Soldaat in camouflage duikt op JAN 1 1 2022 Zaak Tim van der Steen 2 COLUMN Maikel Harte Zat ik ineens oog in oog met een mili tair, dat had ik nog nooit meege maakt. Ik wist wel dat het leger hielp met het boosteren, maar dat ze dan in hun camouflagekleding zouden doen, wist ik niet. Waarom eigenlijk? In de Terneuzense skihal, waar ik werd geprikt, heeft het qua camouflage weinig zin om kleren aan te doen in de kleuren van het bos. vond dat het leger hielp met prikken zodat de vaart erin was gekomen. Hij keek me met een wat cynische blik aan. ,,Daar lopen de meningen over uiteen", antwoordde hij. ,,En dan druk ik me nog diplomatiek uit." Niet iedere soldaat is er dus blij mee. ,,Wat zou je dan normaal nu aan het doen zijn?", vroeg ik. „Waarschijnlijk zou ik nu met een ge weer rond m'n schouder in het bos hebben gelegen." Dat je dat liever doet, dacht ik. Het vriest, het is steeds mistig en nat, ik zou dan liever in een warme hal mensen een plezier doen met een oppepprik. En als Poetin het op zijn heupen krijgt, lig je volgende week in een schutters putje in een Oekra- iens bos. Maar daarom doet hij dat werk en zit ik op een kantoor. Tijdens mijn kwartiertje na zit bedacht ik dat de kans op corona door deze booster weer een stuk kleiner gaat worden. Met de hui dige variant gaat de helft van Europa het straks krijgen, maar wat nu als ik het niet krijg? Nu deze variant milder is en ik me dus over het ziekteverloop niet zo'n zorgen maak, ben ik bang dat ik een van de weini gen ga zijn die nooit corona heeft gehad. Er bekroop me een raar soort angst: straks heb ik het nooit gehad. Daar moet ik uiteraard blij mij zijn gezien het leed dat het bij ande ren heeft veroorzaakt, maar wat vertel ik la ter aan mijn kleinkinderen? Deze crisis is historisch, daar praten ze over dertig jaar nog over, maar wat moet ik dan zeggen als mijn kleinkind op schoot komt zitten: ,,Opa, jij hebt toch 'de corona' meegemaakt? Zulke vragen gaan komen en wat moet ik dan antwoorden? Dat ik het nooit gehad heb? Misschien moet ik maar ver tellen dat er op een ochtend in januari een soldaat in ca mouflagekleding vanuit de mist ineens voor mij stond en mij ver wondde aan mijn lin kerschouder. Mooier kan ik het niet maken. Deze crisis is historisch, daar praten ze over dertig jaar nog over Zo gezegd in deze krant MARATHON VOOR HET GOEDE DOEL Middelburg Het Openbaar Ministerie verdenkt twee broers (15 en 16 jaar) van be trokkenheid bij de steekpartij met fatale afloop, maar het laat voorlo pig niet meer los over hun precieze rol. Sinds hun aanhouding zitten de jongens in beperkingen en mogen ze alleen praten met hun advocaat. De verdachten waren uit huis ge plaatst in Rilland en Steenbergen en zijn opgepakt in het huis van hun moeder in Middelburg. Tim van der Steen bezweek afge lopen woensdag, enkele dagen na dat hij vlak bij de Meanderflat in Middelburg was neergestoken. Wat er precies is gebeurd, is nog ondui delijk. Vaststaat dat Tim op meer dere plekken werd gestoken met een scherp voorwerp en hevig bloe dend werd achtergelaten. Hij werd gevonden door een voorbijganger, die alarm sloeg. De tiener werd overgebracht naar een Rotterdams ziekenhuis, waar de artsen woens dag niks meer voor hem konden doen. Heropvoeding Vanwege hun jonge leeftijd wordt op de verdachten het jeugdstraf recht toegepast, dat afwijkt van het strafrecht voor volwassenen. ,,Er wordt natuurlijk gekeken in welke mate iemand verantwoordelijk is voor een misdrijf'', zegt Peter van der Laan, onderzoeker jeugdcrimi naliteit aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. ,,Maar een belangrijk verschil ten opzichte van volwas- senrecht is dat er rekening wordt gehouden met de ontwikkeling waarin een tiener zit. Bij de straf maat wordt sterk gekeken naar her opvoeding en een tweede kans.'' Voor tieners van 12 tot en met 15 jaar is de maximale straf één jaar jeugddetentie en plaatsing in een Inrichting voor Jeugdigen (PIJ), ver gelijkbaar met tbs voor volwasse nen. Aan 16- en 17-jarigen kunnen maximaal twee jaar jeugddetentie en de PIJ-maatregel worden opge legd. Uitzonderlijk In uitzonderlijke gevallen bepaalt de rechter dat bij 16- en 17-jarigen het volwassenrecht wordt toege past. ,,Maar dat komt zelden voor'', zegt Van der Laan. ,,In sommige moord- en doodslagzaken gepleegd door tieners gingen de deuren open bij het voorlezen van het vonnis, maar het OM en de rechtbank zijn daar er erg terughoudend in. Dat heeft alles te maken met het feit dat de huidige straffen en maatregelen gericht zijn op het 'behandelen' van een dader. Dat is soms ingewikkeld voor nabestaanden, omdat er altijd de vraag wordt gesteld ofer dan wel genoegdoening is. De rechter houdt altijd rekening met belangen van nabestaanden, maar ook met die van - in dit geval - minderj arige ver dachten.'' Motieven Van der Laan doet al jarenlang on derzoek naar onder meer moord- en doodslag waarbij minderjarigen zijn betrokken. De cijfers zijn sta biel ('gemiddeld acht of negen per jaar') en motieven en achtergron den zeer wisselend. 2017 was een extreem jaar, waarin de 16-jarige Nick Bood in Zaandam om het leven werd gebracht, Romy Nieuwburg (14) werd verkracht en vermoord door een even oude jon gen uit haar klas. De 14-jarige Savannah Dekker werd vermoord door een vriendje. De daders van de drie tienermoorden kregen één en twee jaar cel opgelegd. Plus jeugd- tbs, waardoor ze maximaal zeven jaar vastzitten. Maximaal In 2019 bracht een 16-jarige jongen uit Breda zijn 15-jarige vriendin Megan om het leven. De tiener werd veroordeeld voor doodslag en kreeg de maximale strafeis opge legd: twee jaar jeugddetentie en plaatsing in een Inrichting voor Jeugdigen (PIJ). Vorig jaar zomer werd de 15-ja- rige Joshua uit Rotterdam neerge stoken door een leeftijdsgenoot. Te gen hem is tien maanden jeugdde tentie en voorwaardelijke jeugd-tbs geëist. Toos Henk SLUIS Sluiting drugspanden in Eede en Oostburg Burgemeester Marga Vermue van Sluis heeft deze week drugspanden aan de Nieuw- straat in Eede en de Burcht straat in Oostburg gesloten. In Eede werd een hennepkwekerij met 190 hennepplanten en 40 stekjes van hennepplanten aan getroffen. In Oostburg werd een hennepkwekerij met 544 hen nepplanten, 2345 gram hennep en 209 gram hasj gevonden. Beide panden zijn voor drie maanden gesloten. Gemeenten sluiten drugspanden omdat deze voor overlast zorgen. De twee verdachten - twee broers - in de zaak van de om het leven gebrachte Tim van der Steen (15) uit Middelburg worden twee weken langer vastgehouden. Eldridge Pentury 12 PROCENT PARTNERS PRAAT NOOIT OVER SEKS ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO Ik zei tegen de soldaat dat ik het wel goed MEER OVERLAST VERWARDEN ,,Bij langdurige overlast in een woonomgeving wordt soms minder begrip vol gerea geerd." - Willem-Jan Uijtdehage, politie CZEELAND1 ,,Ik voel me niet 'de jongen zon der ouders'. En ik heb het niet enorm zwaar." - Koert van der Klooster CSPORT 14 1 5 Op de plek waar Tim zondag werd gevonden, liggen steeds meer bloemen en kaarsen. Inzet: Tim van der Steen. foto emile calon De jeugdrechter doet over een maand uitspraak. Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl Broers langer vast voor steekpartij CAPS BLlJp-T •OTBN HENK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2