'Het beeldscherm was zeker een goede toevoeging' 3 CORONA Terwijl het aantal besmettingen door het dak gaat, versoepelt het kabinet toch de lockdown. Omikron is minder gevaarlijk, maar risico's zijn er wel degelijk. Een risico, aldus premier Mark Rutte. Maar wel een weloverwogen risico, volgens hem. Het kabinet versoepelt veel van de coronamaat regelen. En hoewel het erop lijkt dat dit kan, is er nog een hoop onzeker heid. Met een beetje pech leiden de versoepelingen juist tot grote pro blemen, waarschuwt de nieuwe minister van Volksgezondheid Ernst Kuipers. Het is zelfs niet uit gesloten dat de maatregelen in de toekomst weer moeten worden aangescherpt. Want het aantal besmettingen is nu hoger dan op 18 december, toen de lockdown werd afgekondigd. Toen waren er ruim 14.000 besmet tingen per dag, nu is dat aantal ruim twee keer zo hoog. Gisteren meldde het RIVM 35.521 nieuwe besmettin gen. ,,En dat aantal zal fors stijgen door de versoepelingen'', zegt Kui pers. Maar de nieuwe omikronvariant lijkt een stuk minder ernstig dan eerdere varianten van het coronavi rus, want het aantal coronapatiën ten in het ziekenhuis is juist gehal veerd. Op 18 december lagen er ruim 2300 mensen in het zieken huis, nu is dat aantal gedaald tot on der de duizend. En toch durft het kabinet niet alle coronaregels overboord te gooien. Want ook al is het virus minder ernstig, het hoge aantal besmettin gen kan de maatschappij nog steeds ontwrichten, is de vrees. ,,De ver soepeling brengt een groot risico met zich mee'', aldus Kuipers. Want ook al is omikron minder ziekma kend, bij veel besmettingen zullen toch meer mensen ziek worden en naar het ziekenhuis moeten. Plat En Kuipers wijst op een tweede ri sico: ook al word je niet heel ziek, wie besmet is kan niet werken. En daardoor kunnen belangrijke secto ren in ons land plat komen te lig gen. Kuipers: ,,Nu al zitten veel lera ren besmet thuis. Sommige hulp diensten hebben moeite de roosters gevuld te krijgen door uitval van personeel. In de zorg zit nu al een op de tien medewerkers thuis.'' En dat zal erger worden nu er wordt versoepeld. En dus is er wel goed nieuws voor studenten, kappers en winkeliers, maar blijven horeca, musea en theaters nog gesloten. Rutte: ,,Ik snap dat dat oneerlijk voelt, maar het risico is te groot om alles tegelij kertijd te doen.'' Hij belooft dat alle steunmaatregelen doorlopen en om nog eens extra te kijken naar be drijven die in problemen zitten. Op 25 januari bekijkt het kabinet of er meer open kan. Want niet alleen de hoge cijfers maken de beslissingen 'spannend', zegt Rutte, ook de maatschappe lijke weerstand tegen verlenging van de lockdown. ,,Van alle kanten neemt de druk toe om regels los te laten en dat is ook begrijpelijk." Woede Zo vlogen burgemeesters in het Veiligheidsberaad elkaar donder dagavond in de haren, vertelt een aanwezige. Een aantal van hen zei geen zin meer te hebben de regels nog te handhaven. Daarop ontsta ken anderen weer in woede omdat dat in hun gemeente ook een op stand zou veroorzaken, waarna een derde groep de boel probeerde te sussen door te zeggen: 'Jongens, we doen dit al twee jaar met z'n allen, moet dit nu?' Kuipers zegt te begrijpen dat er minder begrip is voor de lockdown. Corona gaat niet meer weg, bena drukt hij. „Ondanks de lockdown is het aantal besmettingen pijlsnel gestegen tot ongekende hoogte.'' En dus moeten we op zoek naar nieuwe manieren om het virus in de hand te houden. Zo wil het kabi net dat we vaker dan nu mondkap jes dragen. Ook buiten op plekken waar het lastig is om afstand te hou den. Op mbo's en universiteiten ook als je in je bankje zit. En het liefst niet meer met stoffen maskers maar met papieren wegwerpmas- kers. En om te voorkomen dat de maat schappij plat komt te liggen door het hoge aantal besmettingen, wor den de quarantaineregels aange past. Nog wel thuis blijven als je be smet bent, maar wie zijn booster- prik al heeft gehad of onlangs ziek was, hoeft niet meer in quarantaine als hij met een besmet persoon in aanraking is geweest. Er zijn inmiddels al meer dan veer tig coronapersconferenties ge weest, de meeste Nederlanders konden de opstelling daarvan dro men: Mark Rutte links, Hugo de Jonge rechts, allebei achter een spreekgestoelte. In het midden een gebarentolk, bij voorkeur Irma. Met de ministerswissel op Volks gezondheid (Ernst Kuipers voor De Jonge) wil het kabinet ook nieuw elan aan de persconferenties geven, werd aangekondigd. Vooral: meer beeld, minder woorden. Ambtena ren bestudeerden de afgelopen we ken hoe bewindslieden in het bui tenland lockdowns en versoepelin gen aan hun burgers meedeelden. Mark Rutte bleek een blijvertje. De spreekgestoeltes ook. Kuipers stond erachter, op de plek waar bijna twee jaar lang Hugo de Jonge stond. Zelfde kleur pak, andere schoenen. Wel verdwenen de geba- rentolken uit de zaal. Ze waren nu op tv in een klein schermpje te zien. Het nieuwe elan moest vooral van een beeldscherm komen. Er werd een graphic op vertoond waarop het aantal besmettingen in Nederland werd vergeleken met dat in andere landen, eentje waaruit moest blijken dat boosteren de kans op ziekenhuisopname verkleint, De beelden onderstreepten de woorden van Kuipers maar ook eentje over de geestelijke nood bij jongeren. ,,Een goede toe voeging'', zegt expert Esmeralda Kleinreesink (De Pitchcoach). ,,De beelden onderstreepten duidelijk de woorden van Kuipers." Schone lei Het beeldscherm moest ons ook iets anders vertellen, vermoedt speechschrijver en debatexpert Da vid van der Meulen (bureau Speak to Inspire). ,,Het is bedoeld om de kijker het gevoel te geven: dit is nieuw, we zitten nu in een nieuwe fase." Oftewel: Kuipers wil met een schone lei beginnen. ,,Vraag is wel hoe effectief die plaatjes waren. Ze waren zo snel weer weg dat je dacht: wat heb ik nu precies gezien?" Ook waren er, zoals beloofd, min der woorden: het eerste deel van de persconferentie duurde met elfmi nuten ongewoon kort. Van der Meulen: ,,De Jonge was wat meer van de show en de metaforen. Kui pers bleef heel feitelijk." Kleinree- sink: ,,Hij gebruikte niet te veel moeilijke woorden. En hij maakte het ook persoonlijk: ik heb zelf ook zoons van rond de 20, dus ik begrijp hoe ze zich voelen." Van der Meulen zag ook een ge miste kans. ,,Ik vond dat de horeca niet echt goed werd aangesproken, zonder veel nieuw perspectief. Ter wijl er wel over 'terugdraaien' werd gesproken. Daar miste ik het nieuwe elan dan weer." GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 Kabinet duimt dat deze versoepeling goed uitpakt Hans van Soest Den Haag DEN HAAG Bracht een nieuwe minister ook nieuw elan in de coronaperscon ferentie? ,,Het beeld onder streepte duidelijk de woorden van Kuipers." - Esmeralda Kleinreesink, De Pitchcoach - Cyril Rosman G Minister van Volksge zondheid Ernst Kuipers toont met gra fieken aan hoe snel het aantal besmettingen toeneemt. Do ventolk Irma Sluis legt de feiten beel dend uit. foto's ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3