c Valkenburgers applaudisseren voor 4 VERSOEPELINGEN De druk op het kabinet om te versoepelen neemt toe, omdat in andere landen het gewone leven ondanks omikron door lijkt te gaan. Hoe gaat het over de grens? Voor het versoepelen van de Nederlandse maatregelen bestudeerde het Outbreak Management Team (OMT) Denemarken, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. ,,Als de getallen uit Engeland, Denemarken en Frankrijk gunstig zijn, dan zou er best een klein stapje bij kunnen'', voorspelde OMT-lid Marc Bonten eerder al aan deze krant. Als er één ding vaststaat, dan is het dat de besmettingen je ook daar om de oren vliegen. Waar ooit bij een grenswaarde van meer dan 150 besmettingen op 100.000 inwoners iets als risicogebied werd beti teld, zijn die grenzen sinds de opmars van omikron al lang gepasseerd. Daar hebben nu al meer dan 400 op de 100.000 Fransen een positieve test. Dag in, dag uit worden records gebroken als het om aantallen besmettingen gaat. In Denemarken schommelen de besmet tingen nu rond de 350 op de 100.000. Bij de Amerikanen, Britten en de Belgen is dit zo'n 200 op de 100.000. Gunstiger Volgens arts-microbioloog Bert Mulder van het Nijmeegse CWZ-ziekenhuis konden die landen zich ook 'veel vrijhe den en besmettingen permitteren omdat de uitgangssituatie daar veel gunstiger was'. ,,Voordat omikron opkwam, lagen er in Denemarken 72 mensen op de in tensive care, terwijl dat toen in Neder land zo'n zeshonderd waren, en een deel moest zelfs naar Duitsland. Wij konden er echt geen omikron meer bij hebben.'' Het Nederlandse kabinet zag zich daar door genoodzaakt strenge maatregelen te treffen, terwijl in andere landen gewoon geshopt en buitenshuis gedineerd kon worden. In Nederland stijgt het aantal besmettingen wel, maar ligt dit mede dankzij de tot nog toe strenge maatrege len nog wel lager. In Duitsland - waar sinds januari in de horeca een 2G+-be- leid geldt waarbij gevaccineerden en ge nezen mensen een negatieve test of boosterbewijs moeten laten zien - ligt het aantal besmettingen nog veel lager. Volgens Mulder gaan in de landen met veel omikron 'waar weinig maatregelen zijn, besmettingen en ziekenhuisopna mes overal omhoog'. In de Verenigde Staten liggen nu meer Amerikanen dan ooit in het ziekenhuis met corona, beves tigt infectieziektemoduleur Marino van Zelst van Wageningen University. ,,Ook in Frankrijk en Engeland zie je de zie kenhuisopnames echt omhoog schieten nu. In Denemarken is het aantal opgelo pen, maar lijkt het wel beheersbaar." De infectieziektemoduleur - die schertsend ook wel Marino van Exzelst wordt ge noemd, verwijzend naar zijn voorliefde voor excelspreadsheets - vermoedt dat de vaccinatiegraad en de immuniteit in de bevolkingen een grote rol speelt bij die verschillen. Als mensen zijn gevacci neerd en geboosterd of de ziekte hebben doorgemaakt, bouwen ze afweer op. Verschil Dat boosterprikken verschil kunnen ma ken zie je het duidelijkst terug in de ic-cijfers. ,,De kans op ic-opname bij omikron is drastisch lager als je al corona hebt doorgemaakt of bent gevaccineerd", verklaart cijferspecialist Van Zelst. ,,In Frankrijk en de VS, waar de vaccinatie graad laag is, zie je wel echt problemen. Maar bij de Denen en de Britten waar veel mensen geboosterd zijn, blijft dat aantal nog wel laag.'' Toch moeten we volgens arts-microbioloog Mulder niet te vroeg juichen. ,,Er is een hele grote Ame rikaanse studie verschenen die omikron vergelijkt met delta. Op het eerste ge zicht lijkt dat mee te vallen, maar als je De kans op ic-opname bij omikron is drastisch lager als je corona hebt gehad of bent gevaccineerd echt op de details let, dan zie je dat 60-plussers in die studie ondervertegen woordigd zijn. We weten dat die groep kwetsbaarder is dan de jongeren die nu vooral omikron hebben doorgemaakt, dus we moeten zeker niet te vroeg jui chen.'' Nederland is bezig aan een opmars voor wat betreft het aantal gezette boos- terprikken, maar scoort nog lang niet zo hoog als bijvoorbeeld Denemarken en het Verenigd Koninkrijk. ,,Wij hebben wel een aardige inhaalslag gemaakt met boosteren, ook onder de risicogroepen", bevestigt Mulder. ,,Maar er is ook nog een flink aandeel ongevaccineerden, dus we lopen nog steeds risico's op overbe zetting van de Nederlandse ziekenhui zen als omikron echt doorzet.'' Het kabinet ziet zich voor een groot probleem gesteld, nu het lokale gezag openlijk rebelleert tegen het coronabeleid. In Valkenburg was burgemeester Daan Prevoo duidelijk. Hij staat pal achter de ondernemers die de deuren openen. ie hem lopen, als een veldheer door de straten. Links en rechts terrassen vol mensen, die soms applaudisseren, vaak naar hem zwaaien en af en toe luidkeels hun dankbaarheid uiten. „Bedankt hè, bur gemeester!" roepen drie mannen, zittend aan een terrastafel, grote bierglazen voor hun neus. ,,Je bent geweldig!" Prevoo laat het zich dankbaar welgevallen. De man die bekendheid verwierf tijdens de overstromingen van deze zomer, gebruikt zijn status nu om een keihard statement te maken tegen het kabinetsbeleid. Alle on dernemers die vandaag in Valkenburg hun deuren openden - naast cafés en restaurants ook de winkeliers - durfden dat namelijk al leen omdat Prevoo er zijn zegen aan gaf. ,,Anders had ik het niet gedaan", zegt Pau- lien van Ogtrop van lunchroom Bongers aan het Walramplein. ,,Dan had me een boete van 4000 euro boven het hoofd ge hangen. Dat geld heb ik helemaal niet meer." De boa's die normaal gesproken die boe tes zouden uitdelen, lopen nu met de han den in hun vestzakken over het parkeerter rein voor de lunchroom. Ze kijken vrolijk naar het volle binnenterras, waar de lokale bevolking zichtbaar geniet van de herwon nen vrijheid. Al rond het middaguur komt het bier en de wijn op tafel - santé. Gepensioneerd Ook winkelier Bert Smeets, die iets ver derop een snoep- annex bloemen- annex poppenwinkel bestiert, durfde open te gaan omdat Prevoo het goedkeurde. ,,We doen het samen", zegt Smeets, die al lang gepen sioneerd is maar van geen ophouden weet. De laatste jaren waren financieel gezien de ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO Hoe gaat het in de shoppende buurlanden met omikron? Marcia Nieuwenhuis Rotterdam - Marino van Zelst, moduleur 'Al die lachende Sander van Mersbergen Valkenburg Valkenburg geniet van de gedoogactie, waarbij alle horeca en winkels gisteren de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4