'We moeten niet de ziekte centraal zetten, maar de mensen om m m 4 Beter worden doe je thuis en niet in een kliniek Oké, ze stotterde. Dat wel. ,,Op het Goese Lyceum begon het verve lend te worden dat ik niet uit mijn woorden kon komen." Hoe verder ze komt, hoe meer het haar op breekt. Ze stopt met haar studie sociale geografie aan de Universi teit van Amsterdam om ervoor in therapie te gaan. ,,Het maken van contact en vooral het functioneren in werkgroepen ging niet zo goed." Toch laat ze de moed niet zak ken. Als ze na de stottertherapie planologie studeert, gebeurt er iets dat ze niet ziet aankomen: haar stage wordt afgekeurd. ,,Ik dacht dat het goed ging, maar over en weer waren er veel misverstanden. Ik ging heel erg over mezelf twijfe len en werd vreselijk onzeker." Ze keert in zichzelf, voelt zich eenzaam en krijgt een psychose. ,,Dan gaan gedachten door je hoofd die helemaal niet kloppen. In een nacht heb ik mijn boeken uit het raam gegooid en heb ik met een snoer om mijn nek gezeten. Toen hebben de buren de dokter gebeld en ben ik drie maanden ge dwongen opgenomen in een in richting." Zeer ingrijpende gebeurtenissen die haar leven tot op de dag van vandaag beheersen. ,,Uiteindelijk hebben mijn ouders me goed op gevangen, dat is uiteindelijk mijn geluk geweest." Teleurstellingen Maar makkelijk heeft ze het niet. ,,Je komt terug in Zeeland met een heleboel teleurstellingen. Zo heb ik mijn studie niet kunnen afma ken en zijn relaties kapotgegaan. Ik kwam in het circuit van uitkerin gen, had moeilijkheden met wo nen, wilde mijn huis amper schoonmaken en wist niet met geld om te gaan. En dat terwijl ik bijna doctorandus was." Sinds ze terug is in Zeeland staat ze onder behandeling bij Emergis. Ook werkt ze twee dagen in de week bij Demontage Werkplaats Zeeland, een leerwerkbedrijf. ,,Ik help er met koken en schoonma ken. Daar heb ik ook voor mijn ei gen huishouden veel structuur en handigheidjes geleerd. Ik heb het gevoel dat ik wat nuttigs doe. Ik voel me meer mens." Heleen heeft haar draai in het le ven wel gevonden. ,,Naast het werk heb ik veel hobby's: naaien, schilderen, fotograferen, fietsen, wandelen, yoga. Ja, ik tennis zelfs." Minderwaardig Toch blijft die psychose op de loer liggen. „Iedereen vindt dat ik het goed doe. Terwijl ik zelf soms denk dat ik niks doe, niks kan. Ik heb een heel minderwaardig ge voel over mezelf. Dat cultiveer ik dan en denk dat iedereen zo over me denkt. Maar dat zijn dingen die in mijn hoofd zitten. Dat is nog niet helemaal weg." Dat blijft zoeken, vertelt ze. ,,Nee, ik heb niet meer dat ik boe ken uit het raam wil gooien. Ik reis regelmatig met de trein. Ik had wel honderd keer kunnen springen, dus blijkbaar is er toch iets in mij dat wil overleven." Als ze zich niet lekker voelt, kan ze bellen naar Emergis. ,,Al bel ik liever een vriend, mijn moeder of zus. Ik ben blij dat ik veel mensen buiten Emergis ken. Ook omdat ik normaal wil functioneren en niet alleen met (ex-)psychiatrische pa tiënten wil omgaan. Ik wil als vol waardig gezien worden. Dat gevoel heb ik nu wel." Politie in de straat Gelukkig gaat het Heleen goed af. Maar soms gaat het ook mis. Zoals in de Borszeestraat in Borssele. Daar beledigt en bedreigt een man op io november een zorgmede- werker. Omdat hij weigert met agenten mee te gaan, een steen naar hen gooit en met messen be gint te zwaaien, wordt een arresta tieteam opgeroepen. Dat rekent hem in. Maar de buurt is onder tussen in shock. Een arrestatie team in Borssele Negen dagen later is het bal in Vlissingen. De Scheldestraat wordt afgezet en mensen moeten hun huizen uit. Mogelijk ligt er een bom in een kamerverhuur pand, waar ook een verwarde man met een mes zwaait. Hij ontsnapt, maar wordt later alsnog opge pakt. De bom blijkt niet meer dan twee aan elkaar verbonden batte rijladers. Maar ja, dat weet de poli tie ook niet van tevoren. De im pact op de buurt is groot. Zelfs nu nog. ,,We moesten ons huis uit", ver telt een buurtbewoner ('mijn naam hoeft niet in de krant'). ,,Je schrikt je rot. We hebben de kin deren wakker gemaakt en mee naar buiten genomen. Daar ston den we dan, in de kou. Een el lende." Volgens hem wonen er in het pand meer mensen met verward gedrag. ,,Weet je wat het probleem is? Mensen die er wonen, worden niet begeleid. Dat kan toch niet?" De overlast is na de politie actie flink minder. ,,Voor zolang als het duurt. Er komen steeds an- m&m dere mensen in." Dat kan dus ook gebeuren met mensen met verward gedrag. Je zou zeggen, zulke mensen horen in een kliniek. Maar Emergis kiest juist voor minder opnames en meer ambulante zorg. Dat bete kent dat je langs kunt komen bij een poli om te praten met een psy chiater of psycholoog. Al gaan veel van die gesprekken steeds vaker digitaal. Als het echt niet goed met je gaat, komen behandelaars aan huis. Soms meermalen per dag. Dat heet intensieve thuisbehande- ling. ,,Allemaal bedoeld om te voorkomen dat iemand naar een kliniek moet", onderstreept Ralph Gillissen van Emergis. ,,Want be ter worden doe je thuis en niet in een kliniek." In die visie past volgens hem ook de sluiting per i januari van twee afdelingen: een voor de be handeling van mensen met angst en stemmingsklachten en een voor psychotische klachten. Je zou denken: dat is pas waanzin. Nou, dat is niet waar, verweert Gillis sen. ,,Als het niet goed met je gaat en je bent ziek, waar wil je dan het liefste zijn? Thuis. Die tendens zie je in de ziekenhuizen en ook in de GGZ, de geestelijke gezondheids- ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Heleen Vogelaar met een van haar eigen schilderijen. Ze beeldt er onder meer op af dat je 'nee' moet durven zeggen. FOTO MARCELLE DAVIDSE - Ralph Gillissen, Emergis Ralph Gillissen van Emergis. ,,Je moet onderscheid maken tus sen crisis en behandeling." FOTO EMERGIS Èsjpsti S HnH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52