C? Emma May bezingt Zoutelande c Zeeland ziet hoogste stijging van aantal meldingen in heel Nederland Gevonden buit van jachthavendief Kijkdag voor gestolen spullen Ze wist als klein meisje al dat ze wilde zingen. En nu maakt de 21-jarige Emma May (Emma Francke) die droom waar. Ze bracht gisteren haar tweede single uit. Die gaat over waar het allemaal begon: Zoutelande. Zeeuwen hebben steeds meer last van mensen met verward gedrag. Nergens anders in Nederland steeg het aantal meldingen vorig jaar zo hard als hier. De politie heeft het er maar druk mee, blijkt uit haar eigen cijfers. Want in 2021 kwamen alleen al tot en met november (december is nog niet bekend) 3718 meldingen van overlast door verward gedrag bin nen. Een stijging van 20 procent ten opzichte van het jaar ervoor. Daarmee staat Zeeland op een bedenkelijke eerste plaats. Daarna volgen Friesland en Zuid-Holland. In Groningen en Overijssel is de overlast hetzelfde gebleven. En in Noord-Holland is die juist het meest gedaald (-8 procent). Binnen Zeeland zijn de verschil len overigens groot. Het aantal mel dingen gingen vorig jaar sky-high in Vlissingen (+87 procent). Ge volgd door Sluis en Tholen. In Rei- merswaal klaagden ze vorig jaar juist veel minder over verward ge drag (-20 procent). Zeeland heeft al jaren te kampen met een stijgend aantal meldingen van overlast door verward gedrag. Al is dat begrip niet eenduidig. Het gaat om bijvoorbeeld mensen die de grip op hun leven (dreigen te) verliezen. Door schulden of verlies van dierbaren. Maar het gaat ook om mensen met een psychische aandoening. Waardoor de stijging komt, kan de politie niet verklaren. In elk ge val heeft ze het er steeds drukker mee. ,,Hulpverlening aan hen die dat nodig hebben, is een politie taak", reageert Willem-Jan Uijtde- hage van de politie Zeeland/ Mensen zijn de overlast beu en willen dat de politie dit stopt West-Brabant. ,,Dus we pakken de meldingen wel op, maar dit gaat ab soluut ten koste van andere werk zaamheden." De meldingen van overlast ko men op veel manieren binnen. ,,Bij- voorbeeld via familie of vrienden die zich zorgen maken, buren die overlast ondervinden of voorbij gangers die iemand met verward gedrag op straat zien lopen." Opsluiten De politie kan de 'verwarde men sen' niet opsluiten zolang ze geen strafbare dingen doen. Een ambu lance brengt, eventueel onder bege leiding van de politie, iemand met verward gedrag naar de Spoedei sende Psychiatrische Onderzoek Ruimte (SPOR) bij Emergis in Kloetinge. Een psychiater beoor deelt dan of iemand moet worden behandeld. ,,Dat kan variëren van iemand naar huis laten gaan met bijvoorbeeld medicatie tot een op name in Emergis", aldus Uijtde- hage. Vorig jaar werden tweehon derd verwarde mensen naar de SPOR gebracht, weet Nanon Doe- land van Emergis. De maatschappelijke impact is groot, zegt Uijtdehage. ,,Als men sen in verwarde toestand op straat lopen, reageren omstanders meestal wel begripvol. Iemand heeft hulp nodig. Maar bij langdu rige overlast in een woonomgeving wordt soms minder begripvol gere ageerd. Mensen zijn de overlast beu en willen dat de politie dit stopt. Vaak zijn het situaties waarbij geen sprake is van strafbare feiten. Er is hulpverlening nodig en dat is geen taak van de politie." Advies- en meldpunt Mensen die zich zorgen maken om iemand met verward gedrag, kun nen terecht bij het Advies- en meldpunt verward gedrag. ,,Onze taak is om kwetsbare inwoners met verward gedrag zorg te bieden", legt Siegrid de Putter uit. ,,Als pro fessionals bellen, vragen ze vaak ad vies. Wij hebben kennis opge bouwd. En we kijken ofwe iemand hulp of zorg kunnen bieden. Dat doe we in samenspraak met de or ganisaties waarmee we samenwer ken." Ook De Putter ziet het aantal meldingen stijgen. ,,We bestaan sinds 2020, dus het is lastig om er conclusies aan te verbinden. Het kan zijn dat meer mensen ons we ten te vinden. Ook zijn er veel ou deren in Zeeland en kan dementie een rol spelen in de cijfers." C BIJLAGE Z Saïd Bouzambou naar eerste Kenners over de talentvolle zaal voetballer I pzc.nl zaterdag 15 januari 2022 Zeeland C Regio CZEELAND10 FOTO DUANE JONGBLOED/PVT ENTERTAINMENT Vaker last van verwarden Jeffrey Kutterink Vlissingen - Willem-Jan Uijtdehage, politiewoordvoerder Steeds vaker krijgt de Zeeuwse politie te maken met verwarde mensen. foto thinkstock Sport 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29