Angela Ik wil Jan Rot bedanken voor de levensles M 24 Als het je laatste wens is om nog één keer mee te doen aan De slimste mens, dan heb je als mens een mooi en goed leven geleefd, dunkt me, ook al was het veel te kort. Geen vijan den met wie de vredespijp hoeft te worden ge rookt, geen magnum opus dat haastig moet wor den afgerond, geen bucketlistreis naar Bali die per se moet worden gemaakt. Nu leek Jan Rot me daar al nooit het type voor - wie zijn columns over de laatste fase van zijn leven in deze krant leest, weet dat hij dondersgoed beseft waar het ware geluk huist, namelijk in de mensen om hem heen - maar hij kwam wél op me over als iemand met een sterk ontwikkeld rechtvaardig heidsgevoel. En op dat vlak knaagde het dan ook. De Slimste mens-finale uit 2012, waar het op de seconde aan kwam tegen Arjen Lubach en de jury in zijn nadeel besliste waardoor hij uiteindelijk verloor, daar moest en zou voor zijn naderende dood nog revan che op worden genomen. Dat soort fanatisme, ik hou ervan. Het tekent een mens. En je bent het als deelnemer ook verplicht, vind ik. De slimste mens mag dan een spelletje zijn, er staat wél iets wezenlijks op het spel, namelijk je reputatie. Als je die niet serieus neemt, dan ben je geen knip voor de neus waard. Niets zo ergerlijk als een deelnemer die totaal onvoorbereid en ongeïnteresseerd in de bekende stoel zakt. En als iemand een relativerende opmer king over zijn eigen deelname durft te maken, weet je één ding zeker: die heeft de quiz nooit ge wonnen. En dus zat Jan Rot er donderdagavond, grijnzend als een kind in een snoepwinkel, tussen Philip Fre- riks en Maarten van Rossem in. Ik vond het ont roerend. Niet alleen zijn aanwezigheid, ook de we tenschap dat ze bij De slimste mens die laatste wens zo serieus namen dat ze plek inruimden in het schema om Jan ertussen te persen. Hij verontschuldigde zich voor het spel begon al vast voor zijn 'chemobrein', maar daar was niks van te merken. Hij was messcherp. Bij het razend snelle antwoord 'Fiep Westendorp' meende ik een triomfantelijk 'duh' in zijn stem te horen, omdat hij het wel wist en zijn twee opponenten niet. de finale volgende week en dan écht revanche neemt door de winst te pakken. Maar bovenal wil ik hem bedanken voor wat hij aan het begin van de aflevering over zijn eigen karakter zei. ,,Ik ben fanatiek, maar kan heel goed tegen mijn verlies.'' Ik kon het niet helpen om die woorden meteen op zijn naderende einde te betrekken en beschouwde het als levensles voor ons allemaal van iemand die de titel Slimste mens helemaal niet nodig heeft om de wijste van allemaal te zijn. Quote van de dag Eigen show Groothuizen Klum met Snoop Dogg Marlies van Leeuwen Wat is de overeenkomst tussen Ludwig van Beet hoven en rapper Sor (25)? Wie op het eerste gezicht zou moeten oordelen, zou tot de conclusie ko men dat de rapper - stee vast met zonnebril op, grill in zijn mond - niets ge meen heeft met de componist. Maar beiden zijn muzikanten met gehoorproblemen en laten zich daar niet door weerhouden. ,,Ik ben nu de vijfde symfonie van Beethoven aan het voorbereiden voor de finale en ik merk aan zijn stuk dat ik met precies dezelfde dingen moeite heb als hij gehad moet hebben. Soms heb ik het idee dat geluid van een andere kant komt'', legt Sor uit, die dit seizoen aan Maestro meedoet, de show waarin BN'ers leren dirigeren. ,,Beethoven legde zijn oor op de piano om de trillingen te kunnen voelen, begreep ik. Dat helpt mij ook. Alleen heeft Beethoven zijn gehoorverlies nooit geac cepteerd. Ik ben er open over, voel me een spokesperson.'' Het gehoor van Sor, de artiestennaam van Rosario Mussendijk, liet hem vier jaar geleden van het een op het andere moment in de steek. De gezondheidsel lende begon met tijdelijke blindheid. Ook lopen ging niet meer. Na twee we ken als een kasplantje op bed, zoals hij het beschrijft, ging bewegen weer een beetje. Ook zijn zicht kwam terug. Toen kwam de genadeklap. Hij keek in bed een Netflixserie op zijn telefoon. Ineens hoorde hij niets meer. Waren de spea kers stuk? Hij besefte dat het foute boel was, toen zijn moeder in de deuropening verscheen en hij alleen haar mond zag bewegen. Hij was doof, van het ene op het andere moment. Hij, de rapper die met hiphopcollectief Black Acid onder meer op festivals als Zwarte Cross stond en de beste producer ter wereld wilde worden. De dokters keerden hem binnenstebuiten, maar konden er de vinger niet opleggen. Een auto-im- muunziekte, denken ze nu. Met huis-, tuin- en keukenmedicatie als ibuprofen knapte hij ziender ogen op. ,,Maar ik was atonaal geworden, zoals dat heet. Om één noot te horen heb je drie frequenties nodig en dat werkte niet bij mij. Het makkelijkste akkoord op de piano klonk alsof iemand met een pan op een kat sloeg. Dat klinkt nergens naar.'' Het klonk alsof iemand met een pan op een kat sloeg ,,Muziek is alles, om te luisteren, om te maken, om j ouw verhaal over te brengen, om mijn verhaal te laten horen. Het is therapeutisch, ik kan er mijn ei in kwijt. Ik wil niet zonder, maar na vier maanden dacht ik: dit komt nooit meer goed. Ik moest zo huilen. Een dag later kon ik ineens een uur lang noten horen - daarna ging het weer weg. Dat was het moment dat ik dacht: dit is een signaal, ik moet nooit opgeven. En het werd beter, ook met behulp van gehoorapparaten. Ik ben een jaar weggeweest uit de muziek. Wennen wat ik nog wel kon horen, wennen aan de hele situatie. Ik ben meer met ana loge synthesizers aan de slag gegaan, die hebben een rijker geluid.'' ,,Ik hoor met mijn ene oor 5 procent, mijn andere doet het voor 40 procent. Lage en hoge tonen hoor ik vervormd. Ik hoor de regen niet, voetstappen niet, ik hoor de deurbel niet. Als ik moet tanken, check ik of ik de motor niet heb laten draaien door mijn hand op de kap te leg gen, want ik hoor het niet. Bij oversteken kon ik altijd vertrouwen op mijn gehoor, nu moet ik meerdere keren kijken. Er is allemaal een alternatief voor - om beats te maken gebruik ik bijvoorbeeld een rugzak met een subwoofer, die de bas letterlijk in mijn rug duwt - maar het blijft vervelend. „Vroeger kon ik al nooit alleen zijn, maar ik was niemand die om hulp vroeg. Vanaf het moment dat ik ziek werd, had ik hulp nodig. Nu zijn mijn collega's mijn oren. Ik laat alles horen wat ik maak. 'Guys, is dit lage te laag? Is dit te schel?' Ik zelf hoor niet meer hoe mooi iets klinkt, maar wel hoe het in elkaar zit. Kan ik uren aan werken.'' ,,Ik ben echt een nerd, ik ga niet slapen voor ik alles onder de knie heb. We kunnen niet repeteren met het orkest, dus ik luister zo'n stuk tientallen keren, dan bekijk ik de partituur en wil dat zo goed moge lijk in mijn hoofd hebben. Na een tijdje ga ik mee bewegen. Als ik aan het oefenen ben, facetime ik met al mijn vrienden of ze me feedback kunnen geven. Niet dat ze verstand hebben van dirigeren, maar ze hebben wel muzikale expertise. 'Volgens Ik krijg een bloedneus, het druppelt een Rapper en producer Sor werd in 2018 plots zo goed als doof. Zijn muzikale droom opgeven, was voor hem geen optie. Nu gooit hij als beginnend dirigent hoge ogen in Maestro, waarin hij morgen in de finale staat. RAPPER SOR IN FINALE MAESTRO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO 2 ffe Ik gun Jan van harte dat hij deze vorm en ener gie, lichamelijk én geestelijk, vol kan houden tot RADIO Angela Groot huizen krijgt vanaf zaterdag 5 februari bij Omroep MAX een programma op NPO Radio 5. De wekelijkse show gaat An gela bij MAX he ten. Ze gaat het tijdslot van Tineke de Nooy vullen. MUZIEK Heidi Klum heeft voor het eerst muziek uitge bracht. Haar de buutsingle maakte het 48-jarige model op haar initiatief in samenwerking met rapper Snoop Dogg. Het nummer heet Chai Tea with Heidi. - Sor Heb je niet gedacht: ik geef op, ik kies een beroep waarbij mijn oren niet mijn instrumenten zijn? Hoe is je gehoor nu? Hoe doe je dat bij Maestro? Daar sta je toch in je eentje op de bok. -WNL-presentatrice Nikki Herr kreeg gistermorgen een bloedneus tijdens het presenteren van Goede morgen Nederland. m voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24