Heleen smeet boeken uit het raam, zo verward was ze 3 Elke dag neemt Heleen er een. Een klein, rond, wit pilletje. Slikt ze dat niet, dan spoken dingen door haar hoofd die niet waar zijn. En daar wordt echt niemand vrolijk van. Ik heb veel hobby's: schilderen, fotograferen, fietsen, wandelen. Ja, ik tennis zelfs Sommigen weten het. Dat Heleen Vogelaar (62) een beetje anders is. Al houdt ze zich kranig staande in de koele wind die soms bruut over haar heen waait. Want Heleen is psychosegevoelig. En niet ieder een begrijpt dat, soms tot haar ei gen verdriet. Maar met hulp van Emergis (instelling voor geeste lijke gezondheidszorg), familie en vrienden zoekt ze haar weg in het leven. Met vallen en opstaan, net als iedereen. Daarover vertelt ze zo. Waarom we het haar vragen? Omdat er de laatste tijd nogal wat te doen is om 'personen met ver ward gedrag'. Het begint in no vember, als de politie twee grote invallen doet in Borssele en Vlis- singen. En half december kondigt Emergis aan dat het twee klinie ken sluit. En dat terwijl steeds meer Zeeuwen melding maken van overlast van mensen met ver ward gedrag. Dat vraagt om uitleg. Maar, over wie gaat het eigen lijk? Bijvoorbeeld om mensen met dementie die 's nachts in pyjama over straat lopen. Of om mensen die buiten veel in zichzelf praten, hun huis laten verloederen of 's nachts de televisie hard aan laten staan. Mensen die overmatig drank of drugs gebruiken. Maar ook om mensen met psychische ziekten, zoals schizofrenie en psy chose. En let wel: niet iedere per soon met verward gedrag is onder behandeling van een psychiater of loopt bij Emergis. Dat maakt het ongrijpbaar. Er zijn niet veel mensen die openlijk willen vertellen over hun geestesziekte. Laat staan over de moeite die het kost om overeind te blijven in een snoeiharde maat schappij. Een die snel oordeelt als je niet mee doet met huisje, boom pje, beestje, weet Heleen Vogelaar uit ervaring. De Krabbendijkse denkt nog vaak terug aan dat vrolijke, intelli gente meisje dat ze ooit was. GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 Heleen Vogelaar. fotomontage marcelle davidse 'Ik denk soms slecht over mezelf, dat is nog niet weg' JEFFREY KUTTERINK - Heleen Vogelaar LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51