zit, dan komt mijn twee lingzusje binnen om te vragen of we iets samen gaan doen: koken of een rondje lopen. Dan ben ik weer afgeleid." Isabel: ,,Ik heb geen bu reau op mijn kamer, dus ik moet beneden zitten. Maar mijn vader werkt ook thuis. Hij zit wel in een andere ruimte, maar er zit maar één wandje tussen. Ik hoor hem de hele tijd, als hij in meetings zit. Ik kan me niet concentreren." En dus verhuisden Esmee en ZB-medewerker Henri Verbroekken geeft Nellie en Bram Heijstek uit Middel burg uitleg over het coronabewijs op hun telefoon. Foto boven: Ed en Nan Schrij. - Nan Schrij Isabel naar de bieb, met een ther mosfles thee en koekjes. Ze zijn een stuk productiever. ,,Het is hier rustig. En het helpt als er iemand naast je zit, die bezig is", vindt Isa- bel. En het is nog gezellig ook. ,,Je doet nog eens wat. Normaal ga ik naar het terras, of ik maak uitstap jes, maar door de lockdown zit je alleen maar thuis. Nu ben ik even weg. Dat is fijn." Beter concentreren Een tafel verder hebben Jamiro Tu- ankotta (22) en Cihan Toksöz (23) ook net hun laptops opengeklapt. Je zult de Middelburgse studenten normaal niet snel in de biblio theek vinden, maar in coronatijd zitten ze er wekelijks. ,,Als ik thuis zit, en ik heb om negen uur col lege, dan begin ik om kwart voor negen met mijn laptop in bed", vertelt Cihan, die net een bakje noodles geopend heeft. ,,Verlaat ontbijt", zegt hij lachend. Cihan doet een hbo-opleiding gezond heidszorgtechnologie in Rotter dam. ,,Ik word lui. De motivatie is eruit. Het helpt om naar de biblio theek te gaan. Dan ga ik de deur uit met het doel om voor school te werken. Er is hier niks anders, dan móet ik wel." Jamiro moet ook aan de bak, want hij heeft volgende week toet sen. Hij volgt een tweejarige hbo-opleiding informatica in Roosendaal. ,,Als ik thuis op mijn kamer zit, dan ga ik sneller achter de Playstation zitten. Hier kan ik me focussen op mijn schoolwerk. Als iedereen om je heen druk be- Studenten Noa Soekalal (20) uit Vlissingen en Cihan Toksöz (23) en Jamiro Tuankotta (22, rechts) uit Middelburg. zig is, dan ga je zelf ook aan de slag." Even later schuift Cihans vrien din Noa Soekalal (20) uit Vlissin- gen aan. De tweedejaars HZ-stu- dente heeft flinke stress, vertelt ze. ,,Ik heb volgende week tentamens, ik moet een presentatie doen en twee portfolio's inleveren." Ook zij vindt het moeilijk om thuis productief bezig te zijn. ,,Ik ben gewoon niet zo actief. Lessen volg ik in bed. Soms kleed ik me pas om half twaalf aan. En als mijn moe der vraagt om haar met iets te hel pen, dan is het verleidelijk om dat te doen. Als ik naar de bibliotheek ga, dan zeg ik tegen mezelf wat ik af moet krijgen, en dan houd ik me daar ook aan." Mariska Zagers (55) uit Middel burg zit weggedoken in een van de overdekte bankjes. Ze maakt teke ningen op haar iPad, en luistert ondertussen een luisterboek. ,,Ik ben fulltime mantelzorger voor mijn zoon", vertelt ze. ,,Maar twee ochtenden in de week heb ik ie mand die het van me overneemt. En dan ga ik naar de bibliotheek. Ik haal boeken, maar ik ga ook even rustig zitten. Het tekenen geeft me ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO 'Bibliotheek is mijn baken in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 56