H Vierde eindzege Al-Attiyah in woestijn Boomstra vergroot voorsprong na een fout van Schwartzman 23 ,,Davy is heel goed met Marco (Van Ginkel, red.). Ik heb het er niet echt met hem over gehad. Ik zie zelf ook: de voetbalwereld is heel hard. En alles gaat heel snel. Als het een gevoel van binnenuit is, zoals bij Davy, kun je dat gevoel maar het beste volgen en voor je eigen geluk kiezen. Moedig. Wel erg jammer voor ons.'' ,,Ik denk dat het dit seizoen een kwaliteit van ons is hoe we reage ren na tegenslag. We verloren 5-0 van Ajax, 4-0 van Feyenoord, dan kan het daarna instorten. Is niet Thuis tegen FC Utrecht dit seizoen vond ik zelf een belangrijk moment in mijn ontwikkeling gebeurd. We hebben ook al tien punten gepakt in slotfases van wedstrijden. We kunnen kampi oen worden, iedereen in de selec tie heeft dezelfde mindset. Maar we zijn pas op de helft.'' ,,We laten in topwedstrijden nog te vaak op cruciale momenten zelf kansen liggen, terwijl er wel tégen ons wordt gescoord. Feyen- oord-thuis, net voor rust valt hun 0-1. Daarna: kansen op 1-1, maar na 70 minuten: 0-2 en klaar. Uit in Amsterdam missen wij de eerste kansen en daarna scoren zij. We moeten die toppers nog eens goed analyseren, want het zijn toch de speciale wedstrijden.'' ,,Moeten is een groot woord, maar het is zeker wel het streven. Thuis tegen FC Utrecht dit seizoen vond ik zelf een belangrijk moment in mijn ontwikkeling. We kwamen al snel met 1-0 achter, ik speelde weer na mijn blessure en droeg bij aan de 1-1 en de 2-1. Voetbal is techniek, tactiek, fysiek, maar het gaat er óók om dat je groeit als per soonlijkheid in wedstrijden. Soms is het goed om de druk te voelen van 1-0 achter. Maar liever niet te vaak.'' Hij begint te lachen: ,,Nee. Liever laten staan. Soms heb je een min dere wedstrijd, maar kun je met een bevlieging beslissend zijn.'' 2022 wordt ook het jaar van het WK met Oranje en - wellicht - van een transfer. Over het ideale plaatje is Gakpo duidelijk: op zeker moment als kampioen door de voordeur een droomtransfer ma ken. Maar toch moet je dat ook los van elkaar kunnen zien, vindt hij. ,,En ook andersom: na een titel kunnen beslissen dat je nog even blijft.'' Ook Louis van Gaal is ge charmeerd van hem. ,,Ik heb al een paar keer tegen Gakpo gezegd: ik zie jouw toekomst in een rol cen traal voorin, meer dan op de flank'', zei de bondscoach over hem. ,,Voor Oranje is het interes sant dat hij daar nu ook vaker speelt bij PSV.'' Gakpo knikt. ,,We hebben daar samen over gespro ken. 'Centraal voorin' is nog wel een breed begrip. Ik heb wel een duidelijke voorkeur, speel liever net achter de spits dan in de spits. Als '10' kun je nog de combinatie met de diepste man zoeken.'' ,,Je ziet nu weer hetzelfde als toen corona net bestond. Als iemand een onschuldig hoestje heeft, denk je toch even: oh jee...In de eerste golf heb ik het virus zelf gehad, Ik moest 11 dagen verplicht thuisblij ven en daarna nog vier dagen apart trainen. Was ook even mijn reuk kwijt. Een aparte ervaring.'' IS DAN VOETBAL EN VINDT DAARVOOR INSPIRATIE IN HET GELOOF ,,Neem mijn laatste blessure. In de Bijbel staat iets als: 'als het stormt, moet je niet bang zijn. Ook in de storm is God met jou.' Ik vertaal dat naar: als je geblesseerd bent, dan stormt het ook, fictief. In je hoofd komen allerlei gedachten, negatief. En zeker bij lange blessu res zie je dat mensen niet lekker in hun vel zitten. Als ik voorheen ge blesseerd was, in de jeugd zelfs een keer bijna een jaar, dan kon ik soms verdwalen in die gedachten. Toen was ik nog niet zo ver in het geloof. Maar bij de laatste blessure afgelopen herfst bleef het in mijn hoofd rustig. Als je durft te ver trouwen dat het goed komt, omdat God met je is, valt het allemaal mee. Althans, zo ervaar ik het.'' Ook in het veld is hij volop in ont wikkeling. Gakpo drukt steeds meer zijn stempel bij PSV en als een blikvanger van de eredivisie. Afgelopen zomer maakte Roger Schmidt hem tweede aanvoerder, achter routinier Marco van Ginkel. ,,De trainer zei: ik zie leiderscapa citeiten bij jou, zou je het willen? Een hele eer, helemaal als jongen van de club en de stad.'' ,,Ik probeer er vaak even bij stil te staan als iemand gewisseld wordt. We zijn één team. En als aanvoer der voel ik extra verantwoordelijk heid.'' ,,Niet specifiek, maar met Denzel Dumfries heb ik het erover gehad dat de laatste wedstrijden van de cember heel belangrijk voor ons waren. We konden met één punt voorsprong de winterstop in. Den- zel zei: 'nü moet je iedereen scherp houden.' Denzel is bij PSV zelf aanvoerder geweest. Hij is een paar jaar ouder en al verder in zijn car rière. Hij is ook iemand met wie ik graag praat.'' bij Genoa 1,7 miljoen per jaar ver dienen. ,,De ontvangst, de men sen, alles was hartelijk, maar toch voelde het niet goed. Ik heb me toen tot God gericht en gevraagd wat zijn pad was. Hij weet precies wat ik moet doen'', verklaarde de speler later. ,,Met Kingsley en een paar andere voetballers en vrien den hebben we een app-groep. Daarin praten we over ons geloof. We bellen ook om elkaar te hel- pen. Soms heeft iemand een nare situatie in het voetbal, of thuis, of waar dan ook.'' Ja, hij voelt het zelf ook zo, dat het geloof een richt snoer is. ,,Het helpt om knopen door te hakken en bij moeilijke keuzes. Soms, als ik het erover heb met mensen die niet gelovig zijn, zeggen ze: 'jij hebt een houvast als iets niet loopt.' Ja, zoiets.'' De 51-jarige Toyota-coureur ging met een ruime marge de laatste etappe in en kwam in de klasse mentsproef over 164 kilometer naar Djedda niet in de problemen. Al-Attiyah won Dakar eerder in 2011, 2015 en 2019. „Het was een ge weldige Dakar voor ons", zei de Qatarees. „Iedereen kon hier win nen. We hebben het goed gedaan. Na twee keer als tweede te zijn ge- eindigd in Saoedi-Arabië, heb ik nu gewonnen. Het was heel be langrijk voor mij om hier te win- nen, in mijn eigen omgeving." Zijn teamgenoot Henk Lategan uit Zuid-Afrika was de snelste in de laatste etappe. De Fransman Sé- bastien Loeb werd tweede in het eindklassement. Bernhard ten Brinke zeventiende. De Brit Sam Sunderland won voor de tweede keer bij de moto ren. De 32-jarige coureur maakte in de laatste etappe geen fout, het was zijn tweede zege na die in 2017 op Zuid-Amerikaanse bodem. „Ik ben dolgelukkig", zei de Brit. „De laatste etappe was zo moeilijk, ik voelde zoveel stress. Mijn hoofd explodeerde bijna en ik was een paar keer bang dat ik verkeerd reed. Het is een droom die uit komt.'' Achter Sunderland werd Pablo Quintanilla tweede. Bij de trucks prolongeerde Dmi tri Sotnikov zijn titel. De 36-jarige Rus bleek net als vorig jaar de beste in de strijd met zijn land- en team genoten van Kamaz. Branbander Janus van Kasteren was op de vijfde plaats 'best ofthe rest' achter de vier dominante Kamaz-trucks. Boomstra koos in de partij van gis teren voor een gewaagde variant met de zwarte schijven, die slechts vier keer eerder was gedaan door grootmeesters in de geschiedenis van de damsport. Zijn 54-jarige Russische tegenstander liet zich er door verrassen en in de vijftiende zet maakte hij een cruciale fout. Boomstra kon doorbreken, een dam veroveren en met schijfvoorsprong de partij naar zich toe trekken. „Ik was erg verbaasd en meteen heel erg blij. Ik verwachtte eigenlijk niet dat hij de zet zou spelen, maar hij deed het toch", zei de Nederlan der na de partij. Boomstra stevent na gisteren af op zijn derde wereldtitel. „Ik voel me geweldig. Dit is een nieuwe stap richting de derde titel." In de tweekamp staan nog drie ronden op het programma. GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 Vorig seizoen stond PSV er be gin januari ook goed voor, toen één punt achter Ajax. Maar in fe bruari was de titel al uit zicht. Waarom zou PSV nu niet weer instorten? - Gakpo Die toppers zijn een dingetje, zei je eerder. Waarin moet het be ter? Moet jij inmiddels altijd een 7 of een 8 spelen? Leg je dat jezelf al op? En als je bij rust op een 5 of een 6 zit als cijfer, moet een trainer je dan wisselen? We moeten het ook nog even hebben over corona. Dit inter view gaat via zoom. PSV neemt geen enkel risico na alle posi tieve testen van vorige week. Zit de schrik er bij jou in? beeld van, misschien uit het voetballen? Het viel op, laatst tegen RKC was je captain en klapte je steeds voor spelers die bij jullie gewisseld werden. Is zo'n applausje afgekeken? Heb je met Davy Pröpper gepraat voordat hij besloot zijn contract in te leveren? Heb je daar een concreet voor- DAKAR RALLY DAMMEN Nasser Al-Attiyah uit Qatar heeft voor de vierde keer de Dakar Rally bij de auto's op zijn naam geschreven. G Een blije Nasser Al-At- tiyah na de laatste etappe. foto afp Roel Boomstra heeft in Eindho ven in de achtste ronde zijn eer ste reguliere overwinning ge boekt in de tweekamp om de wereldtitel met de Rus Aleksandr Schwartzman. De 28-jarige Boomstra kwam door de zege op een voorsprong van 11-7. Eerder won hij de tiebreak na de zesde ronde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23