Verbanning voor drie jaar uit Australië is na besluit minister nu 20 PAARDENSPORT Voorn bondscoach van Young Riders Betsema trapt even op de rem Tunesië is in de ban van corona TENNIS AUSTRALIAN OPEN De soap duurt inmiddels al weken, maar gisteren leek er toch een einde aan te komen. Leek. Want tegen de beslissing van de Australische minister van Immigratie om Novak Djokovic het land uit te zetten, ging de Servische tennisser in beroep. Vanmiddag Australische tijd, amper twee dagen voor de start van de Australian Open, volgt de definitieve conclusie. Een update aan de hand van drie vragen. Het antwoord op die vraag kan nog steeds niet gegeven worden. Gisteren besloot Alex Hawke, de Australische minister van Immi gratie, om het visum van de Ser vische nummer 1 van de wereld in te trekken. Dat leek einde verhaal te betekenen voor Novak Djokovic (34), maar de twintigvoudig grandslamwinnaar ging in beroep tegen de beslissing. Die zaak staat voor vanmiddag Australische tijd gepland. De definitieve uitkomst is dus in de vroege Nederlandse ochtend bekend. De conclusie moet er ook snel zijn, aangezien de organisatie van de Australian Open Djokovic al op de eerste dag van het toer- nooi laat spelen. Niet al te lang na de uitspraak van de minister en de hoorzitting die daarna plaatsvond - tussen rechter Anthony Kelly, de advocaat van Djokovic en de advocaat van de Australische over heid - werd duidelijk dat de bo venste helft van het schema op maandag speelt. En de Serviër hoort daar, als nummer 1 van de plaatsingslijst, bij. Dus is er geen tijd te verliezen voor Djokovic en zijn advocaat Nick Wood. Dan moet Djokovic snel Australië verlaten. Bovendien bestaat de kans dat hij het land drie jaar lang niet in mag. Dat zou betekenen dat Djokovic, met negen titels de recordwinnaar van de Australian Open, tot zijn 37ste niet meer mag meedoen aan zijn favoriete grand slam. En dan kan de Serviër ook nog worden onttroond als de mondi ale nummer 1. Djokovic verliest deze maand de 2000 punten die hij in 2020 kreeg voor het winnen van de Australian Open. De hui dige nummers 2 en 3, Daniil Med- vedev en Alexander Zverev, kun nen hem met een goed resultaat inhalen. De publieke opinie lijkt de zaak volledig te hebben overgenomen. De minister draaide daar in zijn statement ook niet omheen. Vol gens hem is het 'in het publieke belang' om Djokovic het land uit te zetten. En tijdens de hoorzit ting werd het eventueel toelaten van de Servische tennisser een overwinning voor de antivax-be- weging genoemd. Iets wat de Aus tralische overheid, die het corona virus al sinds de uitbraak ervan met een zeer streng beleid pro beert aan te pakken, wenst te ver mijden. Mede daarom vroeg de advocaat van Djokovic de rechter nadruk kelijk om de publieke opinie bui ten beschouwing te laten. Volgens Wood heeft de speler zijn papie ren inmiddels op orde en vormt hij geen bedreiging voor de ge zondheid van anderen. Tegelijkertijd lopen de menin gen van zijn collega's uiteen. Ste- fanos Tsitsipas, de Griekse num mer 4 van de wereld, sprak zich fel uit tegen Djokovic. Australiër Nick Kyrgios nam het voor de Serviër op, terwijl Rafael Nadal en Andy Murray zich meer op de vlakte hielden. In de media werd bovendien duidelijk dat de Australiërs het eens zijn met de beslissing om Djokovic het land uit te zetten. Zij zien de Serviër inmiddels als ie mand die zichzelf boven de wet plaatst. Al met al gaat deze kwestie voor Djokovic niet alleen om een grandslamtitel en de eerste plaats op de wereldranglijst, maar ook om zijn reputatie. Maar waar die onherroepelijk besmeurd lijkt, is zijn strijd om de titel op het Australian Open en zijn status als mondiale nummer één van de wereld nog steeds niet helemaal gestreden. ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO Vincent Voorn is door paar- densportbond KNHS aan gesteld als de nieuwe bondscoach van de Young Riders, de Nederlandse juni oren. Ook wordt hij assis tent van de nieuwe bonds coach Jos Lansink. „We wil len meer focus op en aan dacht voor nieuwe combinaties en de door stroom van jong talent'', stelt de hippische bond in een verklaring. De 37-jarige Voorn, de zoon van spring ruiter Albert Voorn, deed in 2008 mee aan de Olympi sche Spelen. Hij werd met het team toen vierde. Een jaar eerder pakte Voorn met het Nederlandse team de Europese titel in de Duitse stad Mannheim. VELDRIJDEN Denise Betsema (28, foto) doet morgen niet mee aan de wereldbekerwedstrijd veldrijden in het Franse Fla- manville. In het klassement staat ze tweede achter Lu- cinda Brand. „Na kerst voelde ik me vermoeid, wat leidde tot een minder NK. Om helemaal fit aan de start van Hoogerheide en het WK te staan, beslisten we begin deze week om Flamanville te schrappen", aldus Bet- sema. Het wereldbekersei zoen wordt op zondag 23 januari afgesloten met de GP Adrie van der Poel in Hoogerheide. Vrij snel daarna volgt ook alweer de striid om de wereldtitel in het Amerikaanse Fayette- ville. AFRIKA CUP Tunesië mist morgen in de Afrika Cup tegen Mauritanië veel spelers. Een zestal testte gisteren positief op corona en moet in quaran taine. Tunesië opende de Afrika Cup met een omstre den nederlaag van 1-0 te gen Mali. De Zambiaanse scheidsrechter floot al na 85 minuten spelen af. Toen hij te horen kreeg dat hij fout zat, ging het duel weer door. Vervolgens floot de ar biter opnieuw te vroeg af. Tunesië kwam vervolgens niet meer opdagen toen de scheidsrechter het spel nog eens wilde hervatten. De Afrikaanse voetbalbond be sloot de uitslag van 1-0 te laten staan. De publieke opinie heeft 'zaak-Djokovic' in haar greep Marijn Abbenhuijs Rotterdam/Melbourne Speelt Novak Djokovic maandag tegen Miomir Kecmanovic in de eer ste ronde van de Austra lian Open? Wat gebeurt er als de beslissing van de minister niet wordt her roepen? Voorbijgangers bekijken een billboard van de Australian Open, met titelverdediger Djokovic als blikvanger. foto ap In hoeverre speelt de mening van anderen een belangrijke rol in deze zaak? Definitief wel of geen Australian Open voor Djokovic? Zie voor het laatste nieuws de site van deze krant riiaiir 1 nni iroififiiiii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20