de patiënt heen' 5 Blijkbaar is er toch iets in mij dat wil overleven zorg." En de mensen die tot nu toe in de twee klinieken werden opgenomen? Die lagen er toch niet voor niets? Als je de moge lijkheid hebt om iemand op te ne men, dan gebeurt het ook." Dat is niet meer van deze tijd, vindt Emergis. Gillissen gebruikt daarbij de term 'positieve gezond heid'. ,,Laten we ervoor zorgen dat we niet een ziekte centraal stellen. Maar dat we mensen en de be- Nou, Magda de Feijter moet het allemaal nog zien. Zij is voorzitter van de afdeling Zeeuws-Vlaande- ren van Ypsilon Zeeland. Een ver eniging voor familie van mensen met een verhoogde kwetsbaar heid op psychose. ,,We waren zo blij dat die afdeling er was. Men sen werden er goed opgevangen." Is thuis behandelen niet beter? ,,Bij sommigen misschien. Het hangt ervan af. Heb je een kind thuis met een dergelijke ziekte, dan heeft dat heel veel impact op het gezin. De ondersteuning van families kan echt beter." Dat ziekenhuizen ook steeds meer zorg thuis verlenen is een vergelijking die niet opgaat, stelt De Feijter. ,,Dan krijg je thuiszorg of buurtzorg. Dat is redelijk goed geregeld. Maar met deze cliënten moet je een band opbouwen. Daar kun je niet zomaar iedereen op af sturen. Cliënten houden soms zelfs familieleden af." Mantelzorg Dus dat thuis behandelen is ge doemd te mislukken? ,,Het is een goede opzet, en ik hoop dat het lukt. Wat ik van leden hoor is dat er veel wordt gepraat over zorg, maar dat veel neerkomt op de mantelzorg. En die wordt te wei- Magda de Feijter, voorzitter van Ypsilon Zeeuws-Vlaanderen. langrijke personen om hen heen ondersteunen om zichzelf zo goed mogelijk te redden in het da gelijks leven." Behandeling en crisis Maar mensen met ernstige psy chische problemen moet je toch kunnen opnemen? ,,Dat kan nog steeds en gaan we zelfs verster ken. Maar je moet onderscheid maken tussen behandeling en cri sis. Bij behandeling werk je toe naar herstel en beter worden, voor zover je daarvan kunt spreken. In elk geval leer je om te gaan met je mentale problemen." En in een crisis? ,,Dan heb je veiligheid nodig. Die bieden we in onze klinieken. Maar liefst zo kort mogelijk. Crisis bezweren en zor gen dat je thuis weer verder kan." nig erkend en ondersteund." Toch is het een logische ontwik keling, vindt Joba van den Berg, CDA-Tweede Kamerlid uit Goes. ,,Van iedere arts die ik spreek, hoor ik dat thuis behandelen veel beter is. Die overgang van bedden naar ambulante zorg is een paar jaar geleden ingezet en past hele maal in hoe je mensen goede zorg wil geven." Afbouw van bedden Ook Van den Berg ziet de cijfers van mensen met verward gedrag al jaren stijgen. ,,Soms zie je een snellere afbouw van bedden, dan een opbouw van de ambulante zorg. Dan heb je een probleem." En, zegt ze, er wordt nog relatief veel lichte zorg verleend. ,,Men- sen die bijvoorbeeld schulden hebben, en daar gestrest van ra ken, moet je in de eerste plaats helpen met het oplossen van hun schulden en niet met de gevolgen ervan. Zet de GGZ vooral in voor mensen die het echt nodig heb ben, zoals mensen met zware psy chiatrische problemen." GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 Politieactie in Vlissingen waar een man mogelijk een bom had geplaatst en met een mes zwaaide. Omwonenden moesten hun huis uit. foto hvzeeland Tweede Kamerlid Joba van den Berg (CDA). foto anp - Heleen Vogelaar FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53