Nuchterheid na zege: 'Was opvallend rustig in de bus naar hotel' Debuut van Arianne Hartono in grand slam Bos tankt zelfvertrouwen voor start Winterspelen MÊffiÈ dichtbij voor titelverdediger 21 Via kwalificaties Een beetje schuchter kwamen de handbalmannen donderdag na de spectaculaire overwinning tegen gastland Hongarije (31-28) naar de hoek van de enorme MVM Dome, waar wat plukjes Nederlandse supporters verzameld waren. Voor de juichfoto, een traditie die is overgewaaid van de succes volle Oranje-handbalsters, werd de schroom afgegooid. Een zege tegen een van de sterkste Euro pese landen, vorig jaar de num mer 5 van de wereld. En dan ook nog eens op vijandig terrein en verdiend, daar kon zelfs de Hon gaarse bondscoach Istvan Gulyas niets tegenin brengen. ,,Wij wa ren onszelf niet, maar Nederland heeft deze zege afgedwongen." De sensatie was een teampres tatie. Dat was ook het eerste wat Angela Malestein, de internatio nal die in Boedapest bij Fe- rencvaros speelt, was opgevallen. Het succes van de vrouwen, dat begon met een zilveren medaille tijdens het WK van 2015 in Dene marken, had meerdere moeders. De enorme potentie van de groep kwam aan de oppervlakte omdat iedereen zijn aandeel had en de aandacht niet door een of twee sterspeelsters werd opgeëist. Spelverdeler Nycke Groot, de beste speelster, was tegelijkertijd ook de meest bescheiden speel ster van het gezelschap. ,,Dingen uit dat team zie ik nu gewoon te rug in dit team'', vond Malestein. Sterren heeft het mannenteam natuurlijk wel. Maar Luc Steins en Kay Smits, de internationals met de meest aansprekende werkge vers, zijn Limburgers die eerder met de handen spreken dan met de mond. Het tweetal is vooral klein - zeker voor handbal begrip pen - en razendsnel. In feite liepen de rappe Hollanders de tegenstan der met veel meer lengte, breedte en kilo's finaal aan flarden. Maar Steins repte na de verrassing als eerste over de afronding. Dat had nog wel beter gekund, vond de kleine regisseur van Paris Saint-Germain. Na drie missers in zes pogingen betrok hij dat vooral op zichzelf. Historisch De IJslandse bondscoach Erlingur Richardsson is evenmin een ex travert type. Ja, riep hij, het was een historische prestatie. Maar nee, het betekende verder niet al te veel. Want met IJsland - pikante tegenstander voor de coach - en Portugal treft Oranje in de ko mende dagen nog twee tegen standers die op papier vele malen sterker zijn. Voor de handballers was de stunt geen reden om in het hotel uitbundig aan de kroonluchters te gaan hangen. ,,Die hadden we ook helemaal niet'', zei Schagen met een grijns. ,,In de bus was het op vallend rustig. Geen feeststem ming, ik denk dat iedereen leeg was. Na zulke wedstrijden kom je ook heel moeilijk in slaap, dan ge niet je eigenlijk pas echt van zo iets. We hadden dit natuurlijk wel gehoopt, maar dat het er dan op zo'n toernooi uitkomt is mooi.'' Mooi, maar de aandacht wordt nu gericht op de wedstrijd van morgen (20.30 uur). Want er is dan wel geschiedenis geschreven, er is nog niets tastbaars bereikt. Na haar allereerste zege in de wereldbeker in Winterberg en een her haling daarvan vorige week schreef ze met haar tweede plaats in Sankt Moritz ook het klassement op haar naam. „Het is me net al een paar keer ver teld dat het een historische presta tie is", zegt Bos. „Na de eerste zege ga ik er weer overheen en nu op nieuw." Daarnaast greep de 28-jarige Gelderse ook voor het eerst de Europese titel, die ook in Sankt Moritz op het spel stond. „Waar ik blijer mee ben? Met de eind- zege in de wereldbeker", zegt ze. „Dat betekent dat ik het hele seizoen constant ben geweest. Maar die titel is ook heel mooi. Het stu ren gaat dit seizoen in heel erg goed. Dat geeft ook heel veel ver trouwen voor de Spelen." GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 VANAF MAANDAG TOT EN MET ZONDAG 30 JANUARI MELBOURNE PARK Arianne Hartono heeft zich ge plaatst voor het hoofdtoernooi van de Australian Open. De 25-jarige Groningse sloeg zich via drie driesetters door het kwalificatietoernooi heen. In de laatste ronde won ze met 6-1 1-6 6-3 van Jule Niemeier, de Duitse nummer 130 van de wereld. Har- tono, zelf nummer 191, studeerde in de VS en speelde college-ten nis voor de universiteit van Mis sissippi. Ze maakt in Australië haar debuut in een grandslamto- ernooi en staat in de eerste ronde tegenover Amanda Anisi- mova, nummer 61 van de wereld. De 20-jarige Amerikaanse bereikte in 2019 de halve finales van Ro land Garros. Mocht Hartono voor een ver rassing zorgen, dan treft ze mogelijk de als 22ste geplaatste Zwit serse Belinda Bencic. Door de kwalificatie van Hartono doen er vier Nederlanders mee aan het enkelspel van de Austra lian Open. Arantxa Rus neemt het in de eerste ronde op tegen de als 29ste geplaatste Sloveense Tamara Zidansek. Bij de mannen komt de Nederlandse inbreng van Botic van de Zandschulp en Tallon Griekspoor. Van de Zandschulp speelt in de eerste ronde tegen de Duitser Jan-Len- nard Struff, Griekspoor begint tegen de Italiaan Fabio Fognini. Hartono en Griekspoor komen al op de eer ste dag van het toernooi in actie. Zij spelen hun openingswedstrijd op maandag. Van de Zandschulp en Rus moeten een dag langer wachten op hun eerste grand- slampartij van 2022. EK HANDBAL De handbalmannen staan na een daverende start bij het EK niet van zichzelf te kijken. ,,We wisten dat we het konden, maar het is mooi dat het eruit komt tijdens zo'n groot toer nooi'', beseft aanvoerder Bobby Schagen. Bobby Schagen. foto reuters SKELETON Skeletonster Kimberley Bos (foto) heeft in aanloop naar haar tweede Olympische Spe len opnieuw voor een mijl paal gezorgd. Novak Djokovic trainde gisteren in Melbourne Park. Wellicht heeft hij voorlopig zijn laatste bal geslagen in Australië. foto epa ::sisss!s":::Sgs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21