Coronacrisis: Adem in, adem uit... O Restwarmtenet komt weer een stap dichterbij 11 MONDK/KFJe 2021 MONDK/KPJB 2022. Scheldestromen roeptop ongebruikte medicijnen in te leveren Daarom doet waterschap Schel destromen een dringende op roep om niet gebruikte medicij nen, geneesmiddelen die over de datum zijn, resten van een kuur en voorverpakte spuiten in te le veren. Dat kan in Zeeland bij 13 milieustraten, 24 apotheken en 36 apotheekhoudende huisart sen. Medicijnresten vallen onder klein gevaarlijk afval. Nog te vaak worden medicijn- resten in de vuilnisbak gegooid of door de wc gespoeld. De zui veringsinstallaties kunnen niet alle werkzame stoffen van de medicatie uit het afvalwater ha len. Daardoor belandt een deel in het oppervlaktewater, wat scha delijk kan zijn voor planten en dieren. Wie de medicijnen inle vert, draagt bij aan een schoner milieu en zorgt er bovendien voor dat de kosten van de zuive ring omlaag gaan. Zelftests voor het coronavirus worden op grote schaal gebruikt. Deze kunnen gewoon bij het restafval en hoeven dus niet bij de apotheek ofde milieustraat te worden ingeleverd. CORDEJONGE Monnikenwerk p slot of open, besmet of niet, geboosterd of onge- prikt. Corona en de bijbe horende maatregelen zijn we zat. Als covid toeslaat en je pech hebt, kan je gezondheid langdurig on der druk staan. Het frustreert en wat moet je? Afgelopen maandag, 10 januari, stond er in Trouw een artikel over een Haags gezelschap dat krijst aan zee om frustraties kwijt te raken. En ik kwam de aankondiging te gen van kunst in coronatijd van Museum Veere, met een open po dium. Maar nu nog niet. Zoals zo veel even niet kan. Coronamoeheid Hoe blijf je de zin van alles inzien? Misschien is levensbeschouwing zo gek nog niet? Afgelopen zondag hoorde ik een vrijzinnig predi kante spreken over coronamoe heid en een boekje van Pema Chödrön - een boeddhistische non en schrijfster. Zij citeerde uit Als je wereld instort: 'Niets gaat ooit weg voor het ons geleerd heeft wat we moeten weten.' Het klonk me in eerste instantie in de oren alsof we niet leerbaar zijn. Maar wan neer je beseft dat wij weldenkende volwassenen zelf een wereld heb ben gecreëerd waarin een virus - meegaand in onze vliegbewegin gen - ravage kon gaan aanrichten... Dan zie je ook dat we kunnen helpen met puinruimen. Of vraagt boosheid en frustratie primair aandacht? De voorganger legt, wanneer ik haar spreek, langs boeddhistische lijnen uit: ,,Een be gin zou zijn: alles wat je overkomt met een open hart waar te nemen, omdat je nooit kunt veranderen wat je verafschuwt, maar wel kunt veranderen wat je omarmt." Uitputtend Oké, daar kauw ik op. Ik las zelfs het boekje Als je wereld instort. Maar, stel dat je je tot de 10 tot 20 procent van de mensen moet reke nen die langdurig klachten hou den na covid? Het dagboek van een long covidpatiënt dat vorige week in de PZC stond, schetste een beeld van overleven. Douchen met een hartslag van 190 slagen per minuut is uitputtend en brainfog is niet écht grappig, al probeer je te lachen wanneer je appelstroop in de koelkast staat en je kwark in een koffiefilter schept. Hoe doe je dat 'veranderen wat je omarmt'? Ik luister. ,,Ieder mens heeft een keuze, uiteindelijk komt er ruimte voor genezing als je in jezelf oplost wat onverwerkt is. Liefde en aandacht voor jezelf kan leiden tot genezing van de ziel. Dat is een aanzet tot effectieve be handeling. In het Bijbelverhaal van Naaman waarover ik in de kerk sprak, zie je dat zijn ego hem in de weg zat. Toen hij daar overheen stapte en zich ging baden in de Jordaan genas hij. Jezus zegt ook zo vaak 'je geloof heeft je behou den'. Je moet wat in de weg staat onder ogen zien en zonder voor behoud kiezen voor wat anders kan." Ik blader in het boekje van Pema Chödrön, die handreikingen geeft. Ik denk na over het telefoonge sprek. Mediteren ontspant mis schien. Kun je dan helder denken? Betere oplossingen vinden? Coro- nagolven accepteren als eb en vloed? Zou je voor genezing echt een radicaal andere - spirituele - weg moeten inslaan? Twijfel Ik twijfel en denk met een knoop in mijn maag aan de vele mensen die schijnbaar zelf hun heling in de weg staan, terwijl ze niets liever willen dan morgen gezond opstaan. Ik voel dat ik graag over iets minder lastigs had geschre ven. Als het aan het college van Ter- neuzen ligt, wordt Hoek aangewe zen als een pilot om dat te berei ken wat in 2050 overal in Neder land moet zijn gebeurd: van het aardgas af om de CO2-uitstoot te verminderen. Met industriële restwarmte van bedrijven in de Kanaalzone, zoals Dow, Cargill en Yara, kunnen in theorie alle gebouwen in de ge meente Terneuzen worden ver warmd. De conclusies van een haalbaarheidsonderzoek van Quo Mare sterken Terneuzen om er mee verder te gaan. Een model studie laat zien dat het goedkoper is om een restwarmtenet te bou wen en te exploiteren dan be staande woningen op gas te laten. Terneuzen denkt dat een rest- warmtenet één van de grootste kansen biedt om aan de doelstel ling te voldoen om CO2-uitstoot en het gebruik van aardgas flink te verminderen. De bedrijven heb ben veel restwarmte beschikbaar. Het gaat vooral om water dat ge bruikt wordt voor koeling. Nu wordt dit water op een lagere tem peratuur in de Westerschelde of kanaal geloosd. Het zou prima ge bruikt kunnen worden voor wo ningen en bedrijven in Terneu- zen. Niet alleen de inwoners zou den er voordeel bij hebben, ook de bedrijven varen er wel bij. Zij krij gen op termijn te maken met een CO2-belasting. Door hun warme water beschikbaar te stellen, kun nen ze 'CO2-credits' ontvangen. Hoek staat te popelen. Toen Kees Biesheuvel, innovatiemede werker bij chemiebedrijf Dow Terneuzen én inwoner van Hoek, in oktober het plan toelichtte, zat de protestantse kerk goed vol. Ook wooncorporaties Clavis en Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen hebben oren naar het plan. Terneuzen wil nu tot een 'coalitie' van partijen komen, die verder moet naden ken over de aanleg van een rest- warmtenet. De aanlegkosten wor den geschat op 469 tot 595 miljoen euro. Het plan komt begin febru ari aan de orde in de vergadering van de gemeenteraad. fAONDK/KPJS 2020 V£fZSO£P£LeH fAONDK/\?JS 2023 GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 MIDDELBURG Zeeuwen leveren jaarlijks zo'n 13.000 kilogram aan medi- cijnafval in. Op zich een mooi resultaat, maar het zou nog veel meer moeten zijn. - Rolf Bosboom HOEK José Baars schrijft over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk. - José Baars Hoe hoger de gasprijzen, hoe meer de inwoners van Hoek hopen dat ze hun huizen zo snel mogelijk kunnen verwar men met restwarmte van buur man Dow Chemical. Zo ver is het nog niet, maar de aanleg van een restwarmtenet komt wel weer een stapje dichterbij. - Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39